Powinniśmy odrobaczać wszystkie psy, niezależnie od pory roku i pogody. Na ryzyko zarażenia pasożytami wewnętrznymi ma wpływ wiek psa, sposób jego utrzymania, pokarm jaki przyjmuje. Badania wykazują, że nawet jednokrotne czy dwukrotne odrobaczanie nie zabezpiecza psa przed inwazją endopasożytów dlatego zaleca się regularne odrobaczanie co 3 miesiące, 4 razy w roku.

Mam w domu trzytygodniowego szczeniaka. Czy już powinnam zacząć go odrobaczać?

Szczenięta są narażone na niebezpieczeństwo zarażenia glistami już w życiu płodowym dlatego pierwsze odrobaczenie powinno zostać wykonane 2 tygodnie po urodzeniu. Według zaleceń ESCCAP należy odrobaczać szczenięta przeciwko robakom obłym co 14 dni, aż do 2 tyg. po odsadzeniu.

Tak to prawda, ponieważ pchły są żywicielem pośrednim tasiemca.

Zgodnie z dawkowaniem zawartym w ulotce przylekowej takiemu psu należy podać 2 tabletki. Zawsze należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, ponieważ są tam podane szczegółowe informacje dotyczące dawkowania.

InPar można podawać wszystkim psom. Nie należy go stosować jedynie w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub substancję pomocniczą.

Tak, endopasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym psa stanowią zagrożenie dla człowieka. Mogą być przyczyną poważnych chorób, np. toksokarozy. Do zarażenia dochodzi zwykle poprzez kontakt z psimi odchodami, przypadkowe spożycie jaj pasożyta (np. jedzenie brudnymi rękoma) oraz brak higieny w kontaktach z psem.

Psy mogą zarazić się pasożytami wewnętrznymi w różny sposób. Zarażenie pierwotne dotyczy szczeniąt. Polega między innymi na przeniknięciu larw pasożytów do organizmu szczenięcia za pośrednictwem łożyska lub w czasie karmienia, z mlekiem matki.

Szczenięta są narażone na niebezpieczeństwo zarażenia glistami już w życiu płodowym, dlatego pierwsze odrobaczenie powinno zostać wykonane 2 tygodnie po urodzeniu. Według zaleceń ESCCAP należy odrobaczać szczenięta przeciwko robakom obłym co 14 dni, aż do 2 tyg. po odsadzeniu.

InPar leczy mieszane inwazje dorosłych postaci nicieni (glisty, tęgoryjce, włosogłówki) i tasiemców.

Bardzo rzadko robaki są widoczne gołym okiem. Infekcjom pasożytniczym często towarzyszą wymioty lub biegunka. W przypadku zarażenia nicieniami, tęgoryjcami lub glistami może pojawić się kaszel. Również brak apetytu, utrata wagi mogą wskazywać na obecność w organizmie czworonoga robaków. Zdarza się, że pies je normalnie, a mimo to chudnie. Przyczyną może być zarażenie włosogłówką. Zarażony robakami pies staje się apatyczny, unika zabaw, ma zdecydowanie mniej energii.

Obecnie nie istnieją żadne metody zapobiegające zarażeniom pasożytami – każdy pies mający kontakt ze światem zewnętrznym i innymi zwierzętami narażony jest na zarażenie. Tabletki odrobaczające mają za zadanie zwalczać pasożyty już obecne w organizmie psa. Regularne odrobaczanie zapobiega nadmiernemu rozwojowi inwazji i chroni przed ich skutkami.

Biegunka, tak jak wymioty, brak apetytu i posmutnienie, może być jednym z działań niepożądanych po zastosowaniu tabletki InPar. Jeśli objawy te nie ustąpią w ciągu jednego dnia lub jeśli stan psa budzi jakiekolwiek wątpliwości, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

W przypadku, gdy w domu lub na danym terenie przebywa więcej psów, wszystkie z nich powinny być odrobaczane w tym samym czasie. Pozwoli to na uniknięcie wzajemnego zarażenia pasożytami.

W przypadku, gdy w domu lub na danym terenie przebywa więcej zwierząt, wszystkie z nich powinny być odrobaczane w tym samym czasie. Pozwoli to na uniknięcie wzajemnego zarażenia pasożytami. Należy pamiętać, by ostrożnie dobierać środki odrobaczające i używać tylko tych, które przeznaczone są dla danego gatunku zwierząt.

