W przeciwieństwie do psów, koty nie są aż tak wylewne w okazywaniu swoich uczuć. Jednak wprawne oko bez trudu zauważy subtelne komunikaty wysyłane przez mruczka. Poprzez jakie zachowania nasz pupil wyraża swoje samopoczucie i emocje?

Ogon prawdę ci powie

Wielu opiekunów kotów wie, że machanie ogonem może oznaczać podenerwowanie zwierzaka, a szybkość jego ruchów odpowiada sile irytacji, frustracji lub złości odczuwanej przez zwierzaka. Jednak to nie wszystko! Po ułożeniu i ruchach ogona bez trudu można rozpoznać również inne emocje odczuwane w danej chwili przez mruczka. Rozluźniony, trzymany poziomo ogon to postawa wyjściowa – kot jest spokojny i zrelaksowany. Wyprostowany ogon z lekko zakrzywioną końcówką to oznaka sympatii i pogodnego nastroju. Towarzyszy najczęściej radosnemu powitaniu z opiekunem, ale bywa też reakcją na dźwięk otwieranej lodówki. Ogon wygięty w łuk towarzyszy często silnym, zazwyczaj negatywnym emocjom, gdy kot aktywnie broni się przed zagrożeniem lub chce odstraszyć intruza. Może także pojawić się podczas zabawy, szczególnie udawanej bijatyki z innym kotem. Całkowicie opuszczona, zjeżona kita to oznaka strachu i związanej z nim agresji.

Emocje odczytasz z wyrazu pyska

Mordka kota również odzwierciedla emocje odczuwane przez zwierzaka. Ułożenie uszu i wielkość źrenic mogą powiedzieć nam wiele o tym, jak czuje się nasz pupil. Kociemu przerażeniu towarzyszyć będą położone uszy, duże źrenice i szeroko otwarte oczy. Dobry nastrój i zainteresowanie rozpoznamy natomiast po okrągłych i błyszczących oczach oraz uszach i wibrysach skierowanych do przodu. Zrelaksowany kociak będzie miał błogo przymknięte oczy i rozluźnione uszy odrobinę skierowane na boki.

Kocie dźwięki

Jedno jest pewne – jeśli siedzący na naszych kolanach kot mruczy, to znaczy, że jest w siódmym niebie! Wydawane przez kota dźwięki mogą być jednak bardzo różnorodne i świadczą także o innych emocjach odczuwanych przez zwierzaka. Prychanie, syczenie, niskie poburkiwania i warczenie z otwartym pyskiem to jasny komunikat, że kotu coś się nie podoba, boi się lub jest agresywny. Wysokie, krótkie miauki i charakterystyczne gruchanie to chęć zwrócenia na siebie uwagi opiekuna i wyraz sympatii. Częstotliwość wydawanych przez koty dźwięków i dokładne ich znaczenie to jednak kwestia indywidualna.

Inne oznaki pozytywnych uczuć i emocji

Ocieranie się policzkami o opiekuna i uderzanie go czołem na powitanie lub podczas głaskania to sposób, w jaki koty okazują przywiązanie i zaufanie wobec swojego człowieka. Do zachowań świadczących o dobrym nastroju należy także ugniatanie przednimi łapkami kolan opiekuna lub legowiska. Kociaki, które dobrze czują się w towarzystwie swojego opiekuna i lubią pieszczoty często też podnoszą tylną część ciała i nadstawiają ją do głaskania.