Przeprowadzka to zawsze ogromny stres dla domowego czworonoga. Jak przygotować zwierzaka na przeprowadzkę i jak ułatwić psu lub kotu aklimatyzację w nowym miejscu zamieszkania?

Dlaczego przeprowadzka dla psa i kota jest taka stresująca?

Psy i koty uwielbiają rutynę. Znany schemat dnia, karmienia, spacerów, te same ścieżki spacerowe sprawiają, że otoczenie jest przewidywalne i dają im poczucie bezpieczeństwa. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze więc wywoła w domowym czworonogu niepokój i mniejszą lub większą dezorientację. Jednak przeprowadzka to nie tylko przeniesienie się do innego domu – to także ogromne zamieszanie, jakie towarzyszy pakowaniu i planowaniu transportu rzeczy. Często przeprowadzce towarzyszy także napięta atmosfera w domu, która jest doskonale odczuwalna przez wrażliwego zwierzaka. Jak więc pomóc psu i kotu podczas tego trudnego okresu?

Przede wszystkim zachowaj spokój

Zwierzaki doskonale potrafią wyczuć, gdy domownicy przeżywają stres. Staraj się więc zachować spokój – dobrze zaplanuj całą logistykę przeprowadzki, załatw wcześniej wszystkie formalności i ustal z wyprzedzeniem najważniejsze terminy. Pies lub kot lepiej zniesie całe zamieszanie, jeśli wyczuje, że masz nad wszystkim kontrolę i stanowisz dla niego wsparcie.

Pamiętaj o codziennej rutynie

W natłoku spraw związanych z przeprowadzką łatwo zapomnieć o potrzebach czworonoga. I nie chodzi tu wyłącznie o spacery, karmienie czy sprzątanie kuwety. Pies czy kot przyzwyczajony do twojej uwagi poczuje się zagubiony, gdy zaczniesz mu nagle poświęcać mniej czasu. Zadbaj więc, by psiak wciąż miał zapewnione długie, relaksujące spacery i poświęć czas na zabawę z mruczkiem.

Pakowanie rzeczy zwierzaka zostaw na koniec

Znikające zabawki, posłania, bezpieczne kryjówki, kuweta czy klatka kennelowa mogą pozbawić czworonoga poczucia bezpieczeństwa. Dlatego to, co wiąże się z psem lub kotem, spakuj jako ostatnie. Jeśli planujesz przewóz rzeczy na raty, zabierz je ostatnim transportem razem ze zwierzakiem. Pamiętaj też, by nie wyrzucać ich i nie zastępować nowymi przy okazji przeprowadzki – znane zapachy pozwolą psu i kotu lepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Jeśli dotychczasowe legowiska nie będą pasowały do nowego wystroju, wymień je dopiero po kilku tygodniach mieszkania w nowym miejscu.

Wspomóż zwierzaka wyciszającymi suplementami

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele preparatów o działaniu uspokajającym. Tabletki, spraye i dyfuzory do kontaktu mogą zmniejszyć stres u psa lub kota na czas pakowania, transportu i aklimatyzacji w nowym miejscu. Wiele takich środków nie działa jednak doraźnie i wymaga podawania z dużym wyprzedzeniem przed planowaną stresującą sytuacją. Jeśli pies lub kot przyjmuje na stałe leki, podawanie wyciszających suplementów skonsultuj najpierw z lekarzem weterynarii.

Poproś o pomoc rodzinę lub bliskich

Przeczekanie całego zamieszania w znanym, bezpiecznym miejscu może uchronić psa lub kota przed niepotrzebnym stresem. Warto więc rozważyć przekazanie zwierzaka pod opiekę rodzinie lub znajomym na czas przeprowadzki – szczególnie, jeśli już wcześniej nasz zwierzak odwiedzał te miejsca na przykład podczas naszych wakacji. Dobrym rozwiązaniem w przypadku niektórych czworonogów będzie skorzystanie z usług hotelu dla zwierząt. Oczywiście pod warunkiem, że nasz pupil zna to miejsce i czuje się w nim bezpiecznie!

Pamiętaj o psie i kocie także po przeprowadzce

Nie tylko sama przeprowadzka jest stresem dla domowego czworonoga. Aklimatyzacja w nowym miejscu również może być trudna. Pamiętaj, by w tym okresie zachować spokój i jak najszybciej wdrożyć znaną zwierzakowi wcześniej rutynę obejmującą pory posiłków, spacery i sesje zabawy. Nie zostawiaj też zwierzaka w nowym miejscu samego – początkowo spędzaj w domu maksymalnie dużo czasu, a swoją nieobecność wydłużaj stopniowo tak, jak przy typowej nauce samodzielnego zostawania. Kotu przygotuj liczne, bezpieczne kryjówki, w których nie będzie zaczepiany i które pozwolą mu obserwować otoczenie. Pozwól mu także zapoznać się z otoczeniem we własnym tempie.