Miejsc, w których możemy nabyć swojego nowego towarzysza, jest wiele, lecz coraz większym zainteresowaniem cieszą się schroniska dla zwierząt. Psy znajdujące się w tego typu instytucjach wzbudzają w nas dużo emocji, a zdjęcia na portalach im poświęconych rozczulają. Fakt, psiny w schroniskach z utęsknieniem wypatrują nowego właściciela, który jest gotowy obdarzyć ich taką samą miłością, jaką są w stanie oddać. Pamiętajmy jednak, że czworonogi ze schroniska mają za sobą różne historie i doświadczenia związane zarówno z ludźmi, jak i zwierzętami.

Sama decyzja musi być przemyślana. Specjalnie wspomnieliśmy na początku o rozczulających zdjęciach. Decydując się na psa, nie możemy pozwolić sobie na podjęcie decyzji pod wpływem emocji. W dalszej części artykułu powiemy wam dlaczego jest to niewskazane. Rozjaśnimy także sprawę obowiązków i procedur wiążących się z adopcją psa.

Decyzja

Podstawową sprawą przed zadzwonieniem do schroniska i umówieniem się na spotkanie jest tak naprawdę utwierdzenie się w podjętej decyzji. Opieka nad psem to nie zabawa, lecz duża odpowiedzialność. Częstym błędem podczas adopcji lub zakupu psa jest „chwilowe zauroczenie psiakiem”. Pochopny werdykt szybko może doprowadzić do sytuacji typu: „przeprowadzka – musimy pozbyć się psa”, „wyjazd na wakacje – co mamy zrobić z psem”. Jako psi fani musimy zarezerwować odpowiednią ilość czasu dla naszego nowego towarzysza. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy w momencie wyjazdu będziemy mogli zabrać psa z nami lub, czy będziemy mogli go z kimś zostawić. To samo pytanie należy sobie postawić w momencie, gdy dopadnie nas poważna choroba. Pies potrzebuje ciągłej, regularnej opieki.

Wybierz psa odpowiedniego do swojego stylu życia. Jeśli masz małe mieszkanie, na co dzień nie masz zbyt wiele czasu i chęci na aktywność fizyczną, a dodatkowo spędzasz wiele godzin w pracy, to nie decyduj się na psa, który potrzebuje dużego zaangażowania z twojej strony. Prawdopodobnie pochopne decyzje są przyczyną tak dużej ilości psów rasy husky w schroniskach.

Sprawdź swój budżet. Wychowanie psa wiąże się też z wieloma kosztami. Trzeba być gotowym na zakup podstawowego oporządzenia koniecznego do wyprowadzania psa, zabawki oraz stały koszt wyżywienia. Nie zapominajmy o weterynarzu – zarówno nas, jaki i psy dopadają różne choroby oraz schorzenia. Adoptując psa, musimy być gotowi na poniesienie kosztów związanych z jego leczeniem. Niekiedy jest konieczny wydatek nawet kilkuset złotych na raz.

Każdy miłośnik psów doskonale rozumie swoje obowiązki wobec nowego podopiecznego. Dość krytyczny wstęp naszego artykułu ma na celu otworzenie oczu. Wiele osób najzwyczajniej nie zdaje sobie sprawy z obowiązków, które towarzyszą opiece nad zwierzętami. Wiele psów bardzo często trafiło do schroniska właśnie z powodu nieprzemyślanej decyzji i braku odpowiedzialności. Adoptując go, nie popełniaj tego samego błędu. Zapewnij mu bezpieczny i pełen miłości dom, w którym będzie mógł spędzić całe swoje życie.

Proces adopcji psa ze schroniska

Sama procedura nie jest zbytnio skomplikowana. Pierwszym krokiem po podjęciu pewnej decyzji jest wybór psa. W zasadzie na stronie lub Facebook’u każdego schroniska znajdziemy aktualną galerię z opisami psów do adopcji. Warto ją dokładnie przejrzeć i na jej podstawie wybrać swojego pretendenta.

Następnym krokiem, jaki należy poczynić, jest wizyta schronisku. Konsultacja z opiekunem wybranego psa lub wolontariuszem to bardzo ważny moment. Nie bój się pytać. Dowiedz się wszystkiego o swoim przyszłym towarzyszu. Jaką ma przeszłość, czy jest agresywny, skąd się wziął w schronisku, czy był maltretowany lub bity, czy lubi towarzystwo dorosłych i dzieci, jak reaguje na inne zwierzęta. Po serii pytań może się okazać, że pierwotnie wybrany pies nie będzie do Ciebie pasował. Zadowolony właściciel to szczęśliwy pies. Utrzymanie tej zasady to recepta na spokojne wspólne mieszkanie.

Po wstępnym wyborze psa zwyczajowo następuje wspólny spacer. W towarzystwie opiekuna masz czas, aby zapoznać się z psiakiem. Obserwując zachowania psa, możesz poznać jego nawyki i zachowania. Zanim nastąpi zgoda na adopcję, pracownicy schroniska zapewne będą chcieli poznać również Ciebie i twoje nastawienie, dlatego właściwe jest kilkukrotne spontanie się na owe przechadzki.

Osoba, której zostanie wydany pies, musi być pełnoletnia i posiadać ważny dowód osobisty. Proces adopcji finalizuje umowa cywilnoprawna, w której jako przyszli właściciele psa zobowiązujemy się do: zapewnienia mu opieki i wyżywienia, pokrycia kosztów leczenia, sterylizacji/kastracji, nieporzucenia psa, stworzenie psu odpowiednich warunków, poinformowanie schroniska w sytuacji zaginięcia psa lub ucieczki psa, w momencie, gdy nie możemy się dalej opiekować psem, zobowiązujemy się do oddania go z powrotem.

Konieczne jest, aby zabierając psa do domu mieć przy sobie obrożę, kaganiec oraz smycz. Dobrym rozwiązaniem będzie również transporter.

Pies ze schroniska nie jest darmowy. Średnia cena to ok. 30-50 zł. W momencie adopcji rasowego psa cena może być wyższa. Jak sami widzimy, opłata jest niemal symboliczna, dlatego wiele osób decyduje się na przekazanie dodatkowych pieniędzy na wsparcie zwierząt w schronisku. Dla tego typu instytucji liczy się każda złotówka.

Decydując się na dorosłego psa, pamiętajmy, że będziemy musieli poświecić mu więcej czasu. W przeciwieństwie do szczeniaka ma wiele doświadczeń życiowych, które wpłynęły na jego charakter. Nowy lokator da się poznać dopiero po pewnym czasie. Wspólne szkolenie i spacery na pewno ułatwią mu przystosowanie się do nowych warunków.

Mówi się, że psy ze schroniska są najwierniejsze, a mało tego kochają najmocniej. Ich życiorysy są różne, od zaginięć i porzuceń, po ucieczki przed biciem i głodówką. Jedno jest pewne, każdy z nich wypatruje prawdziwego właściciela, dzięki któremu na nowo lub po raz pierwszy będzie mógł poznać, czym jest więź z człowiekiem. Dając psiakom schronienie i miłość, możemy być pewni, że odwzajemnią to szczerym i prawdziwym uczuciem.