Koci gust bywa naprawdę dziwny. Znacie ten moment, gdy przychodzi kurier z długo wyczekiwanym, wypasionym drapakiem dla kota… A mruczek nawet na drapak nie spojrzy, bo woli karton, w którym przyszedł ten sprzęt? Każdy kociarz choć raz tego doświadczył! Domowe mruczki z wielką chęcią zasiedlają także pudła po nowych telewizorach, kartony po butach czy nawet większe pudełka na żywność. Skąd bierze się u nich takie zamiłowanie?

Pudełko to doskonała kryjówka

Ciasne, niemal klaustrofobiczne miejsca to dla prawdziwego łowcy doskonała kryjówka. Domowe kociaki odziedziczyły po swoich dzikich przodkach skłonność do wyszukiwania miejsc, które pozwolą im zaatakować z ukrycia niespodziewającą się tego ofiarę. Do najlepszych skrytek niewątpliwie należą właśnie kartonowe pudełka, które otwarte są tylko z jednej strony. Dzięki temu mruczek może obserwować otaczający go świat i planować atak mając poczucie, że jest niewidzialny!

Miejsce na odpoczynek

Trudno dostępne skrytki to także miejsce, w które chętnie schowa się kociak mający dość domowego gwaru. Nawet mruczek, który kocha swoich domowników potrzebuje czasem chwili wytchnienia… Szczególnie, jeśli mieszka z dziećmi lub innymi zwierzakami. Zaszycie się w przytulnym kartonie pozwala mu odpocząć od nadmiaru bodźców, niechcianych zaczepek i ciekawskich spojrzeń.

Pomoc w termoregulacji

Małe, kartonowe pudełko idealnie dopasowane do wielkości kota może być dobrym legowiskiem na chłodne wieczory. Otulony z każdej strony izolującą od zimna tekturą mruczek minimalizuje straty własnego ciepła i nie jest narażony na chłód. Natomiast w upalne dni dno większego kartonu może być dobrą powierzchnią do rozłożenia się na płasko i wietrzenia rozgrzanego futerka.

Bezpieczna skrytka

Pudełka mogą też pełnić rolę skrytek, w których kociak będzie się chował przed zagrożeniem. W zależności od charakteru i wcześniejszych doświadczeń mruczki mogą bać się naprawdę przeróżnych rzeczy i sytuacji – odwiedzających dom gości, powiewającej na wietrze firanki, odkurzacza… Już sama świadomość istnienia bezpiecznej kryjówki dodaje zwierzakom pewności siebie i pozwala na szybsze przełamywanie lęków. Kartonowe pudło to idealna skrytka dla kotów, które potrzebują litej osłony ze wszystkich stron i izolacji od głośnych dźwięków.

Problemy zdrowotne

Zbyt częste chowanie się przed całym światem i poszukiwanie ciasnych, ciepłych miejsc może być objawem choroby. Koty to prawdziwi mistrzowie w ukrywaniu wszelkich dolegliwości. Dlatego jeśli dotychczas energiczny i ciekawski kociak nagle zaczyna przesiadywać w ciasnych pudełkach, warto zabrać go na badania do weterynarza. Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się zdrowy!