Czy domowe mruczki też mogą się przeziębić? Sprawdź, jak objawia się przeziębienie u kota i jak pomóc choremu zwierzakowi!

Czy kot może się przeziębić?

Znaczna część wirusów i bakterii wywołujących przeziębienie u ludzi nie jest groźna dla czworonogów. Dlatego nie musimy obawiać się, że zarazimy pupila katarem czy grypą. Nie znaczy to jednak, że koty odporne są na wszystkie patogeny! Domowy mruczek też może się przeziębić – szczególnie, gdy wychłodzenie organizmu spowoduje u niego spadek odporności.

Na przeziębienie narażone są najbardziej koty wychodzące, które mogą zmarznąć lub przemoknąć podczas ulewy. Jednak katar, kaszel i gorączka mogą pojawić się także u kota niewychodzącego. Wystarczy otwarte zimą okno czy drzemka na parapecie, by organizm kota stał się podatny na przeziębienie.

Objawy przeziębienia u kota

Objawy przeziębienia u kota mogą być podobne do tych, jakie występują u ludzi. Gorączka, podrażnienie błon śluzowych i gardła będą powodować u zwierzaka:

  • osowiałość i niechęć do zabawy,
  • kichanie i częste prychanie,
  • kaszel mogący przypominać odruch wymiotny,
  • brak apetytu,
  • ropienie oczu,
  • drżenie mięśni,
  • ukrywanie się przed opiekunem.

Takie objawy mogą świadczyć o przeziębieniu u kota, jednak nie zawsze – mogą być wywołane także wieloma innymi chorobami zakaźnymi. Dlatego każdy niepokojący symptom powinien skłonić opiekuna do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jak leczyć przeziębienie u kota?

Leczenie przeziębienia u kota zależeć będzie od czynnika, jaki wywołał chorobę, oraz nasilenia objawów. Lekarz weterynarii dokładnie przebada zwierzaka, zmierzy mu temperaturę, osłucha i obejrzy jego oczy. Następnie może pobrać od kota wydzielinę z nosa, by sprawdzić, jakie bakterie zaatakowały czworonoga. Na podstawie tego badania dobierze odpowiednie leki.

Przeziębiony kot powinien do końca leczenia przebywać w ciepłym miejscu, w którym panuje wysoka wilgotność powietrza. Opiekun musi zadbać, by kot miał stały dostęp do świeżej wody i pilnować, by mruczek pobierał pokarm. Dieta dla przeziębionego kota powinna być lekkostrawna i odżywcza. W przypadku braku apetytu warto zmienić suchą karmę na mokrą.

Co podać kotu na przeziębienie?

Opiekując się przeziębionym kotem należy pamiętać, by podawać mu tylko te leki i suplementy, które zostały zalecone przez lekarza weterynarii. Podanie zwierzakowi ludzkich leków może wywołać poważne zatrucie, a nawet trwałe uszkodzenie narządów i śmierć.