Psy są mistrzami w czytaniu ludzkiej mowy ciała – po naszych gestach i wyrazie twarzy doskonale rozpoznają, kiedy jesteśmy radośni, a kiedy potrzebujemy pocieszenia. Przy odrobinie uwagi my również możemy nauczyć się odczytywać nastrój i intencje naszego pupila na podstawie jego mowy ciała.

Dlaczego warto znać mowę ciała psa?

Zrozumienie psiej mowy ciała i umiejętność odczytywania nastroju domowego czworonoga są niezbędne do nawiązania silnej relacji ze zwierzakiem. Dzięki obserwacji psich zachowań nie tylko dowiemy się, co przeżywa nasz pupil – znajomość psiej mowy ciała pomoże nam także w skuteczniejszym szkoleniu psa, rozwiązaniu problemów wychowawczych i zrozumieniu podłoża nieprawidłowych zachowań zwierzaka. Jak psy okazują radość i przyjacielskie zamiary? Jak rozpoznać strach u psa? To jest naprawdę proste!

Jak zrozumieć psa?

Psy okazują swoje uczucia i nastroje na wiele sposobów – głównie poprzez mowę ciała i wydawanie przeróżnych dźwięków. Ustawienie ciała, ruchy ogona i uszu, wyraz pyska i sposób patrzenia to komunikaty, które powinien umieć odczytać każdy opiekun zwierzaka. Jak rozpoznać nastrój psa?

Szczęśliwy pies

Radosny entuzjazm każdy opiekun rozpozna bez trudu – szczęśliwy psiak macha ogonem poziomo, z boku na bok, ma lekko rozchylony pysk i gładkie czoło, a jego uszy są rozluźnione. Oczy radosnego psiaka mogą być szeroko otwarte (ale nie wytrzeszczone i bez widocznych białek) lub lekko przymknięte. Szczęśliwy, zrelaksowany pies przeważnie nie wydaje żadnych dźwięków i porusza się na wyprostowanych, choć nie sztywnych nogach.

Podekscytowany pies

Ekscytacja u psów objawia się przede wszystkim energicznym machaniem ogona na boki – tak silnym, że wraz z nim na boki kręci się także psi zadek, a nieraz nawet całe ciało. Podekscytowany pies może popiskiwać, szczekać lub intensywnie dyszeć, podskakiwać, kręcić się w kółko i przypadać przodem ciała do ziemi w ukłonie. Oczy rozentuzjazmowanego zwierzaka są najczęściej otwarte i bystre, uszy rozluźnione, a pysk szeroko otwarty.

Zestresowany pies

Oczy zestresowanego psa są zazwyczaj szeroko otwarte, a białka wyraźnie widoczne. Psiak podczas stresu może ciężko dyszeć lub mieć zaciśnięty pysk i odwracać głowę jak najdalej od stresującego go bodźca. Spięty zwierzak ma także często podkulony ogon, uszy płasko przylegające do głowy i może poruszać się skulony na ugiętych łapach, jakby przypłaszczał się do ziemi i chciał przemknąć niezauważenie. Oznaką stresu u psa może być także oblizywanie się, unoszenie jednej z przednich łap do góry, przeciągłe ziewanie, a także wywracanie się na na plecy z ogonem zasłaniającym brzuch. Silnie zestresowany pies, który boi się podchodzącego człowieka lub psa może także warczeć i pokazywać przednie zęby dając do zrozumienia, że nie ma ochoty na taki kontakt.

Zaniepokojony pies

Zaniepokojony elementem otoczenia lub dźwiękami pies staje się czujny – wpatruje się intensywnie, stawia do góry uszy i marszczy czoło. Może mieć napiętą postawę, czyli postawiony na sztorc ogon, wyciągniętą do góry głowę i wyprostowane, niemal sztywne łapy. Zaniepokojony pies zazwyczaj zamiera na chwilę, by skupić się na danym bodźcu – jego zachowanie może po tej chwili drastycznie się zmienić, jeśli psiak stwierdzi, że powinien bronić się przed nadchodzącym zagrożeniem, uciekać lub je zignorować.

Agresywny pies

Zachowanie psa, który chce odstraszyć od siebie intruza, obronić przed nim swoją zabawkę lub terytorium, jest bardzo intensywne. Zwierzak może pokazywać zęby i marszczyć nos, pochylać łeb, groźnie wpatrywać się i nisko szczekać. Grożący pies często jeży futro na karku i kręgosłupie, marszczy czoło i zadziera wysoko ogon, dzięki czemu sprawia wrażenie większego i jeszcze groźniejszego. Ciało psa staje się napięte i sztywne, wsparte na szeroko rozstawionych łapach gotowych do wyskoku.

Sfrustrowany pies

Frustracja u psa, który nie dostał tego, czego oczekiwał, objawia się często intensywnym szczekaniem, piszczeniem i podskakiwaniem, które ma na celu zwrócić uwagę opiekuna. Sfrustrowany psiak może także szybko machać ogonem, zacząć kręcić się za własnym ogonem, intensywnie drapać się po karku, zawzięcie szarpać zabawkę i nie reagować na komendy. Uszy sfrustrowanego psa są często postawione, czoło zmarszczone, a oczy szeroko otwarte. Frustracja może także powodować silne dyszenie.

Mowa ciała psa – o czym trzeba pamiętać?

Istnieje kilka ogólnych reguł pozwalających zrozumieć nastrój i odczucia psa na podstawie jego mowy ciała. Nie ma jednak dwóch takich samych psów, a każdy zwierzak może okazywać swoje emocje w odrobinę inny, indywidualny dla siebie sposób. Również poszczególne zachowania mogą mieć kilka znaczeń – tak jak machanie ogonem, które może świadczyć między innymi o ekscytacji, radości i frustracji. Dlatego chcąc odczytać nastrój zwierzaka powinniśmy nie tylko zwracać uwagę na całe jego ciało, ale także brać pod uwagę kontekst danego zachowania.