Nadmierne szczekanie psa może być wyjątkowo uciążliwe dla opiekuna i sąsiadów. Jak sprawić, by pies przestał szczekać na ludzi, inne psy lub gdy jest sam w domu?

Dlaczego psy szczekają?

Szczekanie to dla psa sposób komunikacji i wyrażania emocji. W zależności od kontekstu, charakteru i samopoczucia psa, szczekanie może mieć różne znaczenie i pojawić się:

  • podczas dużej ekscytacji (na przykład w trakcie zabawy czy po powrocie opiekuna do domu),
  • przy próbie wymuszenia czegoś na opiekunie (uwagi, zabawy, przysmaków),
  • jako objaw lęku separacyjnego (trudności w samodzielnym zostawaniu w domu),
  • gdy pies odczuwa strach i chce odstraszyć psa lub człowieka, którego uważa za zagrożenie,
  • jako forma zawiadomienia opiekuna i innych członków rodziny o niepokojącym wydarzeniu (na przykład intruzie przy płocie czy podejrzanych dźwiękach dochodzących zza okna).

Niektóre domowe czworonogi mogą mieć większą skłonność do szczekania (na przykład szpice, niektóre psy myśliwskie czy owczarki), inne nie będą tak chętnie hałasować (molosy, charty).

Czy da się oduczyć psa szczekania?

Każdy opiekun powinien wiedzieć, że szczekanie to zupełnie naturalne zachowanie psa – tak samo jak węszenie na spacerach, gonienie kotów czy podsikiwanie krzaczków. Takich naturalnych zachowań nie da się psa całkowicie oduczyć. Przy odpowiednim szkoleniu można jednak znacząco ograniczyć intensywność i uciążliwość tego zachowania. By to zrobić, należy przede wszystkim rozpoznać przyczynę, dla której pies szczeka.

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Pies, który szczeka w domu gdy zostaje sam, najprawdopodobniej cierpi na lęk separacyjny. Pod nieobecność opiekuna zwierzak może odczuwać strach lub frustrację, która objawia się ujadaniem, piszczeniem lub wyciem, a czasem także niszczeniem i załatwianiem się w domu.

Praca z psem cierpiącym na lęk separacyjny nie jest łatwym zadaniem, dlatego jeśli pies szczeka w domu gdy zostaje sam, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego behawiorysty. Specjalista pokaże, jak stopniowo przyzwyczajać psa do zostawania w domu i zaproponuje sposoby zwiększające samodzielność psa w codziennym życiu. Psu, który szczeka w domu, można także zostawiać zabawki i pyszne gryzaki, które uatrakcyjnią mu samotnie spędzane chwile. W uspokojeniu psa pod nieobecność domowników pomocna może być także włączona muzyka albo telewizor.

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi?

Szczekanie na ludzi może mieć wiele przyczyn. Psiak może obawiać się obcych ludzi przez braki w socjalizacji, bronić terenu przed intruzami lub pamiętać krzywdy, jakie w przeszłości wyrządził mu człowiek. Szczekanie może być także zachętą do zabawy lub próbą wymuszenia na człowieku jakiegoś zachowania – rzucenia piłki, podzielenia się jedzeniem albo po prostu zwrócenia uwagi na znudzonego czworonoga. Każdy z tych problemów wymagać będzie innego podejścia.

Szczekanie na obcych ludzi ze strachu wymagać będzie współpracy z behawiorystą. Takie problemy mogą bowiem przemienić się w poważną agresję i skutkować dotkliwym pogryzieniem. Na szczęście wiele psów bardzo szybko zaczyna rozumieć, że ludzie nie stanowią zagrożenia i są przyjaźnie nastawieni.

Wymuszanie zabawy lub uwagi szczekaniem to zazwyczaj problem dotyczący psów, które prowadzą nudne życie i są zbyt często ignorowane przez swoich opiekunów. Zapewnienie zwierzakowi długich spacerów połączonych z zabawą i możliwością węszenia pozwoli zagospodarować nadmiar energii psa i sprawi, że nie będzie miał potrzeby ciągłego wymuszania uwagi. Zwierzaka wymuszającego uwagę szczekaniem warto także nauczyć komendy „na miejsce” i samodzielności, na przykład za pomocą zabawek interaktywnych.

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy?

Najczęstszą przyczyną, dla której pies szczeka na inne psy, są braki w socjalizacji. Psiak może odczuwać strach przed innymi psami, szczekać, kłapać zębami i wyrywać się, by odgonić zbliżające się zagrożenie.

Jeśli szczekanie na inne psy spowodowane jest strachem, zwierzaka należy przede wszystkim chronić przed niechcianymi spotkaniami z innymi czworonogami na spacerach. Omijanie psów w dużej odległości, odwracanie uwagi za pomocą zabawki lub przysmaków to sposoby, które mogą szybko złagodzić problem. Równocześnie psiaka należy socjalizować pod okiem doświadczonego behawiorysty, na przykład zabierając go na spacery równoległe w towarzystwie spokojnych, cierpliwych i przyjaźnie nastawionych czworonogów. Takie spotkania pozwolą psu zrozumieć, że inne zwierzaki nie stanowią dla niego zagrożenia i można je po prostu ignorować bez szczekania.