Zima jest okresem podczas którego szczególną uwagę przywiązujemy do wyboru odpowiedniego dla nas obuwia. Na drogach i ulicach pojawia się śnieg, który posypywany jest solą i środkami chemicznymi. Dobierając buty, które będą na to odporne chronimy się nie tylko przed zimnem. Ale co z naszymi pupilami? Nie za często możemy spotkać się tym, że na psie łapy zakładane są buty zimowe. Jeśli chcemy jednak zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół, powinniśmy zabezpieczyć ich łapy przed zimą.

Wrażliwe poduszeczki

Narażone na spotkanie ze śniegiem, lodem i środkami topiącymi śnieg, gołe łapy naszych psów szczególnie odczuwają mroźne warunki panujące na zewnątrz, kiedy zima trwa w najlepsze. Sól, którą obficie posypywane są chodniki, niekorzystnie wpływa na poduszki łap i w konsekwencji mogą tworzyć się na nich pęknięcia oraz bolesne rany, trudne do zagojenia.
Chociaż sierść chroni zwierzęta przed zimnem i wiatrem, to ta, występująca między poduszkami będzie miejscem, gdzie wplatać się może lód czy śnieg, uciskając na poduszki, co znacznie może utrudniać chodzenie psa bądź ranić łapki.

Jak zatem pielęgnować łapy psa zimą?

Pozbądź się zbędnych włosków

Aby nie dopuścić do tworzenia się grudek między palcami łap, dobrym rozwiązaniem jest przycinanie sierści w tych miejscach. Włosy możemy wyciąć sami używając do tego nożyczek z zaokrągloną końcówką, dzięki czemu unikniemy nieumyślnego skaleczenia naszego pupila. Możemy także skorzystać z dostępnych maszynek do sierści dla zwierząt. Jeżeli jednak nie chcemy robić tego sami, wybierzmy się ze swoim pupilem do psiego fryzjera, który zadba o przestrzeń między jego palcami. Może się także zdarzyć tak, iż mimo usunięcia owłosienia, grudki wciąż będą się pojawiać. Wtedy pamiętajmy o tym, aby nie próbować na siłę ich usunąć z psich łap. Najlepszym sposobem na ich pozbycie się jest zamoczenie łapek psa w letniej wodzie.

Utwórz warstwę ochronną

Chcąc zabezpieczyć psie łapy przed zimą, zaopatrzymy się w preparaty, które wspomogą ich ochronę. Poduszki psich łap nie są odporne na środki chemiczne stosowane na drogach, dlatego należy postarać się o stworzenie warstwy ochronnej na tych wrażliwych miejscach. Jakie preparaty wybrać? Istnieją specjalne maści dla psów chroniące przed mrozem, o które możemy zapytać weterynarza. Jeśli chcemy skorzystać z innych opcji, możemy zdecydować się na naturalny wosk o zwierzęcym pochodzeniu jakim jest lanolina, który bardzo dobrze będzie pielęgnował łapy psa zimą. Inny polecanym preparatem jest parafina, która na opuszkach łap tworzy tłustą warstwę ochronną, jednak nie będzie odpowiedzialna za nawilżenie i odżywienie. Należy jednak zwrócić uwagę, że podczas spacerów, zbyt tłusta warstwa sprawi, że nasz pies będzie się ślizgał. Do celów pielęgnacyjnych psie łapy używana jest także wazelina, która to ma za zadanie odpowiednio odżywić i nawilżyć je, jednak powinna być używana dopiero po ostatnim spacerze jako preparat regenerujący. Dobrym pomysłem jest także używanie oleju kokosowego, ponieważ pomaga w problemach skórnych, a także przyśpiesza gojenie się drobnych ran.

Załóż zimowe buty

Zdecydowanie zimowe buty dla psa, sprawdzą się podczas zimowych warunków i zabezpieczą jego łapy. Jednak nie każdy pupil będzie chciał je nosić. Ważnym jest, aby umieć odpowiednio dopasować rozmiar do wielkości łapy, a także do aktywności naszego zwierzaka. Jeśli z naszym pieskiem wychodzimy tylko na krótkie spacery, zbędne będa dla niego drogie buty, które przeznaczone są dla psich sportowców. Po wybraniu odpowiednich butów zimowych dla psa, przed pierwszym spacerem należy go do nich przyzwyczaić, najlepiej zakładając mu je do chodzenia w domu.

A co po spacerze?

Oprócz smarowania psich łap środkami pielęgnacyjnymi, dobrze będzie, jeśli po powrocie ze spaceru przemyjemy łapy. Zadbamy w ten sposób o higienę pieska, a także dzięki temu nie nabrudzi nam w mieszkaniu. Łapy należy przemyć letnią wodą – możemy także ją wzbogacić o psi szampon. Dbajmy też o temperaturę panująca w naszych mieszkaniach, psy tak samo jak ludzie, są wrażliwe na skoki temperatur.

Dbajmy zatem mądrze o łapy naszych psów zimą, pielęgnując je regularnie i chroniąc odpowiednim obuwiem. Pozwoli to zabezpieczyć je przed skutkami zimy i przejść przez nią z ,,obronną łapką”.