Wybór imienia dla psa nie zawsze jest łatwą sprawą. Szczególnie, jeśli zależy nam tylko na oryginalnych pomysłach! Czym powinniśmy kierować się, wybierając imię dla psa?

Jakie imię dla psa wybrać?

Imię dla psa powinno być krótkie, łatwe do wymówienia i zrozumiałe dla naszego pupila. O czym jeszcze należy pamiętać wybierając imię dla psa? Oto kilka porad, które ułatwią ci nazwanie czworonoga!

  • Najlepsze imię dla psa będzie złożone z dwóch sylab. Dzięki temu zwierzak nie będzie miał trudności z zapamiętaniem zbyt długiego słowa. Jednosylabowe imię może natomiast być trudne do wyłapania przez czworonoga. Oczywiście zwierzakowi możemy nadać długie „oficjalne” imię, a na co dzień stosować tylko krótkie zdrobnienie.
  • Przy wyborze imienia dla psa należy unikać słów, których używamy na co dzień i które mogą kojarzyć się psu z powszechnie stosowanymi komendami. Pozwoli nam to na czytelną komunikację ze zwierzakiem.
  • Imię dla psa nie powinno być obraźliwym słowem. Używanie przekleństw lub wyzwisk w stosunku do psa może urazić innych ludzi.
  • Wybierając imię dla psa warto unikać imion ludzkich, choć nie jest to ścisłą regułą. Może to jednak wzbudzać kontrowersje wśród osób nazywających się tak, jak czyjś domowy czworonóg.
  • Zwierzaka najlepiej jest nazwać w oryginalny sposób. Dzięki temu nie ryzykujemy, że nasz psiak podbiegnie do osoby, która będzie wołać swojego psa nazwanego takim samym imieniem.
  • Jeśli mamy w domu więcej, niż jednego zwierzaka, powinniśmy wybrać takie imiona, które nie będą brzmiały podobnie.
  • Wybierając imię dla szczeniaka musimy pamiętać, że psiak kiedyś urośnie – urocze imiona nawiązujące do niewinnego wyglądu malucha nie zawsze będą pasować do dorosłego, poważnego psa.

Czy psu można zmieniać imię?

Psiak przygarnięty ze schroniska będzie miał już nadane imię. Nie znaczy to, że już do końca życia musimy go tak nazywać. Jeśli dotychczasowe imię psa jest zbyt długie, trudne do wymówienia lub po prostu nam nie pasuje, możemy je zmienić. W takim wypadku warto wybrać jedno, nowe imię i od razu konsekwentnie go używać.

Również psy kupione w hodowli mają już imiona. Nadawane przez hodowców nazwy i przydomki bywają niezwykle długie i wymyślne i zazwyczaj nie sprawdzają się w roli imienia używanego na co dzień. Rasowemu psu możemy nadać „domowe” imię, które może (ale nie musi) nawiązywać do oficjalnego imienia znajdującego się na jego rodowodzie.