Zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych to wyjątkowo bolesna przypadłość. Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa i jak należy leczyć tę chorobę?

Na czym polega zapalenie ucha u psa?

Zapalenie ucha zewnętrznego (łac. otitis externa) to określenie stanu zapalnego wywołanego infekcją o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Mikroorganizmy takie namnożyć się mogą w wyniku nagromadzenia wilgoci w uchu, a także osłabienia odporności i naturalnych mechanizmów obronnych skóry.

Jakie rasy psów są narażone na zapalenie uszu?

Zapalenie ucha to częsta przypadłość psów o długich, zwisających uszach. Narażone są na nią w szczególności psy lubiące kąpać się w kałużach, czyli spaniele, labradory, goldeny czy nowofundlandy.

Zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych może przytrafić się również tym psom, które cierpią na alergię pokarmową, atopowe zapalenie skóry, a także czworonogom zaatakowanym przez pasożyty. Przyczyną podrażnienia i w konsekwencji ostrego stanu zapalnego może być ponadto obecność ciała obcego w uchu, nagromadzenie woskowiny lub nieprawidłowa pielęgnacja uszu psa.

Objawy zapalenia ucha

Zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych u psa powodować będzie świąd, dyskomfort i ból. Pies z zapaleniem ucha często drapie się po uszach, trzepie uszami lub chodzi z przekrzywioną głową. Może także unikać opiekuna, chroniąc bolesne miejsce przed dotykiem lub reagować agresją podczas głaskania w okolicy głowy. Objęte stanem zapalnym uszy stają się zaczerwienione, obrzęknięte i ciepłe w dotyku, a z kanałów słuchowych może wypływać brązowa wydzielina o intensywnym zapachu.

Jak leczyć zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych u psa?

Leczenie zapalenia ucha u psa polega najczęściej na stosowaniu preparatów w formie kropli do uszu. Rodzaj preparatu należy dobrać do czynnika, jaki wywołał stan zapalny, dlatego przed wdrożeniem leczenia niezbędne będzie pobranie wydzieliny i zeskrobiny z ucha psa, a następnie dokładne przeanalizowanie ich w laboratorium.

Lekarz weterynarii może przepisać psu także leki przeciwbólowe, środki przeciwpasożytnicze lub specjalistyczną, hipoalergiczną dietę. Leczenie zapalenia ucha u psa powinno być kontynuowane nawet, gdy pierwsze objawy ustąpią – nieprzeleczona do końca infekcja może bowiem nawracać.

Jak zapobiegać zapaleniu uszu u psa?

Stosując odpowiednią pielęgnację można znacząco zmniejszyć ryzyko zapalenia ucha i jego nawrotów. Opiekun psa o długich, zwisających uszach powinien dokładnie osuszać kanały słuchowe pupila po każdej kąpieli czy spacerze podczas deszczu. Warto także regularnie wentylować wnętrze uszu psa, odwijając zwierzakowi małżowiny i odsłaniając kanał słuchowy.

Ważne jest również systematyczne usuwanie nadmiaru woskowiny z ucha psa. Zabieg ten należy wykonywać jedynie przy użyciu preparatów przeznaczonych do czyszczenia uszu dla psów. Środki takie zawierają składniki o działaniu nawilżającym, grzybobójczym, bakteriobójczym i substancje pomagające rozpuścić zalegającą woskowinę.