Napadowe swędzenie, nadmierne drapanie, wgryzanie w skórę i smutek w oczach Twojego czworonoga to nie jest zwykłe zachowanie, a sygnał, że Twojemu psu coś dolega. Tego typu nasilone aktywności mogą wskazywać na podrażnienie skóry, które potęgowane jest przez wzmożone drapanie powodując tym samym dodatkowe, mechaniczne uszkodzenia skóry psa. Alergia? Z dużym prawdopodobieństwem tak, jednak szczegółowa diagnoza to nie takie proste zadanie!

Alergia, czy atopia

Na wstępie warto zauważyć, że to dwie zupełnie inne choroby, które w efekcie objawiają się świądem jednak ich przyczyna i leczenie nie ma ze sobą zbyt wiele wspólnego. Atopia jest genetyczną przypadłością, która warunkowana jest przez zaburzenia związane z pracą układu odpornościowego. Często występuje więc u psów pochodzących od tych samych rodziców, czy dalszych pokoleń w tej samej linii. Alergia natomiast jest zaburzeniem napadowym – określonym w czasie. Najczęściej występuje po zetknięciu z czynnikiem drażniącym i ustępuje zwykle po podaniu leku lub samoistnie poprzez ograniczenie kontaktu z alergenem lub całkowitą jego eliminację z otoczenia psa. Mimo to nie można jej lekceważyć. Wynikiem alergii mogą być delikatne zmiany skórne, jak i poważne zaburzenia oddychania czy krążenia a nawet śmierć!

Alergia u psa rozpoznawana jest poprzez przeprowadzenie wywiadu w gabinecie weterynaryjnym oraz w razie potrzeby przeprowadzeniu kilku dodatkowych badań w celu potwierdzenia diagnozy: testy śródskórne, badanie krwi czy dieta prowokacyjna lub eliminacyjna. Chcąc jak najszybciej pomóc swojemu pupilowi, u którego obserwujemy niepokojące reakcje skórne, nigdy nie powinno się podawać mu lub smarować podrażnionych miejsc domowymi lub przeznaczonymi dla ludzi preparatami – może to spotęgować zaburzenie lub negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia zwierzęcia!

Najczęściej występujące alergie u psa:

1. Alergia pokarmowa

Paradoksalnie ma niewiele wspólnego z zaburzeniami układu pokarmowego. Głównym objawem jest świąd i pojawiające się zmiany skórne. Do innego rodzaju symptomów alergii pokarmowej u czworonogów zalicza się zaburzenia obejmujące uszy, które dają o sobie znać poprzez nieprzyjemny zapach lub większe niż normalnie wydzielanie woskowiny. Alergia pokarmowa u psa powstaje w wyniku nadwrażliwości typu anafilaktycznego na alergeny pokarmowe. Główną jej przyczyną jest spożywanie produktów zawierających wysokie stężenie białka np. mleko, jaja, zboża, ryż, ziemniaki, drób, wołowina oraz produktach bardzo przetworzonych.

2. Alergiczne pchle zapalenie skóry APZS

Głównym powodem schorzenia jest białko zawarte w ślinie pcheł grasujących po skórze naszego czworonoga i pojawia się jedynie sezonowo w okresie letnim. Wystarczy ugryzienie nawet jednego osobnika, aby doszło do tego rodzaju alergii u psa.

3. Alergia kontaktowa

Jest jednym z trudniejszych choć najczęściej spotykanych zagadnień. Z racji ruchliwości naszych pupili i dziesiątek lub nawet setek rzeczy, z którymi każdego dnia mają styczność ustalenie czynnika powodującego alergię w większości przypadków jest niemalże niemożliwe.

Alergia u psa – leczenie

W pierwszej kolejności warto dołożyć wszelkich starań, aby ustalić co jest alergenem i postarać się w miarę możliwości wyeliminować go z otoczenia naszego psiaka. Jednak jeśli nie jest to możliwe pozostaje szereg innych metod na walkę z uciążliwą alergią. Najczęściej proponowanym przez lekarzy weterynarii jest leczenie objawowe. Konkretny preparat wybierany jest przez specjalistą na podstawie wielu czynników oraz zaawansowania stopnia alergii, jednak większość z nich zawiera sterydy.

W przypadku nawracających lub ciężko znoszonych przez nasze psiaki alergii warto zastanowić się nad potocznie zwanym odczulaniem. Podobnie jak w przypadku ludzi działa ono na zasadzie stopniowego przyzwyczajania organizmu do ekspozycji na czynnik drażniący poprzez stopniowe zwiększanie dawek lub jego obecność. Warto jednak zaznaczyć, że nie każde rodzaje alergii mogą być zwalczane tą metodą.

Domowymi sposobami także można ulżyć naszemu pupilowi i wspomóc codzienną walkę z alergią. Pierwszym co możemy dla niego zrobić jest unikanie rzeczy, przedmiotów czy organizmów potencjalnie mogących być uznane za alergeny. Po drugie niezastąpiona będzie w tym przypadku wzmożona, jednak nie przesadzona higiena – dbajmy o czyste legowisko, akcesoria i zabawki naszego czworonoga a także o czystość w miejscach, w których najczęściej przebywa. W przypadku alergii pokarmowych, obowiązkiem nas właścicieli jest dostosowanie diety eliminującej składniki wywołujące reakcje alergiczne i przekazywanie informacji o zasadach odżywiania naszego psa, innym osobom znajdującym się w bliskim otoczeniu naszych psiaków.

Alergia to powszechny temat zarówno u ludzi, jak i zwierząt. W przypadku tych drugich diagnoza jest o tyle utrudniona, że niestety nie powiedzą nam one o prawdopodobnym czynniku uczulającym. Na szczęście szybka reakcja i odpowiednia opieka weterynaryjna są w stanie pomóc, a dostępność do informacji związanych z profilaktyką pozwolą nam skutecznie zapobiegać nawrotom alergii u naszych kudłatych przyjaciół.