Wysokie temperatury potrafią naprawdę dać się we znaki domowemu czworonogowi. Jak karmić psa podczas upałów, by pomóc mu przetrwać gorące lato?

Zapewnij odpowiednie nawodnienie

Najważniejszym elementem prawidłowej opieki nad psem podczas upałów jest zadbanie o jego odpowiednie nawodnienie. Każdy pies, podwórkowy czy domowy, podczas lata powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Udostępnione psu miski na wodę należy kontrolować kilka razy dziennie i w miarę potrzeby uzupełniać w nich wodę oraz dbać o ich higienę. Butelkę z wodą i składną miskę podróżną warto także zabierać na każdy dłuższy spacer z psem i proponować zwierzakowi napicie się co kilkanaście minut. Zwierzakom, które mają problem z piciem wystarczającej ilości wody podczas upałów można podawać karmę z puszki – mokra karma dla psów zawiera około 80% wody, dzięki czemu znacznie poprawia nawodnienie organizmu.

Porcje karmy dostosuj do potrzeb

Oprócz zwiększenia ilości wody, żywienie psów podczas upałów nie wymaga wprowadzenia zbyt dużych zmian w dotychczasowej diecie domowego czworonoga. Szczególnie, jeśli na co dzień przebywa on w domu i nie wykonuje żadnej pracy. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre psy przy wysokich temperaturach mogą częściowo stracić apetyt, gdyż nie wymagają aż tak wysokiej dawki kalorii, która potrzebna była im podczas zimy do ogrzania organizmu. Odmawiającym jedzenia psiakom warto więc podawać bardziej lekkostrawne posiłki o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Zbyt kaloryczna dieta może być latem przyczyną zaburzeń trawienia i sprawić, że psiak będzie czuł się ociężały i ospały.

Należy także obserwować zachowanie psa – nagła utrata apetytu u zwierzaka bywa nieraz objawem przeróżnych dolegliwości zdrowotnych. Dlatego jeśli nasz czworonóg zaczyna latem odmawiać jedzenia, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i upewnić się, że pies na pewno jest zdrowy. Zaniepokoić powinny nas także wszelkie objawy niestrawności i przegrzania – między innymi wymioty, biegunki, ślinotok, omdlenia czy wyraźne osłabienie.

Zadbaj o świeżość karmy

Wysokie temperatury sprzyjają szybszemu psuciu się jedzenia. Jeśli niezjedzona przez psa karma będzie zbyt długo leżeć w misce, może nie tylko wyschnąć, zjełczeć i stracić swoje wartości odżywcze, ale także stać się pożywką dla much i przeróżnych bakterii. Dlatego latem trzeba zachować szczególną ostrożność, a niezjedzone resztki psiego posiłku natychmiast wyrzucać lub chować do lodówki. Jeśli zauważymy, że nasz psiak przestał dojadać karmę ze względu na upały, warto zmniejszyć zwierzakowi porcje jedzenia. Dzienną dawkę karmy możemy także podzielić na mniejsze i częstsze posiłki lub spróbować karmić zwierzaka późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy temperatura nie jest aż tak wysoka.