W Internecie krąży wiele mitów związanych z zabiegiem, jakim jest sterylizacja lub kastracja psów. Bardzo dużą uwagę przykuwają również następstwa tych działań takie, jak zmiany charakteru psa czy tycie. Błędne teorie stawiane przez internautów, najczęściej są spowodowane brakiem wiedzy na temat zmian w psim organizmie po usunięciu narządów rozrodczych.

W Polsce na stan bieżący już ponad 1,5 miliona psów i suk jest po zabiegu sterylizacji. Dzięki ciągłej edukacji ta liczba stale rośnie. Wielu właścicieli psów decyduje się na dokonanie tego zabiegu ze względu na zdrowie psa. Wymogiem stała się również sterylizacja psa przed adopcją ze schroniska.

Na tę chwilę w naszym kraju właściciele psów nie mają obowiązku wysterylizowania go, jednak u naszych sąsiadów z zachodu sytuacja wygląda całkowicie inaczej — o ile pies nie posiada rodowodu i nie jest przeznaczony do hodowli lub reprodukcji, obowiązkiem właściciela jest udanie się z nim na zabieg. Dzięki takim działaniom liczba bezpańskich psów o wiele zmalała, co również przekłada się na trwałe rozwiązanie problemu przepełnionych schronisk.

Tycie psa po zabiegu? Fakt czy mit?

Bardzo często posiadaczy psów paraliżuje strach przed tym, że ich podopieczny znacznie przybierze na wadze zaraz po zabiegu. W trosce o jego zdrowie zwlekają z działaniami lub na zawsze z nich rezygnują.

Pamiętajmy, że sama kastracja nie ma bezpośredniego wpływu na otyłość u psa. Wina leży wyłącznie w podejściu właściciela oraz jego nieodpowiednim przygotowaniu się do na nowej sytuacji. Usunięcie narządów rozrodczych powoduje niedobór hormonów płciowych, które wywołują zmiany w psim organizmie. Ich wynikiem jest m.in. obniżenie zapotrzebowania energetycznego psa aż o 20%. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana diety naszego czworonożnego przyjaciela. Jest to dość kluczowa sprawa. Jeśli nie uwzględnimy tego, że jedzenie psiaka powinno być mniej kaloryczne, szybko zaobserwujemy u niego tycie i nadwagę. Kolejną sprawą, którą trzeba mieć na uwadze, jest fakt, że po sterylizacji apetyt naszego psiego przyjaciele potrafi wzrosnąć nawet o 30%.

Aby zadbać o zdrowie psa, konieczne jest wprowadzenie stałych zmian żywieniowych.
Wielu właścicieli decyduje się na karmy typu „Light”, jednak dużo korzystniejsza jest specjalna karma dla psów po sterylizacji. Jej niska kaloryczność pozwala na dawanie psu normalnych racji. W sytuacji, gdy psiak czuje wzmożony apetyt, można podać mu większą porcję, dzięki czemu zwierzę e szybciej osiągnie uczucie sytości.

Osoby, które decydują się na samodzielne przyrządzanie psiego jedzenia, zmuszone są do liczenia kalorii, tak jak to wygląda w przypadku diety dla ludzi. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą i stosowanie się do jego zaleceń.

Oprócz ścisłej diety i regularnego żywienia bardzo ważnym aspektem jest aktywność fizyczna naszego czworonoga. Wielu właścicieli psów stwierdza, że bez systematycznych ćwiczeń z psem, utrzymanie jego prawidłowej masy ciała byłoby niemożliwe. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie ćwiczeń z zabawą np. aportowanie, frisbee czy wspólne bieganie i spacery zdecydowanie urozmaicą codzienne ćwiczenia.

Nie zapominajmy również o smakołykach, które dajemy z ręki. W ten sposób bardzo często nieświadomie podajemy naszym psiakom nawet 30-40% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Specjaliści zalecają zastąpienie pysznych przekąsek, smakołykami do czyszczenia zębów dla psów. Stosowanie się do tych zaleceń umożliwi nam bezkarne wynagradzanie psa za wykonane komendy, przy jednoczesnym dbaniu o jego wagę i higienę jamy ustnej.

Podsumowanie

Jeżeli zależy nam na zdrowiu naszego pupila (a na pewno tak jest) po zabiegu konieczne jest przeanalizowanie codziennej diety psa oraz zastosowanie niezbędnej redukcji kalorii.Zastąpienie wysokokalorycznych przysmaków zdrowymi i lekkimi specjałami na pewno wyjdzie psiakowi na zdrowie. Wprowadzenie systematycznych ćwiczeń i spacerów dodatkowo ułatwi nam utrzymanie prawidłowej psiej masy ciała, a dodatkowo bardzo pozytywnie wpłynie na jego ogólny stan zdrowia. Podstawą tych działań jest systematyka. Wielu właścicieli potwierdza, że zaangażowanie w psią dietę sprawiło, że zaczęli więcej uwagi przykuwać do swojego stylu życia, a wspólne, regularne ćwiczenia pozytywnie wpłynęły na zdrowie zarówno ich, jak i czworonogów.