InPar to produkt przeznaczony do stosowania wyłącznie u psów. Odrobaczanie kotów powinno być przeprowadzone z użyciem środków przeznaczonych dla tego gatunku zwierząt.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania tabletek InPar u suk w ewczesnej ciąży. Z tego względu nie należy stosować ich u suk w czasie pierwszych czterech tygodni ciąży. Po tym czasie i w trakcie laktacji produkt ten można stosować jedynie po ocenie lekarza weterynarii.

W przypadku niewielkich inwazji pasożytów ich jaja mogą nie być wykrywalne podczas badań kału. Profilaktyczne odrobaczanie powinno być przeprowadzane nawet u tych zwierząt, które nie wykazują objawów zarobaczenia i w kale których nie widać ewidentnych oznak obecności pasożytów wewnętrznych.

U osłabionych lub silnie zarobaczonych zwierząt tabletki odrobaczające powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, który dokona oceny bilansu korzyści i ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.

Psy żywione mięsem, które nie zostało poddane działaniu wysokiej temperatury (powyżej 65 stopni przez minimum 10 minut) lub głębokiemu mrożeniu (7 dni w temperaturze -17 stopni) narażone są na zarażenie tasiemcami. Zaleca się, by zwierzęta mające kontakt z surowym mięsem były odrobaczane co 6 tygodni.


 

Odrobaczanie szczeniąt należy zacząć  w 14 dniu życia, następnie należy odrobaczać przeciwko robakom obłym co 14 dni, aż do 2 tyg. po odsadzeniu. Kolejne zabiegi co 4 tygodnie do 6 mieś. życia.

Źródło:
http://www.esccap.pl/category/ekspert-radzi/

 

Tak. Zawsze przy zakupie nowego produktu, zwłaszcza leczniczego, należy zapoznać się z treścią ulotki, która wskazuje prawidłowe zastosowanie i drogę oraz sposób właściwego podania. Dzięki temu produkt zadziała efektywnie i bezpiecznie.

Nie należy kąpać psa 2 dni przed oraz 2 dni po aplikacji preparatu. Zetknięcie z wodą po 2 dniach od podania preparatu nie zniweluje skuteczności preparatu, ale istnieje ryzyko, że ją obniży.

Nie. Do zwalczania inwazji pasożytów u Twojego psa należy użyć opakowania odpowiedniego dla jego wagi. Po aplikacji w tubce powinno być pusto.

Kąpiel z szamponem po aplikacji preparatu grozi wypłukaniem substancji aktywnej i zajdzie konieczność ponownego zastosowania preparatu FIPRex. Zasadniczo nie powinno się kąpać zwierzęcia 2 dni przed i 2 dni po aplikacji preparatu. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który wyjaśni szczegółowo mechanizm działania substancji czynnej i warunki jej aplikacji, aby Twój pupil był pod nieustanną ochroną.

Tak. Badania dowodzą, że takie zastosowanie nie będzie szkodliwe dla zwierzęcia. Nie zanotowano też większej skuteczności niż przy użyciu samego preparatu SPOT ON.

Zawsze w kwestii zdrowia i bezpieczeństwa Twoich ulubieńców skontaktuj się w pierwszej kolejności z lekarzem weterynarii. W przypadku pytań o produkt Fiprex należy skontaktować się z Podmiotem Odpowiedzialnym: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Vet-Agro Sp. z o.o., siedziba firmy- ul. Gliniana 32 , 20-616 Lublin. Biuro firmy: ul. Mełgiewska 18, 20-234 Lublin; lub drogą mailową: vet-agro@vet-agro.pl . Adresy i telefony kontaktowe, a także informacje o produktach znajdują się na stronie internetowej firmy: www.vet-agro.pl

Fiprex® wykazuje skuteczność przez 8 tygodni w przypadku pcheł i 4 tygodnie w przypadku kleszczy. Pamiętać jednak należy o tym, że wskutek wzmożonej higieny u kotów preparat może zostać stopniowo wylizany, nie bez znaczenia pozostają też częste kąpiele naszych ulubieńców. To wszystko wskazuje na konieczność stosowania preparatu Fiprex® częściej. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Działanie substancji czynnej zawartej w preparacie Fiprex polega na blokowaniu przewodnictwa nerwowego pasożyta, a w konsekwencji jego paraliż i obumarcie. Sparaliżowany pasożyt odczepia się od skóry swojego żywiciela i spada ze zwierzęcia. To oznacza, że nie musisz sam usuwać kleszczy, dzięki czemu unikasz ryzyka infekcji przez pozostawienie jego fragmentów w skórze.

