Poznaj najczęściej powielane mity o kleszczach i dowiedz się, jak skutecznie chronić psa przed potencjalnie śmiertelnymi chorobami odkleszczowymi!

Fakty i mity o kleszczach

Kleszcze to jedne z najbardziej niebezpiecznych pasożytów, jakie atakują ludzi i psy. Nic dziwnego więc, że krąży wokół nich tyle mitów! Niestety błędne przekonania o tych pajęczakach mogą być wyjątkowo niebezpieczne, a korzystanie z niesprawdzonych rad może znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania psa na choroby odkleszczowe… Co musisz wiedzieć o kleszczach, by skutecznie chronić psa przed tymi pasożytami?

Kiedy atakują kleszcze?

Mit: Kleszcze aktywne są tylko podczas ciepłych pór roku, głównie wiosną i jesienią.

Fakt: Kleszcze mogą zaatakować psa o każdej porze roku, także zimą. Pasożyty te przechodzą w stan uśpienia dopiero, gdy temperatura otoczenia spada poniżej -10 stopni i utrzymuje się przez kilka następnych dni. Dlatego psy powinny być zabezpieczane przeciw kleszczom przez cały rok.

Gdzie przebywają kleszcze?

Mit: Kleszcze żyją na drzewach i atakują psa skacząc na niego z góry.

Fakt: Kleszcze przebywają głównie w wysokiej trawie na łąkach i trawnikach. Pies spacerujący po trawie zgarnia pasożyty, które następnie chodzą po ciele psa, szukając najcieplejszych, czyli najbardziej ukrwionych miejsc. Dlatego unikanie leśnych spacerów nie uchroni psa przed tymi pasożytami – kleszcze mogą zaatakować czworonoga nawet na miejskim trawniku!

Jak usunąć kleszcza u psa?

Mit: Kleszcza należy wykręcać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, łapiąc go pęsetą za odwłok.

Fakt: Kleszcz nie wkręca się w skórę psa – wkłuwa się nią wsuwając swój aparat gębowy posuwistym ruchem. Pasożyta tego należy więc wyjmować bez obracania go. Najlepszym sposobem na usuwanie kleszcza u psa jest złapanie głowy pasożyta tuż przy skórze zwierzaka i wyciągnięcie go jednym, zdecydowanym ruchem. Nie powinno się używać do tego pęsety, gdyż może ona zgnieść tułów kleszcza, co spowoduje wyciśnięcie zawartości pasożyta wraz z patogenami do krwiobiegu psa. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się zakrzywione kleszczołapki i lassa.

Kiedy kleszcz może zarazić psa?

Mit: Kleszcz zaraża psa chorobami tuż po wgryzieniu się w skórę zwierzaka.

Fakt: Patogeny obecne w przewodzie pokarmowym kleszcza przedostają się do organizmu psa dopiero, gdy kleszcz opije się krwią – najczęściej następuje to po kilku lub kilkunastu godzinach od ugryzienia. Dlatego szybkie usuwanie kleszczy i stosowanie preparatów zabijających wgryzione kleszcze znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania czworonoga na choroby odkleszczowe.

Jak zabezpieczać psa przeciwko kleszczom?

Mit: Kleszcze można skutecznie odstraszyć, podając psu suplementy lub opryskując jego sierść ziołowymi roztworami.

Fakt: Nie dowiedziono jednoznacznie, by suplementy i ziołowe opryski chroniły psa przed atakami kleszczy. Chcąc zabezpieczyć psa przeciw chorobom odkleszczowym należy stosować weterynaryjne preparaty zawierające substancje o potwierdzonym naukowo działaniu. Do skutecznych środków przeciwkleszczowych należy między innymi fipronil wchodzący w skład kropli FIPRex.


Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. ULOTKA – Fiprex®M