Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków na początku zadaje sobie pytanie – jak nauczyć psa czystości? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne zadanie, ale wymaga sporo cierpliwości i czasu.

Zacznij jak najwcześniej

Najlepiej naukę rozpocząć, gdy szczeniak jest w wieku około 6 tygodni. Dobrym sposobem jest rozłożenie gazet lub specjalnych mat w kilku miejscach w domu. Możemy wybrać obszar niedaleko drzwi. Pamiętajmy jednocześnie, że psy nie załatwiają się w pobliżu miejsc, w których śpią i jedzą.

Zapobiegaj

Jeśli mamy więcej czasu możemy nauczyć się odczytywać pewne sygnały wysyłane przez czworonoga, kiedy chce załatwić swoje potrzeby. Najczęściej wtedy kręci się, piszczy i jest niespokojny. Gdy tylko to zauważymy zaprowadźmy go w wyznaczone miejsce bądź na dwór.

Chwal

Każde właściwe zachowanie, powinno być nagrodzone. Mówmy do psa entuzjastycznym tonem, głaskajmy, częstujmy smakołykami. Zwierzaki uwielbiają być chwalone i cieszą się, gdy mogą zadowolić swojego właściciela.

Na gorącym uczynku…

Co, jeśli pies nadal załatwia swoją potrzebę w domu? Najważniejsze to unikać kar. W żadnym wypadku nie wsadzajmy pyszczka zwierzęcia w jego odchody! Jest to dziwna metoda, którą niektórzy uważają za skuteczną. Szczeniaki mogą nie zrozumieć, za co je karzesz, osiągniesz więc zupełnie inny rezultat. Pies zacznie się ciebie bać i załatwiać potrzeby w miejscach, których nawet nie będziesz sprawdzał.

Częste spacery

Psy najczęściej załatwiają się po spaniu, jedzeniu i zabawie. Szczeniaki potrzebują wyprowadzania średnio raz na godzinę. Jeśli masz na to czas, możesz wychodzić z nim częściej.

Drobne wpadki

Nauka czystości psa może zająć trochę czasu. Bądźmy gotowi na wypadki i wykażmy się odrobiną cierpliwości. Pamiętajmy, że wiele zależy od nas samych. Obserwujmy nowego domownika, bądźmy konsekwentni i wybaczajmy drobne błędy.