Gorące wakacje to marzenie dla wielu osób i koszmar dla niejednego psa. Będąc odpowiedzialnym właścicielem czworonoga, musisz wiedzieć, w jaki sposób należy chronić psa przed upałem.

Wysokie temperatury bywają dla zwierząt bardzo niebezpieczne. Istnieją jednak metody, które pozwalają na schłodzenie psa w gorące dni. Wykorzystując chłodną wodę i zimne przekąski, możesz zadbać o zdrowie swojego czworonoga. Nawet tak prozaiczne czynności, jak wspólna zabawa w strumieniach wody lub pluskanie się w basenie, mogą znacząco poprawić samopoczucie Twojego pupila podczas upałów.

Jak ochłodzić psa w gorący dzień?

Na pewno znasz to przyjemne uczucie, gdy za oknem żar leje się z nieba, a Ty wskakujesz pod zimny prysznic. Ulga i odprężenie przychodzi wraz z pierwszymi spadającymi kroplami. Woda jest również bardzo dobrym sposobem na ochłodzenie psa podczas upałów. Wiele czworonogów uwielbia zabawę z jej udziałem. Możesz zorganizować im rozrywkę, w której będą szczęśliwe same ze sobą lub aktywnie w niej uczestniczyć razem z nimi.

Aby wodne zabawy były prawdziwą przyjemnością musisz odpowiednio dobrać temperaturę wody. Zadbaj o to, aby nie była lodowata, ponieważ może wywołać szok termiczny. Jeśli dla Ciebie jest przyjemnie chłodna, to i dla Twojego pupila również taka będzie.

1. Zapewnij stały dostęp do chłodnej wody

Pies musi mieć możliwość napicia się w każdej chwili gdy tylko tego zapragnie. Jest to kwestia kluczowa i najważniejsza. W domu powinien mieć swobodny dostęp do swojej miski z wodą. Należy ją jednak wymieniać na świeżą częściej niż w chłodne dni, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Psy ochładzają się zupełnie inaczej niż ludzie. Wykorzystują do tego głównie ziajanie, które polega na wydychaniu gorącej pary wodnej. Pozwala to na schłodzenie organizmu, ale ma również skutki uboczne. Pies w taki sposób traci duże ilości wody, które musi na bieżąco uzupełniać. Wiąże się to także z wysuszaniem śluzówek układu oddechowego.

W przypadku problemów ze śluzówkami należy przede wszystkim zasięgnąć porady weterynarza. Ważne jest, aby w tym okresie szczególnie pilnować tego, co pies dostaje do jedzenia. Wskazane jest unikanie wszelkich pikantnych i słonych przekąsek. Bardzo istotne jest doglądanie zwierzaka, aby przyjmował wystarczająco dużo płynów.

2. Udostępnij mu chłodne miejsce do odpoczynku

W upalne dni każdy z nas szuka cienia lub klimatyzowanego pomieszczenia. Również psy powinny mieć chłodne miejsce do odpoczynku. Pozwala to na zregenerowanie sił, poprawę nastroju i chwilę oddechu bez ziajania.

Dobrym pomysłem jest pokazanie psu takiego miejsca w domu. Najprostszym rozwiązaniem prawdopodobnie będzie otworzenie łazienki. Z reguły jest ona wyłożona płytkami, które nawet w upalne lato są chłodne, a brak okien ogranicza napływ gorącego powietrza. Innym pomysłem może być ulokowanie psa w piwnicy lub garażu. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu swobodnego wyjścia, aby nie czuł się zamknięty i przytłoczony.

3. Kup swojemu pupilowi mały basen

Świetnym rozwiązaniem jest udostępnienie psu małego basenu z wodą. Wystarczy go napełnić i ustawić w zacienionym miejscu. Bardzo prawdopodobne jest to, że Twój przyjaciel spędzi tam niemalże cały dzień. Pamiętaj jednak, aby wybrać trwały materiał, którego nie uszkodzą psie pazury.

Na pewno wiesz, że woda bywa niebezpieczna. Psy są jak dzieci, więc warto je mieć ciągle na oku. Ustawiając basen w miejscu, które łatwo obserwować, dajesz sobie szansę na szybką reakcję w razie potrzeby. Nie ganiaj psa z ręcznikiem po całym ogrodzie. Jeśli jest gorąco to na pewno sam szybko wyschnie.

4. Włącz ogrodowe zraszacze

Istnieją psy, które uwielbiają zabawy ze strumieniami wody. Inne z kolei się tego panicznie boją. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel nie należy do tej drugiej grupy, to śmiało możesz wykorzystać ten sposób. Włącz ogrodowy zraszacz, a chłodna woda na pewno pomoże psu w walce z upałem.

5. Wspólny wyjazd nad jezioro

Wycieczka nad wodę to na pewno świetny sposób spędzania wolnego czasu. Pamiętaj jednak, że nie każdy pies będzie skory do kąpieli. Próbuj małymi kroczkami, aby nie wystraszyć swojego pupila. Sam wejdź do wody i zachęcaj do tego psa. Zainicjuj zabawy, które pozwolą mu mieć delikatny kontakt z wodą, a może w pewnym momencie sam do niej chętnie wskoczy.

Zabierz ze sobą parasol, który stworzy cień. Koniecznie weź także miskę i wodę do picia. Musisz również zachować szczególną ostrożność. To już nie jest zabawa w ogródku i w Twoim interesie jest zapewnienie psu bezpieczeństwa.

6. Spraw mu chłodzącą chustę na kark

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z gorącem, jest zimny okład. Sprawdza się zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Do tego sposobu świetnie nadają się wszelkiego rodzaju chustki, apaszki i niewielkie ręczniki. Należy namoczyć je w zimnej wodzie i luźno zawiązać na psim karku. W przypadku naprawdę uciążliwych upałów możesz spróbować lekko zmrozić mokry materiał.

7. Przygotuj dla niego chłodzący przysmak

W sklepach z akcesoriami dla zwierząt dostępne są zabawki, do których można włożyć smakołyk. Skonstruowano je tak, aby pies musiał spędzić trochę czasu, zanim się do niego dostanie. Bardzo dobrym pomysłem jest zamrożenie uprzednio wypchanej pysznościami zabawki. Użyj do tego produktów, które łatwo zamarzają i Twój pies chętnie je zjada.

Upały i wysokie temperatury nie są sprzymierzeńcem naszych czworonogów. Na szczęście istnieją proste i skuteczne metody, pozwalające ochłodzić w razie konieczności nasze zwierzęta domowe. Zapewnienie stałego dostępu do chłodnej wody to absolutne minimum. Jednak z troski o psy, należy zadbać o to, aby miały również inne możliwości schłodzenia się także w formie zabawy!