Koty to zwierzęta, które doskonale ukrywają wszelkie dolegliwości. Jak rozpoznać, że Twój kot choruje? Każdy odpowiedzialny opiekun powinien wiedzieć, jakie są objawy bólu u kota.

Dlaczego koty ukrywają ból i choroby?

W naturze koty nie mogą poddać się chorobie i odczuwając przeróżne dolegliwości wciąż muszą mobilizować się, by polować i chronić przed zagrożeniami. Instynkt ten przetrwał także u domowych mruczków – zwierzaki te, nawet cierpiąc przez silny ból, wciąż starają się funkcjonować normalnie. Takie zachowanie kotów znacząco utrudnia opiekunom dostrzeżenie rozwijających się stopniowo problemów zdrowotnych u ich pupila.

Wśród mniej świadomych właścicieli panuje także przekonanie, że każdy kot ma swoje dziwactwa, przez co nawet widoczne objawy bólu i związane z chorobą zmiany w zachowaniu zwierzaka są często bagatelizowane i traktowane jako kolejna jego fanaberia. Jednak wprawny obserwator, który na co dzień poświęca dużo czasu czworonogowi, bez trudu zauważy, kiedy z jego mruczkiem dzieje się coś nietypowego. O ile tylko będzie wiedział, na co zwrócić uwagę… Jakie są najczęstsze objawy bólu u kota i kiedy należy udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii?

Jak rozpoznać ból u kota?

Każdy kot domowy ma swoje przyzwyczajenia i rytuały. Tryb codziennego życia zwierzaka nigdy nie ulega zmianie bez ważnej przyczyny, takiej jak ból, choroba czy silny stres. Dlatego każda, nawet najdrobniejsza zmiana w zachowaniu domowego czworonoga powinna wzbudzić naszą czujność. O rozwijających się dolegliwościach zdrowotnych u kota świadczyć będą w szczególności:

  • Zmiany apetytu. Kot, który dotychczas zjawiał się w kuchni na każdy dźwięk otwieranej puszki, dokładnie czyścił miskę w ciągu dnia i prosił o dokładkę może nagle przegapiać pory karmienia, grymasić przy jedzeniu lub rezygnować z podjadania karmy w ciągu dnia. Także zmiany w drugą stronę powinny być dla opiekuna niepokojące – nagle pojawiający się wilczy apetyt, podkradanie jedzenia innym czworonogom czy żebranie przy stole również mogą być związane z przeróżnymi chorobami.
  • Zmiany aktywności. Koty odczuwające ból mogą stracić chęć do zabawy, dłużej spać, unikać wskakiwania na kuchenny blat lub kolana opiekuna. Chore koty zazwyczaj ukrywają się w bezpiecznych kryjówkach i rezygnują z dotychczasowych kontaktów z właścicielem czy innymi domowymi zwierzętami. Zdarza się jednak, że problemy zdrowotne będą powodować nietypową, zwiększoną aktywność i nadmierne pobudzenie.
  • Nadmierna pielęgnacja lub jej zaniedbanie. Intensywne wylizywanie danej części ciała prowadzące nawet do samookaleczenia może świadczyć o bólu lub odczuwanym przez zwierzę dyskomforcie. Z drugiej strony wiele chorób, którym towarzyszy osłabienie może sprawić, że zwierzak nie będzie miał siły odpowiednio zadbać o swoją sierść, która stanie się przez to skołtuniona i pozlepiana.
  • Załatwianie się poza kuwetą. Rezygnowanie z dotychczasowych przyzwyczajeń związanych z wypróżnieniem – załatwianie się na podłogę, łóżko czy niezakopywanie odchodów – to częsty objaw zaburzeń zdrowotnych u tych czystych z natury zwierząt. Również kot, który nagle przestaje trafiać moczem do kuwety i brudzi jej brzegi lub podłogę wokół niej może odczuwać ból, który nie pozwala mu przybierać dotychczasowej pozycji podczas wypróżnienia.
  • Przyjmowanie pozycji bólowej. Pozycja bólowa u kota pojawia się, gdy ból przybiera bardzo duże nasilenie i uniemożliwia zwierzęciu normalne funkcjonowanie. Ciało chorego kota jest skulone, przygarbione, a brzuch nawet podczas leżenia nie dotyka podłoża. Pozycji bólowej towarzyszy napięcie całego ciała, pochylenie głowy i mrużenie oczu. Zwierzak w takim stanie staje się apatyczny, nie reaguje na bodźce, a dotyk opiekuna może wyzwalać w nim agresję.

Pojawienie się takich objawów może świadczyć zarówno o chwilowej dolegliwości związanej z niewielkim zatruciem, zatwardzeniem czy osłabieniem, jak i rozwijającej się, poważnej chorobie. Dlatego jeśli zwierzak zachowuje się nietypowo dłużej, niż jeden dzień, powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii, poinformować go o niepokojącym zachowaniu kota i poprosić o wykonanie szczegółowych badań. Wczesne zdiagnozowanie przypadłości zdrowotnych pozwala na szybkie podjęcie leczenia i pozwoli zapobiec poważnej chorobie.