Otyłość – problem współczesnych psów

Otyłość i nadwaga na stałe wpisały się do współczesnych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Niezdrowe nawyki żywieniowe i zmiany standardu życia (zwłaszcza w krajach wyżej rozwiniętych) dotknęły nie tylko ludzi, ale również ich najlepszych czworonożnych przyjaciół. Czy zdarzyło się wam minąć z psem np. jamnikiem, którego brzuch sięga praktycznie do ziemi? Zapewne tak. Może to być śmieszny widok, ale świadczy on o braku odpowiedzialności właściciela psa. Pamiętajmy o tym, że pies nie karmi się sam. To nasza zła opieka lub nadopiekuńczość jest główną przyczyną ich otyłości. Jako odpowiedzialni właściciele decydujemy o ilości i jakości spożytego pokarmu oraz codziennej aktywności. Zaniedbania mogą przysporzyć naszym kochanym podopiecznym dużo problemów zdrowotnych.

Psy najbardziej narażone

Jako opiekunowie naszych czworonożnych przyjaciół, powinniśmy wiedzieć które rasy psów mają tendencję do otyłości. Genetyka to jeden z czynników, który informuje nas, jaką przemianę materii ma nasz podopieczny. Jeśli po twoim mieszkaniu hasa Labrador Retriever, Cairn Terrier, Szkocki Terier, Basset Hound, Cavalier King Charles Spaniel, Cocker Spaniel, Jamnik Długowłosy, Beagle lub długowłose psy ras olbrzymich, to nie zapomnij o odpowiedniej diecie. Stosowanie jej od szczenięcych lat jest najlepszym rozwiązaniem. Nadwaga u szczeniaczka zwiększa ryzyko otyłości w dorosłym wieku psa. Złe przyzwyczajenia żywieniowe takie jak dokarmianie między posiłkami lub zbyt duże porcje żywieniowe trudniej jest wyeliminować w późniejszym etapie.

Grupami mocno narażonymi na otyłość są psy po sterylizacji/kastracji. Zaburzenia hormonalne, które są następstwem owych zabiegów, powodują spowolnienie przemiany materii. Brak hormonu płciowego zaburza również ośrodek sytości naszego podopiecznego, dlatego po zabiegach bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie jedzenia – najlepiej 3 posiłki dziennie, aby zmniejszyć poczucie głodu u naszych pupili.

Kolejną cenną informacją jest fakt, że 60% otyłych psów to suczki. Z racji na mniejszą masę ciała od samców, ich zapotrzebowanie energetyczne jest znacznie niższe, co przekłada się na ilość spożytego pokarmu.

Kiedy możesz stwierdzić otyłość u swojego psa?

Otyłość u wszystkich zwierząt charakteryzuje się tymi samymi symptomami. Jest to nadmiar tkanki tłuszczowej, powodujący przekroczenie prawidłowej masy ciała naszego pupila. Aktualnie, jest to najczęstszy problem żywieniowy wśród psów. W krajach wysoko rozwiniętych jeden na dziesięć psów jest otyły, a blisko 40% ma nadwagę!

Jeśli masa naszego pupila przekracza prawidłową o 9% mamy do czynienia z nadwagą prostą. Nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia naszego podopiecznego i łatwo ją skorygować. Jest to pierwsze stadium świadczące o nieprawidłowościach w karmieniu naszego psa. Aby problem wyeliminować, wystarczy zwiększyć ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu – zapewnijmy naszemu psu więcej ruchu. Ponadto zwróćmy uwagę na ilość pokarmu spożywanego przez naszego kudłatego przyjaciela.

Problemy z nadwagą, zaczynają się w momencie, gdy masa naszego psa przekracza prawidłową o 10-19%. Na tym etapie musimy na poważnie zająć się dietą naszego pupila. Odpowiednio dobrana dieta, regularne ćwiczenia i zakończenie dokarmiania psa to podstawa w leczeniu nadwagi.

20% przekroczenia normy — to znak, że nasze zaniedbania wymknęły się spod kontroli. Zalecany jest kontakt ze specjalistą. Tego typu obciążenie psiego organizmu może prowadzić do wielu schorzeń takich jak: przeciążenie stawów, zwężenie dróg oddechowych, problemy z układem krążenia, zwiększenie zachorowań na nowotwory i cukrzyce. Na tym etapie dobranie diety do zapotrzebowań naszego psa powinno zostać skonsultowane z weterynarzem. Pamiętajmy, aby nie zamęczyć naszych psiaków podczas ćwiczeń. Ze względu na obciążone stawy i zmniejszaną wydolność otyłych psów aktywność fizyczna powinna być wprowadzana etapami, z tygodnia na tydzień zwiększajmy ilość czasu spędzonego na ćwiczeniach.

Profilaktyka

Pamiętajmy o tym, że jako właściciele jesteśmy odpowiedzialni za stan zdrowia naszych psów. Niejednokrotnie doświadczyliśmy proszącego, psiego wzroku podczas jedzenia. Bez względu na to, czy pies dopiero jadł, czy jest przed jedzeniem, spojrzenie będzie identyczne. Nie ulegajmy tym słodkim spojrzeniom! Często nieświadomie, przez tego typu dokarmianie dostarczamy psu zbyt dużą dawkę kalorii. Przeliczcie sami, jak dużo smakołyków dostaje wasz psiak. Nie zdziwcie się, gdy liczba przekroczy dzienne zapotrzebowanie waszego podopiecznego. Niestety nasza nadopiekuńczość może wyrządzić mu więcej krzywdy niż dobrego. Psia fizjologia znacznie różni się od naszej, dlatego często jeden lub dwa posiłki dziennie stanowczo zaspokoją jego dzienne zapotrzebowanie.

Nie możemy zapomnieć o aktywności fizycznej. Podobnie jak u nas niespalone kalorie odkładają się u psa jako tkanka tłuszczowa. Bez względu na to, czy nasz kudłaty kumpel ma nadwagę, czy też nie, codzienne spacery i zabawy są konieczne do utrzymania go w dobrym stanie zdrowia. Szczególna uwaga należy się tu rasom z dużym zapotrzebowaniem na ruch.

Odpowiednia dieta dla naszych czworonożnych przyjaciół to klucz do sukcesu. Dbając o odchudzanie psa, możemy również zwrócić uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Obopólne korzyści płynące z kontroli żywieniowej mogą jedynie poprawić wasz stan zdrowia, a wspólne bieganie lub aktywne zabawy na świeżym powietrzu to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Pamiętajmy, że zdrowie naszych pupili świadczy o tym, jakimi opiekunami jesteśmy.