W polskim prawie nie znajdziemy przepisu regulującego kwestię przewożenia zwierząt w aucie. Jednak jesteśmy zobowiązani do transportu czworonoga w sposób bezpieczny i taki, aby jego ruchy nie ograniczały nam pola widzenia. Za nieprawidłowe przeważenie zwierzaka, możemy dostać mandat sięgający nawet 200 zł.

Co to znaczy bezpiecznie?

Po pierwsze tak, aby pies podczas hamowania nie został wyrzucony do przodu. Im większa masa zwierzęcia, tym mocniej może uderzyć w szybę, fotel albo pasażerów. Obecnie możemy skorzystać z kilku sposobów bezpiecznego transportu naszych pupili:

  • transporter — ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy uważają, że ogranicza on ruch zwierzęcia i nie jest dla niego wygodny. Oczywiście nie jest to prawda, odpowiednio dobrany rozmiar sprawi, że zwierzę będzie zabezpieczone. Transporter należy zamontować tak, aby nie mógł się przemieszczać;
  • pasy — na rynku możemy znaleźć specjalne pasy dla psa. Są to szelki, które umożliwiają wpięcie się w pasy samochodowe. Co ważne, ich długość jest regulowana, możemy więc przypiąć zwierzę tak, aby swobodnie się poruszało i jednocześnie nie przeszkadzało nam w prowadzeniu pojazdu. Jeśli nasz pies posiada już szelki, w których np.: wychodzi na spacer, możemy dokupić specjalną końcówkę, umożliwiającą podpięcie ich do systemu pasów w aucie;
  • osłony — psy nie przepadają za upałami. Niestety auto może się dość szybko nagrzewać, pamiętajmy więc by wyposażyć się w osłony przeciwsłoneczne, które zasłonią pupila przed słońcem. Koniecznie należy też robić przerwy w podróży, najlepiej co 2-3 godziny.
    W większych autach do przewożenia zwierząt możemy wykorzystać także bagażnik, który podobnie jak w przypadku tylnej kanapy, należy odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej przegrodą bagażnikową.

Najważniejsze zasady

Pamiętajmy, by nie karmić psa przed samą podróżą i w jej trakcie. Być może nasz zwierzak ma chorobę lokomocyjną, a dodatkowy stres może u niego wywołać problemy żołądkowe. Zabierzmy ze sobą wodę, by podczas postoju napoić zwierzaka. Nie pozwalajmy też, aby głowa psa wystawa zza szyby jadącego auta. W konsekwencji może to doprowadzić do poważnych infekcji uszu, oczu i nosa. Dbajmy także o sposób naszej jazdy, unikając gwałtownego hamowania i zawrotnych prędkości.

Podróż z czworonożnym przyjacielem może okazać się świetną przygodą. Bądźmy jednak odpowiedzialni i zachowajmy ostrożność, tak aby ani nam, ani zwierzęciu nie stała się krzywda.