Giardia lamblia to wyjątkowo trudny do zwalczenia pasożyt atakujący jelita domowych czworonogów i ludzi. Jak objawia się giardia u psa i jak można wyleczyć giardiozę u zwierzaka?

Czym jest giardia lamblia?

Giardia lamblia (inaczej Giardia intestinalis lub ogoniastek jelitowy) to jednokomórkowy pierwotniak, który pasożytuje w jelitach ssaków, w tym ludzi i zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Dorosła forma lamblii zaopatrzona jest w specjalną przyssawkę, którą przyczepia się do komórek nabłonka jelit i z nich pobiera substancje odżywcze. Giardia lamblia wywołuje chorobę zwaną giardiozą lub lambliozą.

Do zarażenia giardią dochodzi poprzez połknięcie cyst znajdujących się w odchodach zarażonych osobników lub zanieczyszczonej nimi wody. Cysty giardii są niezwykle odporne na czynniki środowiska – w chłodnej wodzie mogą przeżyć nawet kilka miesięcy, a w kale zarażonych zwierząt pozostają aktywne aż do 3 tygodni. Mogą także przenosić się na butach, sierści zwierząt i pozostawać na legowisku czy dywanach.

Giardia u psa – objawy

Ze względu na szybkie namnażanie się giardii w przewodzie pokarmowym żywiciela, pierwsze objawy giardiozy u psa pojawiają się zazwyczaj już kilka dni po zakażeniu. Obejmują one przede wszystkim:

  • nawracającą biegunkę o smolistej konsystencji i wyjątkowo intensywnym zapachu,
  • wzdęcia i bolesne skurcze,
  • mdłości i wymioty,
  • odwodnienie.

Zaawansowana lamblioza u psa może wywołać u psa także niedożywienie objawiające się utratą masy ciała, osłabieniem i pogorszeniem stanu sierści. U szczeniąt giardia może poskutkować poważnymi zaburzeniami rozwojowymi wynikającymi z niedoborów składników pokarmowych, a nawet spowodować śmierć z odwodnienia. Natomiast u dorosłych, zdrowych psów z silnym układem odpornościowym zakażenie giardią może przechodzić bezobjawowo. Zwierzęta te będą jednak wydalać cysty, które mogą zakazić inne czworonogi i człowieka.

Jak zwalczyć lamblie u psa?

By wykryć giardię u psa należy wykonać badanie kału. Cysty lamblii wydalane są nieregularnie, dlatego do tego badania należy przygotować przynajmniej 3 próbki pobrane w ciągu 5-7 dni.

Po zdiagnozowaniu lambliozy u psa należy wdrożyć odpowiednie leczenie polegające przede wszystkim na podawaniu psu tabletek zawierających środek zwalczający tego pierwotniaka. Konieczne jest też dbanie o odpowiednią higienę i odkażanie miejsc, w których mogą znajdować się wydalane przez psa cysty (miski, koce, legowiska, a nawet przydomowy ogród). W czasie leczenia należy także kilkukrotnie wykąpać zwierzę w specjalistycznym szamponie zaleconym przez lekarza weterynarii.

Ze względu na cykl życiowy giardii, jej leczenie bywa długotrwałe i nie zawsze kończy się sukcesem już po pierwszej serii leków. Skuteczność leczenia należy potwierdzić, wykonując kolejne badanie kału psa. Jeśli w próbce wykryta zostanie lamblia, cykl trzeba będzie powtórzyć. Należy także pamiętać, że giardią wyjątkowo łatwo się zarazić – dlatego odrobaczaniu należy poddać wszystkich domowników mających nawet pośredni kontakt z chorym zwierzęciem.