Tak, pod warunkiem, że nie znajdują się już przy matce, która wyliże preparat myjąc małe. Produkty z linii FIPRex można stosować u szczeniąt powyżej 8 tygodnia życia i/lub ważących więcej niż 2 kg oraz u kociąt powyżej 8 tygodnia życia i/lub ważących więcej niż 1 kg.

Lekarz weterynarii powinien być dla właściciela psa lub kota pierwszym i podstawowym źródłem informacji, aby zapewnić zwierzętom zdrowie. Lekarz weterynarii doskonale zna i rozumie styl życia zwierzęcia, uwarunkowanie jego zdrowia oraz środowiska i zasugeruje najbardziej odpowiedni produkt.

Jeśli zaobserwujesz objawy, które świadczą o występowaniu pcheł u kota, zgłoś się ze swoim zwierzakiem po poradę do lekarza weterynarii.

Aby zabezpieczyć przed pchłami swojego pupila stosuj Fiprex® SPOT ON lub Fiprex® SPRAY.
Fiprex to skuteczny preparat przeciwko pchłom.

Dla kota właściwe będą kropelki Fiprex® SPOT-ON.

Fiprex to linia weterynaryjnych produktów leczniczych przeznaczona do zwalczanie kleszczy, pcheł i wszy u psów i kotów.

Psom ważącym ponad 55 kg należy aplikować dwie tubki Fiprex® L.

Fiprex DUO zwalcza inwazje pcheł i kleszczy u psów, kotów oraz fretek. Zawarty w preparacie regulator wzrostu owadów - (S) – Metopren – hamuje rozwój niedojrzałych postaci rozwojowych pcheł, tym samym redukuje ilość jaj, larw i poczwarek w otoczeniu zwierzęcia.

Fiprex DUO zabija pchły w ciągu 24 godzin, kleszcze i wszoły w ciągu 48 godzin od zastosowania produktu.

Fiprex DUO również zabezpiecza Twojego pupila przed pchłami i kleszczami, ale jest wzbogacony o dodatkowy składnik  (S) – Metopren. Jest to tzw. regulator wzrostu owadów (IGR), który hamuje rozwój niedojrzałych postaci rozwojowych pcheł, tym samym redukuje ilość jaj, larw i poczwarek pchły w otoczeniu Twojego pupila.

Fiprex DUO działa na wszystkie stadia rozwojowe pcheł na zwierzęciu, zanim spadną z psa lub kota. W ten sposób zabezpiecza Twój dom przed inwazją pcheł.

Aby zabezpieczyć przed pchłami swojego pupila stosuj regularnie  Fiprex® Duo. 

Pchły przenoszone przez zwierzęta domowe często bytują w legowiskach i innych miejscach, gdzie zwierzę odpoczywa, takich jak dywan i miękka tapicerka. Dlatego w przypadku inwazji pcheł bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie tych miejsc,  odkurzenie, wypranie legowiska,  zastosowanie środków  owadobójczych.  Inne zwierzęta żyjące w tym samym gospodarstwie domowym powinny być również poddane leczeniu właściwym produktem.

Nie należy kąpać zwierzęcia 2 dni po podaniu produktu i częściej niż raz w tygodniu. Przed zastosowaniem produktu można użyć szamponu zmiękczającego, jednak cotygodniowe stosowanie go po podaniu produktu skraca czas trwania ochrony przed pchłami do około 5 tygodni. 

Psy nie powinny pływać w ciekach wodnych przez 2 dni po podaniu produktu.

1. Trzymaj pipetę pionowo, stuknij wąską część pipety, tak aby upewnić się, że zawartość pozostaje w głównym korpusie pipety.

2. Odłam końcówkę.

3. Rozsuń sierść na grzbiecie zwierzęcia u podstawy szyi przed łopatkami, aż skóra będzie widoczna.

4. Umieść końcówkę pipety na skórze i ściśnij pipetę kilka razy, aby całkowicie opróżnić jej zawartość bezpośrednio na skórze w jednym miejscu.

Nie kąp zwierzęcia 2 dni po podaniu produktu i częściej niż raz w tygodniu!

Produkt może być stosowany w okresie ciąży i laktacji u psów i kotów.