Oczy kota powinny być czyste i lśniące. Co robić, kiedy pojawią się w nich śpiochy? I jak czyścić kotu oczy?

Skąd biorą się śpiochy w oczach kota?

Koty, podobnie jak i ludzie, posiadają w oczach gruczoły łzowe. Ich wydzielina ma za zadanie nawilżać kocie oczy, a także usuwać z nich zabrudzenia. Podczas snu oko kota nie potrzebuje ciągłego nawilżania, a nadmiar śluzu produkowany przez gruczoły odprowadzany jest przez kąciki oczu. Przysychająca wydzielina wraz z zabrudzeniami (takimi jak kurz czy inne drobinki) może zbierać się na brzegach oczu i formować niewielkie śpioszki – najczęściej jasnego lub szarego koloru. Zjawisko to jest w pełni naturalne i nie powinniśmy martwić się, jeśli śpiochy u kota pojawiają się sporadycznie. Jednak zbyt częste pojawianie się zaschniętych strupków koło oczu, ich nietypowa barwa czy konsystencja powinny wzbudzić naszą czujność. Dlatego gdy zauważymy wydzielinę w kącikach oczu kota, zawsze musimy bliżej przyjrzeć się temu, jak wygląda.

Ropiejące oczy u kota – niepokojący objaw

Pojawienie się w oczach kota ropnej, kleistej lub zabarwionej na żółto wydzieliny może być objawem zapalenia spojówek. Wśród najczęstszych przyczyn ropiejących oczu u kota wymienia się:

  • obecność ciała obcego w oku kota,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe (w tym koci katar, chlamydioza),
  • nieprawidłową budowę powiek powodującą drażnienie oka przez rzęsy,
  • choroby układu oddechowego,
  • alergie,
  • ogólne osłabienie organizmu i obniżoną odporność.

Pojawieniu się ropnej wydzieliny w oczach może towarzyszyć także zaczerwienienie, opuchlizna oczu, pocieranie pyskiem o przedmioty czy częste drapanie się po pysku. Zignorowania niepokojących objawów może doprowadzić do rozwinięcia się poważnej choroby, uszkodzenia oka i konieczności jego usunięcia, a nawet do śmierci kota. Dlatego gdy zauważymy, że w oczach mruczka pojawia się ropa, powinniśmy udać się na wizytę do lekarza weterynarii.

Jak dbać o kocie oczy?

Okazjonalnie pojawiające się niewielkie śpioszki możemy usuwać przy pomocy wacika zwilżonego wodą. Płatek kosmetyczny należy przesuwać delikatnie od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oczu zwierzaka, aż do usunięcia wszystkich zabrudzeń.

W przypadku ropy lub nadprodukcji łez należy kierować się zaleceniami lekarza weterynarii. Konieczne może być wkraplanie do oczu kropli z antybiotykiem lub smarowanie ich okolic specjalistyczną maścią. Zaropiałe oczy u kota można także przemywać roztworem soli fizjologicznej lub płynem do higieny oczu dla kotów. Czyszcząc kocie oczy nie należy używać naparów z rumianku ani kosmetyków przeznaczonych dla ludzi – mogą one jedynie podrażnić kocie oko i zwiększyć stan zapalny.