Alergia u kota to bardzo uciążliwa dla zwierzaka przypadłość. Jak rozpoznać, co uczula mruczka i jak ograniczyć objawy alergii?

Czym jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu odpornościowego na czynniki, które u zdrowego osobnika nie wywołują problemów. W kontakcie z alergenami organizm zaczyna bronić się, uruchamiając szereg procesów zapalnych mających zwalczyć drażniący czynnik. Alergia nie występuje wyłącznie u ludzi – może dotknąć także każdego domowego czworonoga, niezależnie od jego wieku, płci czy rasy.

Alergia u kota – przyczyny

Alergia u kota może być wywołana przez wiele czynników. Dla zwierzaka alergenem mogą być miedzy innymi:

  • wybrane składniki diety (w szczególności źródła białka zwierzęcego, ale także zboża i inne wysokobiałkowe rośliny),
  • środki chemiczne (proszki do prania, płyny do mycia podłóg, składniki szamponów),
  • pyłki traw i roztocza,
  • ślina pcheł.

Nawet jednorazowy kontakt z alergenem może wyzwolić u zwierzaka silną reakcję uczuleniową!

Objawy alergii u kota

Objawy alergii u kota zależeć będą w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji czworonoga i rodzaju alergenu. U wrażliwych czworonogów kontakt z niektórymi środkami chemicznymi i śliną pcheł wywoływać będzie silne podrażnienie skóry, świąd prowokujący do częstego drapania i wypryski. W skrajnych przypadkach na skórze kota mogą pojawiać się rozdrapane rany, które ulegać będą wtórnym infekcjom.

Podobnie objawiać się będzie uczulenie na pokarm, choć oprócz problemów skórnych u zwierzaka zaobserwować można często także problemy trawienne. Natomiast alergia u kota uczulonego na pyłki traw najczęściej objawiać się będzie problemami z oddychaniem, podrażnieniem spojówek i wypływem z nosa.

Wszystkie te objawy są dla kota bardzo uciążliwe. Dlatego opiekun kociego alergika powinien wiedzieć, jak pomóc pupilowi.

W rozpoznaniu, jaki czynnik wywołuje alergię u zwierzaka, pomocne będzie wsparcie lekarza weterynarii. Specjalista przeprowadzi z opiekunem dokładny wywiad i zleci badania mające wykluczyć inne problemy zdrowotne. Może także pobrać zeskrobinę ze skóry zwierzaka, by wykluczyć pasożyty skórne i ocenić skalę problemu.

Jak pomóc kotu z alergią?

Alergię u kota można wyleczyć, ale trzeba przygotować się na kilku letnią terapię. Najlepszym sposobem na ograniczenie objawów uczulenia u kota jest unikanie kontaktu z alergenami. W zależności od rodzaju czynnika, który wywołuje alergię u zwierzaka, pomocne może być:

  • wprowadzenie kotu hipoalergicznej diety z ograniczoną liczbą składników,
  • zmiana kosmetyków stosowanych u zwierzaka na środki przeznaczone do skóry wrażliwej,
  • zastąpienie chemii domowej naturalnymi środkami czystości,
  • regularne stosowanie u kota skutecznych środków zwalczających pchły i inne pasożyty skórne,
  • częste odkurzanie mieszkania i unikanie otwierania okien w okresie najintensywniejszego pylenia traw.

ULOTKA – Fiprex® L | ULOTKA – Fiprex® KOT 

W przypadku wyjątkowo silnej alergii u kota, lekarz weterynarii może zlecić także podawanie zwierzakowi leków ograniczających uciążliwe objawy lub kąpiele w leczniczych szamponach. Natomiast zainfekowane rany będące skutkiem drapania się wymagać mogą codziennego przemywania i podawania antybiotyków.