Pies może zarazić się robakami na wiele sposobów. Na co musi uważać opiekun domowego czworonoga?

Dlaczego zarażenie się robakami jest dla psa groźne?

Pasożyty przebywające w jelitach psa nie są obojętne dla organizmu zwierzaka. Między innymi „podkradają” psu składniki odżywcze pochodzące z pokarmu, co może prowadzić do niedożywienia, a przyczepiając się do ścian jelit mogą powodować krwawienia z przewodu pokarmowego. Organizm robaków może także produkować liczne toksyny, które staną się przyczyną stanów zapalnych i alergii. Sprawia to, że zarobaczenie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia psa. Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak pies może zarazić się robakami i jak skutecznie zapobiegać niebezpiecznemu zarobaczeniu.

Jak pies zaraża się robakami?

Sytuacji, podczas których pies może zarazić się robakami, jest naprawdę wiele. Jaja pasożytów mogą przedostać się do organizmu psa między innymi podczas:

  • zjadania lub lizania odchodów innych zwierząt (szczególnie wolno żyjących kotów i psów),
  • jedzenia trawy w miejscu, gdzie mogły załatwiać się inne zwierzęta,
  • picia zanieczyszczonej wody z kałuży lub jeziora,
  • połknięcia pchły zarażonej tasiemcem.

Sytuacje takie są szczególnie częste w trakcie pobytu psa w takich miejscach, jak schronisko, hotel dla psów, hodowla czy wystawa psów. Przy dużej liczbie psów znacząco wzrasta ryzyko, że któreś ze zwierząt jest nosicielem pasożytów i pośrednio przyczyni się do zarobaczenia innych czworonogów. Jednak pies może zarazić się robakami nawet podczas spaceru na miejskim osiedlu czy w trakcie leśnej przechadzki.

Połknięte przez psa jaja pasożytów trafiają do jelit zwierzaka, gdzie wykluwają się z nich aktywne formy pasożytów. Robaki niemal natychmiast przystępują do pożywiania się, stopniowo uszkadzając psie jelita i zatruwając organizm czworonoga. Dorosłe pasożyty zaczynają się rozmnażać, produkując ogromne ilości jaj, które wraz z kałem psa przedostają się do gleby, gdzie czekać będą na kolejnego żywiciela…

Najważniejsza jest profilaktyka!

Pierwsze objawy u psa, który zaraził się robakami, nie są dla opiekuna wyraźne. Zwierzak może gorzej się czuć, będzie nieznacznie osłabiony i okazjonalnie będzie cierpiał na lekkie biegunki. Prawdziwe problemy pojawią się dopiero wtedy, gdy inwazja pasożytów bardziej się rozwinie. Poważne zarobaczenie wymagać może nawet kilkutygodniowego leczenia, dlatego niezwykle ważne jest profilaktyczne odrobaczanie psa.

Regularne stosowanie skutecznych środków odrobaczających o szerokim spektrum działania pozwoli na wyeliminowanie pasożytów jeszcze zanim namnożą się i zaczną być dla psa niebezpieczne. Tabletki odrobaczające powinny zawierać kilka substancji czynnych (prazykwantel, embonian pyrantelu i fenbendazol), dzięki którym skutecznie zwalczą inwazje nicieni i tasiemców już w początkowych stadiach zarobaczenia.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. | Ulotka – InPar® do pobrania.