Zapewne wielu właścicieli psów niejednokrotnie zastanawiało się nad tym, czy warto zabrać swojego pupila na wakacyjną podróż samolotem. Coraz więcej z nas traktuje swojego psiaka jak członka rodziny i mimo wyjazdu nie chce się z nim rozstawać.

Razem spędzone chwile, na urlopowym wyjeździe mogą być dla nas i dla naszego przyjaciela cudnie spędzonym czasem. Pytanie, które trzeba sobie zadać brzmi: czy stres związany z podróżą jest wart tych kilku chwil. Wiele osób stresuje się lotem samolotem, a strach związany z podróżą jest dla wielu z nas paraliżujący. A co z naszymi psami? W czasie lotu nie mają świadomości, gdzie się znajdują, dlaczego zostały zamknięte w klatce i umieszczone w luku bagażowym. Istnieje jednak możliwość, aby nasz czworonożny przyjaciel podróżował razem z nami na pokładzie samolotu. Musimy jednak pamiętać, że trzeba spełnić odpowiednie wymagania i pamiętać, że nie każdy pies otrzyma tego typu pozwolenie. W dalszej części artykułu postaramy się przekazać główne informacje na ten temat.

O czym musimy pamiętać?

Trzeba zacząć od tego, że nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się na czworonożnych pasażerów. Warto więc zrobić solidny research regulaminu zanim zaczniemy snuć wakacyjne plany. Pamiętajmy również o przesiadkach. Dokładnie dowiedzmy się jakie wymagania mają wszystkie linie, którymi będziemy podróżować. Jest to bardzo ważne, gdyż możemy być niewpuszczeni z „bagażem – psem” na podkład kolejnej maszyny. W większości tanich linii lotniczych, w regulaminie widnieje zapis, który zakazuje podróży zwierząt, jeśli nie mają statusu psa przewodnika (psy z owym pozwoleniem mogą liczyć na szczególne przywileje). Pamiętajmy również o dodatkowych kosztach. Potrafią sięgać nawet do 200 EUR za dużą psinę.

Wspomnieliśmy, że istnieje możliwość, aby nasz pupil podróżował razem z nami na pokładzie. Jakie wymaganie musi spełniać? Głównym warunkiem jest waga i rozmiar psa. Waga naszego pupila wraz z transporterem, nie może przekraczać 8kg. Większe psy przenoszone są do luku bagażowego. Szczególną uwagę musimy zwrócić na klatkę, w której nasz pupil będzie przewożony.

Ważne, aby spełniała wymogi ustalone przez IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych). M.in. pies musi mieć określoną przestrzeń w środku transportera – możliwość swobodnego obrócenia się, wstania oraz położenia się w naturalnej pozycji. W sytuacji, gdy jesteśmy zdecydowani na lot naszego pupila w luku bagażowym, dopuszczalna waga transportera wraz ze zwierzęciem wynosi do 75kg. Pamiętajmy jednak, że w czasie podróży nie mamy możliwości odwiedzin naszego pupila.

Pamiętajmy również o przygotowaniu odpowiednich formalności związanych z podróżą. Paszport – aktualnie stosujemy chipy, które są głównym identyfikatorem naszego psa. Zawieją informację kto jest jego właścicielem. Do 2011 roku umieszczano na psie specjalny tatuaż, potwierdzający przynależność do danej osoby. Aktualnie zrezygnowano z tej metody na rzecz wyżej wymienionych chipów. Należy pamiętać też, aby wszelkie szczepienia były aktualne.

Odpowiednie przygotowanie klatki oraz psa do lotu jest bardzo ważne. Wskazane jest, aby pies przyzwyczaił się do transportera. Jeśli planujemy lot, z odpowiednim wyprzedzeniem zakupmy ową klatkę. W domu zachęcajmy naszego psa do spania w niej – zróbmy z niej legowisko. W momencie podróży pies będzie spokojniejszy. Wyposażmy transporter w odpowiedni materac oraz dozownik na wodę. Warto umieścić zarówno w środku, jak i na zewnątrz kartkę z podstawowymi informacjami – skąd dokąd leci, imię i nazwisko właściciela wraz z danymi kontaktowymi, imię psa. Zabezpieczmy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i wodą. Kilka godzin przed wylotem nie karmy naszego pupila oraz zabierzmy go na długi spacer, w celu załatwienia potrzeb. Wielu właścicieli daje swoim kudłatym przyjaciołom odpowiednie środki uspakajające, aby złagodzić stres związany z podróżą.

Podsumowanie

Lot samolotem potrafi przysporzyć naszego podopiecznego o sporo stresów. Jednak odpowiednie przygotowanie go do tej podróży, ograniczy je. Większość ludzi decyduje się (o ile pies nie może lecieć na pokładzie) na oddanie psa pod opiekę znajomych lub odpowiednich instytucji. Rozłąka zawsze jest ciężka, lecz oszczędza sporo dodatkowych stresów.

Pamiętajmy również, że międzynarodowe lotniska to ogrom bagaży oraz ludzi. W trakcie wszelkich prac występują pomyłki takie jak zagubienie walizek, przepakowanie ich do złego samolotu. Niestety takie sytuacje dotyczą również transporterów ze zwierzętami. Wybierajmy linie, które szczególną uwagę zwracają na przeloty zwierząt. Zdecydowanie zapewnią najlepsze warunki lotu i bezpieczeństwa podróży naszym kochanym pupilom.