Luźne stolce u domowego czworonoga mogą mieć wiele przyczyn. Jak rozpoznać, co spowodowało biegunkę u psa i jak pomóc zwierzakowi cierpiącemu na rozstrój żołądka?

Biegunka u psa – przyczyny

Biegunka może być objawem wielu przypadłości zdrowotnych. Jej najczęstszą przyczyną jest niewielkie zatrucie pokarmowe. Zwierzak, który posilił się resztkami jedzenia leżącymi na trawniku lub został przez nas poczęstowany nietypowym przysmakiem, może cierpieć na lekką, krótkotrwałą biegunkę. Taki objaw może także towarzyszyć nagłej zmianie karmy lub alergii na jakiś składnik pokarmu. W przypadku niewielkiego zatrucia luźnym stolcom nie powinny towarzyszyć żadne dodatkowe objawy, takie jak apatia, wymioty, gorączka czy obecność krwi w kale.

Biegunka u psa może być jednak także objawem poważnej choroby. Towarzyszy często zapaleniu trzustki, silnemu zarobaczeniu, obecności ciała obcego w przewodzie pokarmowym psa czy chorobie wirusowej. Biegunka może pojawić się także u psów cierpiących na nowotwory układu pokarmowego. Jeśli u naszego czworonoga zdiagnozowano przewlekłą chorobę lub występują u niego dodatkowe, niepokojące nas objawy, psiaka należy jak najszybciej zabrać do weterynarza.

Jak pomóc psu z biegunką?

Krótkotrwała biegunka u psa, której nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, nie powinna być powodem do paniki. Zwierzaka takiego należy uważnie obserwować, by jak najszybciej zauważyć ewentualne sygnały świadczące o pogorszeniu jego stanu i samopoczucia. Ogólnie zdrowego, dorosłego psiaka, u którego podejrzewamy jedynie lekkie zatrucie, możemy przegłodzić przez 24 godziny. Pozwoli to na zmniejszenie ewentualnych podrażnień układu pokarmowego. Czworonogowi możemy także podać węgiel leczniczy (1 tabletka / 5 kg masy ciała) lub smectę, które zwiążą toksyny i przyspieszą ich wydalanie ale wcześniej najlepiej skonsultować takie podanie z lekarzem weterynarii aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

Jeśli podejrzewamy, że biegunka u psa spowodowana jest zmianą karmy lub alergią pokarmową, powinniśmy wrócić do poprzednio stosowanej diety i poczekać na unormowanie się pracy jelit. Możemy następnie podjąć kolejną próbę wprowadzenia nowej karmy. Musimy przy tym pamiętać, że zmiany w żywieniu powinny być wprowadzane stopniowo, by żołądek zwierzaka zdążył się przyzwyczaić do nowego pokarmu.

Psiakom cierpiącym na nawracające problemy trawienne warto wprowadzić do diety prebiotyki przeznaczone dla psów. Można także rozważyć zmianę karmy na produkt przeznaczony dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym, dietę monobiałkową lub hipoalergiczną.

Biegunka u psa – czego nie podawać psu?

Organizm domowego czworonoga różni się znacząco od naszego. Dlatego niektóre rozwiązania stosowane przy biegunce u ludzi mogą nie sprawdzić się w przypadku psa lub wręcz poważnie mu zaszkodzić. Niedozwolone jest przede wszystkim podawanie zwierzęciu leków przeciwbiegunkowych, takich jak stoperan – nieodpowiednio zastosowany może narobić ogromnych szkód w organizmie psa. Biegunki nie należy także zwalczać podając psu nabiał, mleko, herbatę czy czekoladę. Niewskazana jest również nagła zmiana diety – polecany często przy biegunkach „ryż z marchewką i kurczakiem” może nasilić biegunkę u psów nieprzyzwyczajonych do tego typu pokarmów.

Kiedy należy zabrać psa do weterynarza?

Apatia, popiskiwanie, obecność krwi w kale, brak apetytu czy wymioty to objawy, które natychmiast powinny wzbudzić w nas niepokój i skłonić do wizyty u weterynarza. Takie objawy mogą świadczyć o wielu poważnych chorobach, zarobaczeniu lub obecności ciała obcego w jelitach psa. Również lekka biegunka utrzymująca się ponad tydzień wymagać będzie leczenia. Na szczególną uwagę zasługują szczenięta, u których nawet krótkotrwała biegunka może doprowadzić do poważnego odwodnienia, niedożywienia i śmierci.