Choinka w kocim domu nie ma łatwego życia. Domowe mruczki nie tylko uwielbiają bawić się kolorowo połyskującymi bombkami – często także wspinają się na drzewko, co może skończyć się wywróceniem całej choinki i poranieniem zwierzaka resztkami potłuczonych bombek. Jakie jeszcze niebezpieczeństwa stwarza choinka dla kota? I jak zabezpieczyć bożonarodzeniowe drzewko przed mruczkiem?

Czy choinka jest niebezpieczna dla kota?

Przystrojone bożonarodzeniowe drzewko jest ogromną atrakcją dla kota. Obdarzony silnym instynktem łowieckim zwierzak chętnie poluje na błyszczące bombki, strącając je łapą z gałązek, zrywa kolorowe łańcuchy przypominające pierzaste ogony i fascynuje się mrugającymi lampkami…

Jednak zniszczenia choinkowych ozdób i związane z nimi zranienia, zadławienia czy porażenie prądem to nie jedyne niebezpieczeństwa dla kota, jakie stwarza choinka. Wiele gatunków drzewek, jakie goszczą w naszych domach na święta, są trujące dla mruczka. Szczególnie uważać należy na cis, którego igły zawierają toksyczne substancje. Również żywica jodły i sosny może okazać się szkodliwa dla zwierzaka ze względu na żywicę, z którą kontakt może wywołać u kota uszkodzenie nerek. Zrzucane przez żywą choinkę igły mogą natomiast uszkodzić przewód pokarmowy czworonoga i doprowadzić do zatrucia. Czy da się pogodzić choinkę i kota?

Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem?

Wielu kociarzy nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Umieszczając w domu przystrojone drzewko musimy pamiętać o bezpieczeństwie zwierzak i kilku ważnych zasadach:

  • Jeśli decydujemy się na żywe drzewko, powinniśmy wybierać świerk – tylko jego igły nie zawierają szkodliwych dla kota substancji.
  • Koniecznie musimy zabezpieczyć wodę, w której stoi choinka – wydzielająca się do niej żywica może spowodować zatrucie, jeśli zwierzak się jej napije.
  • Absolutnie konieczne jest stabilne ustawienie drzewka – choinka powinna być przymocowana do ściany lub ustawiona w ciężkiej donicy wypełnionej ziemią.
  • Nie rozpoczynaj dekorowania choinki od razu po przyniesieniu jej do domu – kot prawdopodobnie będzie chciał ją dokładnie zbadać. Z wieszaniem dekoracji poczekaj, aż mruczek straci zainteresowanie nowym elementem otoczenia.
  • Używaj wyłącznie bezpiecznych dla kota dekoracji – szklane bombki zastąp plastikowymi i zrezygnuj z anielskiego włosa.
  • Lampki i łańcuchy wieszaj jak najwyżej – pamiętaj, by możliwie dokładnie pochować wszystkie kable tak, by nic nie zwisało z drzewka i nie prowokowało zwierzaka.
  • Zapewnij zwierzakowi dodatkową dawkę bezpiecznej zabawy – odpowiednio wybawiony kot będzie mniej skłonny do demolowania bożonarodzeniowego drzewka.

Co zamiast choinki?

Tradycyjne drzewko może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla kota. Dlatego wielu kociarzy decyduje się na alternatywne ozdoby, które będą bardziej przyjazne domowemu mruczkowi. Przystrojone bombkami drzewko możemy zastąpić konstrukcją z kartonu, bombkami podwieszonymi pod sufitem, stroikiem umieszczonym poza zasięgiem zwierzaka… W Internecie znaleźć można naprawdę wiele inspiracji, które doskonale sprawdzą się w domu kota!