Wzrok psów skrywa naprawdę wiele tajemnic. Sprawdź, jakie kolory widzi pies i czy domowe czworonogi widzą, co dzieje się w ciemnościach albo w lustrze!

Jak widzą psy?

To, jak psy widzą nasz świat, ciekawi wielu opiekunów domowych czworonogów. Oczy psa przypominają wprawdzie swoją budową oczy ludzkie, jednak różnią się kilkoma szczegółami, które pozwalają na lepsze przystosowanie zwierzaka do jego trybu życia.

Oczy psa są znacznie bardziej wyczulone na ruch – umożliwia to bowiem szybsze zauważenie ofiary i skuteczniejsze polowanie. Psy mają natomiast ograniczoną ostrość widzenia, a ich soczewki znacznie wolniej dostosowują się do odległości, w jakiej znajduje się obserwowany przedmiot.

Od czego zależy pole widzenia psa?

Pole widzenia psa jest znacznie większe, niż u człowieka, choć zakres widzenia zwierzaka zależeć będzie głównie od kształtu jego głowy. Czworonogi o długim, wąskim nosie mają szeroko rozstawione oczy umiejscowione po obu stronach głowy, dlatego dobrze będą widziały to, co dzieje się z boku. Mogą mieć jednak problem z zauważeniem tego, co znajduje się bezpośrednio przed ich pyskiem. Szczególne trudności obserwuje się u bulterierów, których garbaty nos może znacząco przysłaniać im pole widzenia. Mopsy, pekińczyki i inne rasy brachycefaliczne będą natomiast dobrze widzieć rzeczy znajdujące się przed nimi, natomiast gorzej będą widziały to, co znajduje się po bokach – ich oczy są bowiem skierowane bardziej do przodu.

Czy psy widzą kolory?

Twierdzenie, że pies widzi świat wyłącznie w czerni i bieli, jest mitem! Domowe czworonogi nie rozróżniają wprawdzie tylu barw, ile człowiek, jednak są w stanie dostrzec kilka kolorów. Są to głównie odcienie niebieskiego, żółtego, brązowego i szarości. Psy nie widzą natomiast koloru czerwonego, pomarańczowego i fioletowego – odbierają je jako inną, zbliżoną barwę ze spektrum swojego widzenia.

Wiedza o tym, jakie kolory widzi pies, przydatna może być na przykład przy wyborze zabawek. Zwierzak z łatwością znajdzie w trawie piłkę koloru żółtego, natomiast może mieć duży problem z dostrzeżeniem czerwonej zabawki.

Czy pies widzi, co dzieje się w telewizorze?

Psy potrafią widzieć ruch na ekranie telewizora. Nie odbierają go jednak tak płynnie, jak my. Widziany przez nie odtwarzany obraz szybko migocze, co znacznie utrudnia zrozumienie psu tego, co dzieje się w na ekranie. Dlatego domowe czworonogi rzadko interesują się oglądaniem telewizji.

Czy pies widzi w ciemnościach?

Oczy psa zaopatrzone są w błonę odblaskową (tapetum lucidum), która daje im możliwość lepszego widzenia po zmroku. Błona ta, która odpowiada także za świecenie się oczu psa na zdjęciach, odbija światło. Sprawia to, że nawet niewielka jego ilość pozwala zwierzakowi lepiej orientować się w półmroku. Nie znaczy to jednak, że czworonogi będą w stanie dostrzec cokolwiek w całkowitych ciemnościach. Zdolność lepszego widzenia po ciemku może ulec osłabieniu u starszych psów, co objawiać się może większym zaniepokojeniem na wieczornych spacerach.

Czy psy widzą swoje odbicie w lustrze?

Wzrok psa może rejestrować to, co dzieje się w lustrze. Domowe czworonogi rozpoznają bowiem lustrzane odbicie swoich opiekunów i innych zwierząt. Nie wszystkie psy będą jednak rozumieć zasadę działania lustra i nie zawsze rozpoznają swoje własne odbicie. Mogą więc wystraszyć się go, a nawet zacząć szczekać na niespodziewanego intruza.