Koty to wyjątkowe zwierzęta – ich potrzeby bywają nietypowe, a nieraz nawet niezrozumiałe dla doświadczonych kociarzy. Bez wątpienia każdemu odpowiedzialnemu opiekunowi domowego mruczka zależy, by jego kot był szczęśliwy i czuł się dobrze w jego towarzystwie. Czy naprawdę wiesz co zrobić, by żyć w zgodzie ze swoim kotem?

Dlaczego warto żyć w zgodzie z kotem?

Decydując się na kota w domu musimy być gotowi na to, że odpowiedzialność za jego zdrowie i dobre samopoczucie ciążyć będzie na nas. Skutkiem nieprawidłowej opieki nad mruczkiem mogą być dość uciążliwe problemy behawioralne, takie jak agresja wobec opiekuna czy załatwianie się poza kuwetą. Chcąc żyć w zgodzie z kotem, unikać problemów i konfliktów, trzeba stosować się do kilku niezwykle ważnych zasad…

Nie przeszkadzaj odpoczywającemu kotu

Śpiący kot wygląda niezwykle uroczo! Pogłaskanie go w takiej chwili bywa kuszące… Jednak nie powinniśmy tego robić. Drzemiący zwierzak nie ma ochoty na zabawę czy pieszczoty i po prostu potrzebuje chwili dla siebie. Ciągłe zaczepianie mruczka w chwili odpoczynku sprawi, że będzie on ciągle czujny i nie wyśpi się wystarczająco. Z głaskaniem i zabawą poczekajmy więc na moment, kiedy sam o to poprosi.

Oczywiście jeśli mruczek utnie sobie drzemkę na środku stołu w porze obiadowej albo na klawiaturze komputera, z którego właśnie musimy skorzystać, możemy delikatnie go obudzić i zachęcić do zmiany miejsca lub ostrożnie przenieść. Nie wolno go jednak przeganiać!

Nie zmuszaj kota do bliskości

Częstym błędem opiekunów domowych mruczków jest przytulanie i noszenie na rękach kota, który nie ma ochoty na taką bliskość. Nie możemy zapominać, że kot nie jest naszą zabawką! Jest niezależnym zwierzęciem, które ma swoje potrzeby, nastroje i nie zawsze będzie miał ochotę na głaskanie właśnie wtedy, kiedy my sobie tego zażyczymy. Należy to uszanować i poczekać, aż sam zainicjuje bliższy kontakt.

Unikaj zmian

Koty uwielbiają rutynę. Częste zmienianie rytmu dnia, pór karmienia i zabawy, ułożenia legowisk czy robienie przemeblowań może sprawić, że zwierzak poczuje się zagubiony i straci poczucie bezpieczeństwa. Skutkiem takich działań bywa często załatwianie się poza kuwetą, drapanie mebli i unikanie kontaktu z domownikami.

Ucz, zamiast karać

W każdym domu, nawet kocim, panują ustalone przez opiekuna zasady – zakaz podkradania jedzenia ze stołu, wchodzenia na kuchenne blaty, zrzucania kwiatków z parapetu, drapania kanapy… Niestety często egzekwowanie tych zasad polega na karaniu kota za niewłaściwe zachowanie. Wielu opiekunów zapomina, że koty to niezwykle pojętne zwierzęta i doskonale poddają się prostemu szkoleniu, o ile zostanie ono przeprowadzone w odpowiedni sposób. Cierpliwe uczenie mruczka domowych zasad polegające na nagradzaniu za poprawne zachowanie i unikanie kar pozwoli nam żyć w zgodzie z kotem i zbudować zaufanie do opiekuna.