Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij

PchłyCo to jest pchła ?

Pchła jest bezskrzydłym owadem, żywiącym się krwią wyssaną po ugryzieniu zwierzęcia. Najbardziej pospolitymi gatunkami są pchły występujące u psów i kotów (Ctenocephalides canis i Ctenocephalides felis). Dorosła pchła bytuje na Twoim psie lub kocie - przez cały czas - praktycznie go nie opuszczając. W ciągu doby pochłania 20 razy więcej krwi niż sama waży. W najbliższym otoczeniu zwierzęcia pchła przechodzi w czasie 3-4 tygodni pełny cykl życiowy (od jaja do postaci dorosłego owada).

Najszerzej rozpowszechnionym gatunkiem pchły na całej kuli ziemskiej jest pchła kocia. Aby zrozumieć ryzyko infestacji i potencjalnej inwazji pcheł, a także mechanizm ich zwalczania, ważne jest aby posiadać podstawową wiedzę o etapach rozwoju pchły kociej.

Jaja

Pojawiają się do 48h po tym jak osobnik dorosły pożywi się krwią gospodarza. Są małe, do 0,5mm długości, białe i owalne. Jaja to około 50% inwazji. Ponieważ nie są klejące, mogę spaść w dowolnym miejscu Twojego domu i tam rozwijać się dalej. Po upływie około 1-10 dni przechodzą w stadium larwy.

Larwa

Te cieniutkie i małe (1-2mm długości) robakowate twory żywią się szczątkami organicznymi w ich otoczeniu, unikają światła, więc można je znaleźć w włóknach dywanu lub wnętrzu sofy. Zanim rozwinie się do stadium poczwarki, linieje dwukrotnie. Stadium to trwa od 5- 11 dni istanowi około 35% inwazji w domu.

Poczwarka

Podobny do jedwabiu białawy kokon, w którym larwa się przepoczwarza, jest ostatnim stadium rozwoju pchły. Może trwać nawet do kilku tygodni zanim wydostanie się z niego dorosła pchła. Pomóc jej w tym może nacisk fizyczny, dwutlenek węgla (który produkują ssaki podczas oddychania), wibracje (kiedy chodzisz lub odkurzasz) oraz ciepło (wytwarzane przez potencjalnego żywiciela lub ogrzewanie w domu).

Osobnik dorosły

Dorosłe pchły to jedynie 5% wszystkich stadiów rozwojowych obecnych w Twoim domu. Pozostałe 95% to jaja, larwy i poczwarki. Po wydostaniu się z poczwarki wskakuje na żywiciela i zaczyna ssac jego krew nawet w ciągu 7 sekund, a następnie zaczyna składać jaja.

Ciekawostki

  • Pchła może cały rok czekać w bezruchu, by na odgłos ludzkich (albo psich) kroków natychmiast wyrwać się z odrętwienia i wskoczyć na swoją nową, żywą spiżarnię
  • Dorosłe pchły, mimo że pochodzą z jaj złożonych w jednym czasie, nie opuszczają swoich kokonów wszystkie na raz.
  • Pchła dziennie potrafi wyssać ilość krwi piętnastokrotnie przewyższającą ciężar jej ciała
  • Pchła kocia pozostaje dożywotnio wierna swojemu żywicielowi.
  • Dzięki temu, że ich "mięśnie" zawierają niezwykle sprężystą substancję zwaną rezyliną, potrafią wykonać aż 30 tysięcy skoków bez przerwy. A każdy skok można przyrównać do skoku człowieka na wysokość wieży Eiffla z przyspieszeniem rzędu 140 G, czyli 50 razy większym niż ma rakieta kosmiczna.

Uwaga!

Inwazja pcheł może spowodować następujące choroby:

APZS - Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry
Pchla ślina pozostawiona w skórze Twojego zwierzaka może być czynnikiem uczulającym. Reakcja uczuleniowa jaka powstaje na skutek tego alergenu określana jako Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry, które objawia się m.in. silnym świądem. W wyniku swędzenia zwierzę drapie się, a nawet gryzie, najczęściej w okolicach ogona, pośladków i pachwin. Można również zaobserwować strupy na skórze grzbietu lub szyi.

Riketsjoza
Pchły są wektorem zarazków- tzw. riketsji. Koty po zarażeniu najczęściej nie wykazują objawów klinicznych, ale zarazki przeniesione przez koty na ludzi mogą spowodować silny ból głowy, wysoką gorączkę i depresję.

Anemia
Zbyt intensywna inwazja pcheł może przyczynić się do powstania anemii na skutek wyssania obfitej ilości krwi. Wystąpić może wtedy ogólne osłabienie zwierzęcia, bladość dziąseł oraz senność.

Tasiemczyca
Pchły mogą być również wektorami pasożytów takich jak tasiemce. Tasiemczyca u zwierząt objawia się silnym świądem w okolicy odbytu, zaś w kale można zaobserwować człony tasiemca. Zdarza się również, że niektóre zwierzęta chorują bezobjawowo. Pamiętać należy, że tasiemce to również pasożyty występujące u ludzi.

Jeśli zaobserwujesz objawy, o których mowa powyżej, niezwłocznie zgłoś się ze swoim zwierzakiem po poradę do lekarza weterynarii. Aby zapobiec zakażeniu groźnymi chorobami przenoszonymi przez pchły i kleszcze, stosuj regularnie Fiprex®.
Fiprex to skuteczny preparat przeciwko pchłom. Stosując go będziesz miał pewność, że możesz zabezpieczyć przed pchłami swojego pupila.