Gubienie dużych ilości podszerstka przed zimą lub wiosną to całkowicie naturalne zjawisko. Kiedy możemy mówić o zwykłym linieniu u psa, a kiedy nadmierne wypadanie sierści u psa powinno nas martwić?

Dlaczego pies linieje?

Wymiana sierści na zimę u psa jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Domowe czworonogi, tak jak wiele innych zwierząt, przygotowują się na zimowe chłody wymieniając lekką i przewiewną sierść na gęstą okrywę włosową z obfitym podszerstkiem. U psów utrzymywanych na dworze wymiana ta zachodzi wyjątkowo intensywnie. Natomiast czworonogi mieszkające na stałe w ciepłych domach linieją praktycznie przez cały rok, choć w okresie jesiennym i wiosennym wypadanie sierści staje się bardziej widoczne. Obfite gubienie podszerstka u psa może być związane także z przeróżnymi dolegliwościami zdrowotnymi i niedoborami składników pokarmowych. Kiedy powinniśmy martwić się nadmiernym wypadaniem sierści u psa?

Jak rozpoznać nadmierne wypadanie sierści u psa?

Linienie u psa polega na zrzucaniu podszerstka – martwe włosy mogą sypać się z psa podczas głaskania lub wystawać kępkami z jego sierści. Skóra zwierzaka nie powinna być w tym okresie zaczerwieniona, nie powinien się pojawić łupież ani przerzedzenia sierści. Nadmierne przetłuszczanie się sierści, jej zmatowienie, ubytki w okrywie włosowej i podrażnienia za każdym razem powinny wzbudzić czujność u opiekuna – mogą być bowiem spowodowane przeróżnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Co może powodować nadmierne wypadanie sierści u psa?

Obfite zrzucanie sierści, przerzedzenia, nawracające stany zapalne i łupież to objawy, które spowodować może między innymi:

  • Niewłaściwa, źle zbilansowana dieta
  • Niedożywienie
  • Alergie pokarmowe i kontaktowe
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Pasożyty zewnętrzne (pchły, nużyca)
  • Grzybica skórna
  • Choroby endokrynologiczne, w szczególności niedoczynność tarczycy
  • Nieprawidłowa pielęgnacja
  • Silny lub przewlekły stres

Jeśli martwi nas nadmierne wypadanie sierści u psa, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista oceni dietę podawaną czworonogowi, jego ogólny stan zdrowia i samopoczucie, a także wykona badania mogące wykluczyć dolegliwości zdrowotne wpływające na zły stan skóry i okrywy włosowej u psa.

Jak poprawić wygląd sierści psa?

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwoli nam lepiej zadbać o sierść psa, jest jej regularne szczotkowanie. Częste czesanie psa nie tylko usunie martwy podszerstek i wyczesze z jego sierści zanieczyszczenia, ale także zapobiegnie tworzeniu się kołtunów i poprawi ukrwienie skóry czworonoga. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy szczotki, grzebienie, trymery, zgrzebła i furminatory przeznaczone do różnych typów sierści i wielkości psów.

Wygląd sierści psa poprawić możemy także dzięki przeróżnym suplementom. Preparaty na skórę i sierść dla psa zawierają najczęściej kwasy tłuszczowe omega-3, które łagodzą stany zapalne, przyspieszają gojenie się ran i podrażnień, a także zapewniają skórze psa lepsze nawilżenie. Psom z brzydką sierścią warto podawać również suplementy zawierające drożdże piwne. Są one doskonałym źródłem biotyny i cynku – składników, które wspierają zdrowie skóry i wpływają na jakość sierści u psa.