Domowe czworonogi mogą przybierać przeróżne pozycje podczas snu. To, w jaki sposób śpi pies lub kot może powiedzieć nam wiele o jego aktualnym samopoczuciu.

Co mówi nam pozycja, w jakiej śpi zwierzak?

Leżący na boku, zwinięty w kłębek czy może brzuchem do góry? Pozycja, w jakiej śpi pies lub kot zależna jest od takich czynników, jak warunki otoczenia, samopoczucie zwierzaka, jego stopień zmęczenia i poczucie bezpieczeństwa. Co możemy wyczytać ze sposobu, w jaki pies i kot układają się podczas snu?

Zwinięty w kłębek

Podwinięcie łap pod ciało, nakrycie ich ogonem i przytulenie głowy do boku ułatwia zwierzakowi ogrzanie swojego organizmu. Taką pozycję przyjmować będą więc czworonogi w nieco chłodniejszym otoczeniu. Zwinięcie w kłębek może także oznaczać, że zwierzak nie jest do końca zrelaksowany i nie czuje się pewnie w danej sytuacji – pozycja ta z reguły nie pozwala czworonogowi wejść w sen głęboki sprawiając, że podczas drzemki pies lub kot może szybko wyczuć zbliżające się zagrożenie i na nie zareagować. Przytulone do ciała łapy chronią też miękki brzuch przed ewentualnym atakiem z zaskoczenia. Oczywiście nie znaczy to, że każdy śpiący w tej pozycji zwierzak czuje się zagrożony lub cierpi z powodu wychłodzenia. Zwinięcie się w kłębek jest też dobrym sposobem na lekką drzemkę na przykład przed porą spaceru i karmienia, której pies lub kot nie chcą przegapić.

Leżący na boku

Rozciągnięcie się na boku ciała pozwala czworonogowi rozluźnić wszystkie mięśnie i wejść w prawdziwie głęboki sen. W takiej pozycji śpią zwierzaki, które czują się w pełni bezpieczne i mogą pozwolić sobie na całkowity relaks. Leżenie na boku może być też sygnałem, że psu lub kotu jest za gorąco – odsłonięty brzuch pozwala zwierzakowi na oddanie większej ilości ciepła do otoczenia.

Brzuchem do góry

W tej pozycji śpią tylko zwierzaki, które mają całkowite zaufanie do swojego otoczenia – odsłonięty brzuch jest oznaką odczuwanej przez czworonoga pewności, że nic mu w danej chwili nie grozi. Lubiące głaskanie po brzuchu psy lub koty mogą tez układać się w tej pozycji licząc, że rozczulający widok wzbudzi zainteresowanie opiekuna i skłoni go do chwili pieszczot.

Na sfinksa

Leżenie na brzuchu z podkulonymi łapami lub z głową opartą na przednich łapach nie pozwoli zwierzakowi zapaść w głęboki sen. Umożliwi mu natomiast natychmiastowe poderwanie się z ziemi. Pozycji takiej nie będą przybierać zwierzaki, które chcą się teraz odprężyć – drzemka podczas leżenia na brzuchu jest najczęściej przerywnikiem w chwili czuwania.

Głowa nakryta łapą

Zasłonięcie oczu podczas spania ma u zwierząt takie samo zadanie, jak u ludzi – osłonięcie się przed rażącym światłem. Zwierzak kładący łapę na pysku lub wciskający głowę pod pachę z pewnością będzie ci wdzięczny, jeśli skończysz już nocne czytanie książki, zgasisz światło i też pójdziesz spać!