W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym jego pociecha zaczyna prosić o zakup małego szczeniaczka. Sprawą oczywistą jest, że dzieci kochają psy, a zwłaszcza małe, niezmordowane z merdającymi ogonkami. Jest to przede wszystkim świetny kompan do zabawy, ale oprócz tego idealny sposób, aby nauczyć naszą pociechę poczucia obowiązku i odpowiedzialności.

Pamiętajmy jednak, że mały szczeniaczek w oczach dziecka to głównie słodki zwierzaczek do przytulania i ściskania. Wszystkie obietnice związane z opieką nad nim, po krótkim czasie mogą pójść w zapomnienie.

Dlatego drodzy rodzice, pies nie jest tylko dla dziecka. Decydując się nowego kompana, odpowiedzialność za jego wychowanie i opiekę bierze cała rodzina. Nidy nie dopuśćmy do sytuacji, aby to kochane zwierze, które darzy człowieka ogromną miłością zostało potraktowane jak zabawka i odstawione w zapomnienie gdy się znudzi. Niestety nadal zdarzają się tego typu sytuacje – „pies się znudził, to oddajmy go do schroniska”.

Czy waszym zdaniem też jest to bezlitosne? Zdecydowanie tak. Właściciela i psa łączy bardzo silna wieź, nie rańmy ich zrywając ją.

Ważne jest dobranie odpowiedniej rasy, do swojej rodziny, To jakiego psiaka wybierzemy, zadecyduje o dalszych relacjach i podziale obowiązków. W zależności czy jesteśmy aktywną rodziną, czy może lubiącą poleniuchować, cieszącą się wolnym czasem lub jego brakiem, powinno zadecydować o wyborze nowego członka rodziny. Uwaga, niektóre rasy potrzebują również dużo przestrzeni, a więc miejmy na uwadze gdzie mieszkamy i czy mamy podwórko wokół domu.

Oto 5 najpopularniejszych rodzinnych psów, które cieszą się największym zaufaniem i sympatią wśród opiekunów. Postaramy się opisać ich najważniejsze cechy. Zdecydowanie ułatwią wybór odpowiedniego towarzysza. A więc zaczynajmy:

Labrador Retriever 

Ta popularna rasa, nie bez przypadku ma tak wielu zwolenników. O ich wysokiej inteligencji świadczy szerokie zastosowanie ich pomocy w wielu branżach począwszy od terapii z dziećmi, ratownictwie, myślistwie a kończąc na ich roli jako psów przewodników. Labradory kochają rozbawiać swoich właścicieli. Są zabawne i niezawodne. Cechują się wysokim poziomem opiekuńczości i delikatności – czyni to z nich idealnych przyjaciół. Ta bardzo spokojna rasa świetnie nadaje się do rodzin z małymi dziećmi. Mogą mieszkać w mieście o ile zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu.

Owczarek Szkocki Collie

Znane z ekranu filmowego jako„Lessi”. Idealna psia mama. Nic nie umknie ich uwadze. Wyjątkowo delikatna i opanowana rasa psów. W sytuacji gdy dziecko (specjalnie bądź nie) pociągnie ich za sierść nigdy nie zareagują gwałtownie. Szybko się uczą i sprawia im to dużo radości. Skore do zabawy z wrodzonym instynktem opiekuna. Przepiękna długa sierść sprawia, że dzieci kochają się do nich przytulać. Kochają zabawę na świeżym powietrzu, koniecznie z całą rodziną.

Buldog Angielski

Pierwsze wrażenie jakie odnosimy widząc buldogi – leniwe, agresywne psy, które nie lubią dzieci. Nic bardziej mylnego! Kochają dzieci, a zwłaszcza zabawę z nimi. Spokojne usposobienie Buldogów sprawia, że są idealnymi kompanami zabaw. W sytuacji gdy dziecko zacznie za bardzo ich męczyć nie odpowiedzą agresją – odejdą spokojnie w ustronne miejsce i położą się spać. Jedyne co się zgadza to ich leniwa natura. Uwielbiają dużo leżeć i wypoczywać przy boku opiekuna – są idealnymi towarzyszem dla mało aktywnych rodzin.

Bokser

Te psy każdy jest w stanie rozpoznać na ulicy. Mimo (dla wielu osób) dość agresywnej postawy z natury są bardzo radosnymi i opiekuńczymi psami. Mocno wiążą się z dziećmi, zwłaszcza gdy są chowane od małego w ich towarzystwie. Żywiołowa natura tej rasy sprawa, że uwielbiają i zarazem potrzebują dużo ruchu na świeżym powietrzu. Idealny stróż – odpowiedzialnie strzeże podwórka. Boksery są dla osób, które dużo czasu spędzają w domu – te psiaki ciężko znoszą momenty, gdy są zostawiane same na całe popołudnia.

Mops

Kochane małe pieski, znane ze swojego żywiołowego i prześmiesznego charakteru. Świetnie akceptują towarzystwo innych zwierząt i małych dzieci. Uwielbiają zwracać na siebie uwagę, w zamian za nią potrafią rozbawić całą rodzinę do łez. Przez swoją delikatną postawę uczą nasze dzieci delikatności. Same domagają się zabawy, zaczepiając i wymyślając co chwile nowe psoty.

Wesołe opiekuńcze psy, w naturze których nie ma nawet grama agresji to idealne uzupełnienie składu naszej rodziny. Czas spędzony na zabawie z nimi będzie przez lata wspominany zarówno przez nas i przez nasze dzieci. Mamy nadzieję, że uzupełniliśmy wasze informacje dotyczące ras psów i w pewien sposób ułatwiliśmy decyzję o wyborze tego jedynego, własnego psa. Możemy nauczyć się od nich wiele o miłości i oddaniu dla drugiej osoby. Psy po prostu takie są, odwzajemniają uczucia i dziękują za opiekę nad sobą bezwarunkowym oddaniem i wiernością.