Prawidłowy wzrost i rozwój szczeniaka zagwarantuje psu zdrowie w dorosłym wieku i sprawi, że domowy czworonóg będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Jak prawidłowo karmić szczeniaka?

Na czym polega prawidłowe żywienie szczeniąt?

Szybko rosnący szczeniak ma zupełnie inne potrzeby żywieniowe, niż pies dorosły. Młode psiaki, które przestały już ssać mleko matki, muszą otrzymywać zbilansowaną dietę, która dostarczy im niezbędnych składników pokarmowych – białka, tłuszczu, substancji mineralnych i witamin. Wszelkie niedobory tych składników szybko odbiją się na rosnącym organizmie malucha, powodując przeróżne wady rozwojowe, a nieraz także śmiertelne choroby. Dlatego każdy opiekun szczeniaka musi zwrócić uwagę na to, co, w jakich ilościach i jak często podaje swojemu maluchowi. Jaka karma będzie najlepsza dla szczeniaka?

Gotowa karma dla szczeniąt

Podawanie suchych lub mokrych karm szczeniętom to najbezpieczniejszy i najprostszy sposób na zapewnienie im zbilansowanej diety. Gotowe karmy dla szczeniąt zawierają wysoki poziom białka zwierzęcego (około 30% suchej masy), które stanowi budulec dla rozwijającego się organizmu oraz odpowiednią ilość tłuszczu (około 20% suchej masy) będącego źródłem niezbędnych psu kalorii. Wybierając karmę dla rosnącego psa powinniśmy wybierać produkty o jak najmniejszej zawartości węglowodanów, czyli zbóż i ziemniaków, które nie są niezbędnym dla psa składnikiem diety. Sucha karma dla szczeniaka powinna być dostosowana do jego rasy lub docelowej wielkości tak, by jej granulki nie były zbyt małe lub zbyt duże dla psiaka.

Sucha lub mokra karma dla szczeniąt zawierać będzie wszystkie niezbędne psu składniki pokarmowe. Dlatego żywiąc psa taką karmą nie powinniśmy podawać mu dodatkowych suplementów ani preparatów mineralno-witaminowych. Szczeniak powinien otrzymywać karmę dla psów rosnących aż do osiągnięcia dorosłości. W przypadku psów małych i miniaturowych następuje to już w wieku 7-11 miesięcy. Psy ras średnich powinny otrzymywać karmę dla szczeniąt do około 14 miesiąca życia, natomiast psy duże i olbrzymie mogą rosnąć jeszcze w wieku 18-24 miesięcy.

Dieta domowa

Podawanie psu jedzenia przygotowywanego w domu może być zdrową alternatywą dla gotowych produktów. Dieta BARF i gotowane posiłki nie tylko są smaczniejsze, niż karmy gotowe – zawierają także mniej węglowodanów i są lepiej przyswajalne. Jednak odpowiednie zbilansowanie diety dla rosnącego psa nie jest łatwym zadaniem i wymaga od opiekuna dużej wiedzy z zakresu psiej dietetyki. Dlatego chcąc podawać psu dietę domową powinniśmy najpierw skonsultować się z psim dietetykiem, który poradzi, jak należy karmić rosnącego czworonoga.

Jak często karmić szczeniaka?

Rosnące psiaki mają ogromne zapotrzebowanie na kalorie i składniki pokarmowe. Ich malutkie żołądki nie są jednak w stanie pomieścić tak dużych porcji pokarmu na raz. Dlatego dzienną dawkę karmy dla szczeniaka należy podzielić na kilka równych porcji i podawać je psiakowi o stałych porach. Ile posiłków powinien w ciągu dnia otrzymywać szczeniak?

– Szczeniak w wieku 6-8 tygodni powinien otrzymywać dziennie 5-6 posiłków równej wielkości.

– W 3 miesiącu życia liczbę posiłków podawanych szczeniakowi można zmniejszyć do 3-4.

– W 5 miesiącu życia szczeniak powinien otrzymywać 3 posiłki dziennie.

– Od 7 miesiąca psiaki dużych i średnich ras można karmić już tylko dwa razy dziennie. Małe psy powinny być karmione 3 razy dziennie nawet, gdy staną się dorosłe.

Ile karmy podawać szczeniakowi?

Dawkowanie karmy dla szczeniaka zależne będzie od wieku i wielkości szczeniaka, a także od rodzaju podawanej mu karmy. Na każdym opakowaniu mokrej lub suchej karmy dla szczeniąt znajduje się szczegółowa tabela dawkowania, która określa, ile danego produktu powinien dziennie otrzymać szczeniak. W przypadku diety domowej ustalenie prawidłowego dawkowania posiłków jest o wiele trudniejsze, dlatego chcąc w ten sposób karmić szczeniaka powinniśmy najpierw skonsultować się ze specjalistą od żywienia zwierząt.