Koty mają znacznie bardziej wrażliwy układ pokarmowy, niż ludzie. Wiele przekąsek bezpiecznych dla człowieka może spowodować silne zatrucie u mruczka.

Czego nie mogą jeść koty?

Wielu opiekunów lubi poczęstować swojego pupila jakąś atrakcyjną przekąską. Niestety nie wszystko, co dobre dla człowieka, będzie bezpiecznym przysmakiem dla kota. Domowe czworonogi mają bowiem dużo wrażliwszy układ pokarmowy, który może ulec podrażnieniu po zjedzeniu nieodpowiedniego pożywienia. Co więcej, niektóre bezpieczne dla ludzi produkty mogą u zwierzaka wywołać śmiertelne zatrucie! Dlatego każdy opiekun mruczka powinien wiedzieć, czego nigdy nie podawać kotu do jedzenia.

Czego nie dawać kotu? Lista zakazanych produktów

Słodycze. Szczególnie niebezpieczna dla kotów jest czekolada, która zawiera teobrominę mogącą zaburzyć pracę układu nerwowego zwierzaka i doprowadzić do jego śmierci. Mruczkowi nie należy także podawać żadnych innych słodkich przekąsek. Są nie tylko bardzo kaloryczne – mogą również zawierać wyjątkowo toksyczny ksylitol!

Słone przekąski. Sól to niezbędny element zbilansowanej diety kota. Jednak ilość soli zawarta w karmie jest dla zwierzaka całkowicie wystarczająca. Chipsy, słone paluszki czy popcorn zawierają sól w ilościach mogących zaburzyć pracę nerek mruczka i doprowadzić do ich niewydolności. Słone przekąski są także wyjątkowo tłuste i mogą wywołać u kota biegunkę oraz przyczynić się do otyłości.

Mleko. Dorosłe koty nie są w stanie trawić laktozy obecnej w mleku. O ile niewielkie ilości nabiału na pierwszy rzut oka nie zaszkodzą mruczkowi, o tyle większe dawki z pewnością spowodują wzdęcia i ból brzucha, a nieraz także silną biegunkę.

Cebula. Obecne w cebuli tiosiarczany nie są szkodliwe dla ludzi. Związki te mogą jednak uszkadzać czerwone krwinki kota, czym wywołają poważną anemię i zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych. Tiosiarczany znajdują się także w czosnku i szczypiorku.

Resztki z obiadu. To prawdziwie wybuchowa mieszanka. Ludzkie potrawy często zawierają sól, cebulę, inne przyprawy i duże dawki tłuszczu, które mogą wywołać silną biegunkę i poważne zatrucie. Regularne dokarmianie kota resztkami z ludzkiego stołu jest także częstą przyczyną otyłości i może zaburzyć proporcje składników pokarmowych w diecie zwierzaka.

Na to też zwróć uwagę!

Podstawą żywienia domowego mruczka powinna być pełnoporcjowa kocia karma lub zbilansowana dieta BARF dostosowana do wieku i stanu zdrowia zwierzaka. Kota nie należy natomiast żywić karmą dla psów, która zawiera niewystarczające dla mruczka ilości białka, witamin i tauryny. Ogromnym błędem jest także podawanie zwierzakowi wyłącznie surowego mięsa, które nie dostarcza niezbędnego kotom wapnia. Długotrwałe stosowanie niewłaściwej diety może wywołać poważne choroby przewlekłe i znacznie skrócić życie zwierzaka!