Pchły to uciążliwe i niebezpieczne pasożyty, które mogą zagnieździć się w zakamarkach domu. Jak skutecznie zwalczyć pchły?

Skąd biorą się pchły w domu?

Pchły trafiają do ludzkiego otoczenia najczęściej za sprawą zwierząt – psów, wychodzących kotów lub myszy i szczurów przedostających się do domów. Jednak nawet pojedynczy pasożyt przyniesiony na ubraniu do mieszkania może dać początek poważnej inwazji. Pchły nie są typowymi pasożytami ludzi i wolą przebywać na zwierzętach, choć mogą kąsać człowieka i żywić się jego krwią. Dlatego mogą zagnieździć się nawet w domach, w których nie ma żadnych zwierząt.

Jak sprawdzić, czy są pchły w domu?

Sygnałami świadczącymi o obecności pcheł w domu będą przede wszystkim niewielkie ugryzienia na skórze domowników. Ślad po ugryzieniu pchły jest zaczerwieniony, z widocznym w środku miejscem ukłucia. Zmiany nie są spuchnięte, jednak najczęściej są bardzo liczne, mogą swędzieć, a nawet powodować dotkliwy ból. U człowieka ugryzienia pcheł najczęściej pojawiają się na łydkach, kostkach, biodrach i na karku. U psów i kotów mogą natomiast pojawiać się na całym ciele, prowokując zwierzaka do ciągłego drapania się.

Oznaką obecności pcheł w domu będą także odchody pasożytów zauważalne na sierści zwierząt i pościeli. Ciemne, małe plamki w kontakcie z wodą rozpuszczają się i zmieniają w czerwone punkciki.

Jak długo żyją pchły w domu?

Pojedyncza pchła może żyć na zwierzęciu lub człowieku nawet do kilku tygodni. Samice pcheł składają dziennie do 20 jaj, z których po kilku dniach wylęgają się larwy żywiące się złuszczonym naskórkiem i odchodami dorosłych pcheł. Larwy linieją, otaczają się kokonem i przeobrażają w poczwarkę, które mogą przetrwać w ukryciu nawet 6 miesięcy oczekując na żywiciela. Pchły w domu mogą więc żyć wiele miesięcy nawet, gdy nikt w nim nie mieszka! Dlatego czekanie, aż inwazja tych pasożytów sama ustąpi, jest nieskuteczne – by zwalczyć pchły w domu należy aktywnie usuwać je z otoczenia i zapobiegać ich dalszemu rozwojowi.

Jak pozbyć się pcheł z mieszkania?

Walka z pchłami w domu bywa bardzo uciążliwa. Pasożyty te nie przebywają wyłącznie na swoim żywicielu – jaja, larwy i poczwarki gnieździć się mogą w legowisku zwierzaka, na dywanie, w rozmaitych szczelinach za meblami czy pod listwą przy podłodze. Zwalczenie pcheł w domu musi więc objąć nie tylko zabicie dorosłych owadów atakujących domowników, ale także usunięcie wszystkich niedorosłych form tego pasożyta z mieszkania.

Najlepszym sposobem na pozbycie się dorosłych pcheł z domu, w którym mieszka pies lub kot, jest zastosowanie weterynaryjnych środków zwalczających pasożyty skórne. Krople zawierające fipronil i (s) – metropen w ciągu 24 godzin zwalczają dorosłe pchły żerujące na czworonogu, czym zapobiegają składaniu przez nie kolejnych jaj, a także hamują rozwój niedojrzałych form pasożytów, które bytują w otoczeniu zwierzęcia.

ULOTKA – Fiprex® DUO M  |  ULOTKA – Fiprex® DUO KOTY I FRETKI

Przy zwalczaniu pcheł z domu nie należy zapominać także o larwach i poczwarkach mogących gnieździć się w zakamarkach domu. Legowiska i koce zwierzaka, pościel z łóżka i inne materiały mogące trafić do pralki należy uprać w 60 stopniach. Dywany, wykładzinę i meble należy natomiast dokładnie odkurzyć, nie zapominając o także o szczelinach pod meblami i przy podłodze. Worki po odkurzaniu trzeba od razu wynosić do śmietnika.