Czym jest tęgoryjec psi?

Tęgoryjec psi to gatunek nicienia, który pasożytuje w jelicie cienkim psów i innych zwierząt mięsożernych, w tym lisów i kotów. Dorosłe tęgoryjce mają postać szaroczerwonych robaków o długości do 16 mm i średnicy około 0,5 mm. Ich torebka gębowa zaopatrzona jest w ząbki, którymi pasożyt przyczepia się do ściany jelita swojego żywiciela.
Jaja tęgoryjców dostają się do środowiska po wydaleniu wraz z kałem zarażonego zwierzęcia. W kilka dni wykluwają sę z nich larwy, które migrują do podłoża. Następnie mogą zostać połknięte przez psa lub dostawać się do organizmów kolejnych żywiciel poprzez ich skórę – cebulki włosowe lub gruczoły potowe – skąd wędrują do płuc, następnie do gardła i żołądka zwierzęcia. Zarażenie może nastąpić także w życiu płodowym lub podczas karmienia, kiedy szczenię zaraża się larwami glisty przez łożysko lub wraz z mlekiem zarobaczonej suki.

 

Dlaczego zarażenie tęgoryjcem psim jest groźne dla psów?

Podczas swojej wędrówki po organizmie psa, tęgoryjec psi powoduje wiele zniszczeń. Uszkodzona skóra podatna jest na wtórne infekcje, a kontakt z tęgoryjcem psim wywołuje silne reakcje alergiczne. Również płuca psa ulegają poważnemu podrażnieniu, co może prowadzić do kaszlu i zapalenia płuc.
Znajdujące się w jelicie cienkim tęgoryjce przyczepiają się ząbkami do śluzówki i odżywiają się krwią swojego żywiciela. Powodowane przez nie uszkodzenia ścian jelita otwierają drogę dla chorobotwórczych bakteri i mogą być przyczyną stanów zapalnych. Wydzielane przez tęgoryjca psiego antykoagulanty zapobiegają gojeniu się tych uszkodzeń, co może skutkować znaczną utratą krwi i anemią. Krwawienie w jelitach objawia się obecnością krwi w odchodach zarobaczonych zwierząt.

 

Czy tęgoryjec psi  jest groźny dla człowieka?

Tęgoryjec psi rzadko atakuje człowieka – ludzie nie są dla niego żywicielem właściwym. Nie znaczy to jednak, że tęgoryjec psi jest całkowicie niegroźny dla opiekunów czworonogów. Larwy tęgoryjca, które dostaną się do skóry człowieka, mogą pozostawać w niej przez wiele miesięcy i być przyczyną wielu problemów skórnych. Istnieje kilka przypadków zarażenia tęgoryjcem psim u ludzi. Pasożyt ten jest jednak trudny do wykrycia i prawidłowego zdiagnozowania.

 

Jak zapobiegać zarażeniu tęgoryjcem psim?

Zarażenie tęgoryjcem psim jest stosunkowo proste – każdy pies wychodzący na spacer lub mający kontakt z innymi zwierzętami jest na nie narażony. Dlatego by uchronić czworonoga przed zagrażającym jego zdrowiu zarobaczeniem, należy regularnie podawać mu preparaty odrobaczające zawierające fenbendazol. Ryzyko zarażenia jest znacznie wyższe u psów przebywających w cieplejszych klimatach. Wybierając się w podróż z psem w cieplejsze rejony należy więc co miesiąc odrobaczać czworonoga.