Żółtko jaja kurzego zawiera wiele niezwykle cennych składników odżywczych i stanowi doskonałe uzupełnienie diety kota . W jaki sposób i jak często podawać kotu żółtko jaja?

Dlaczego żółtko jaja dla kota jest zdrowe?

Koty to zwierzęta mięsożerne, które maja wysokie zapotrzebowanie na białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Jednym z doskonałych źródeł tych składników jest żółtko jaja, które bogate jest przede wszystkim w cenne kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6 oraz szereg aminokwasów egzogennych. W składzie żółtka znajdują się także doskonale przyswajalne dla kota witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E), antyoksydanty o działaniu przeciwnowotworowym i składniki mineralne, takie jak żelazo, fosfor i cynk. Żółtko jaja jest dla kota także źródłem biotyny, która pozytywnie wpływa na wygląd sierści i stan skóry. Może więc stanowić doskonałe uzupełnienie diety kota – zarówno karmy suchej i mokrej, jak i diety BARF opartej na surowym mięsie.

Jak podawać kotu żółtko jaja?

Żółtko jaja zachowuje najwięcej wartości odżywczych w postaci surowej – gotowanie dezaktywuje zawarte w nim cenne enzymy i zmniejsza przyswajalność składników odżywczych, choć nie pozbawia go całkowicie prozdrowotnych właściwości. By żółtko jaja stanowiło dla kota prawdziwą bombę witaminową warto więc podawać je zwierzakowi na surowo. Zdrowe koty nie powinny mieć także problemu z ewentualną obecnością bakterii w jajach – żołądek zwierząt mięsożernych wydziela niezwykle silne kwasy, które są w stanie zneutralizować obecne w pokarmie szkodliwe drobnoustroje. Jeśli jednak nasz mruczek cierpi na problemy trawienne, ma osłabioną odporność lub choruje na choroby przewlekłe, podawanie mu żółtka należy skonsultować wcześniej z lekarzem weterynarii.

Nawet w przypadku zdrowych zwierząt nagłe włączenie do diety kota żółtka jaja może skończyć się rozstrojem żołądka i biegunką. Dlatego jeśli chcemy podawać kotu żółtko, powinniśmy zacząć najpierw od niewielkich ilości i obserwować reakcje mruczka.

Jak często kot może jeść żółtka?

Żółtko zawiera dość dużo tłuszczu, przez co jest wysokokaloryczne, a jego zbyt częste podawanie może prowadzić do nadwagi i otyłości. Dorosły, duży kot może dostawać 2-3 żółtka kurze w tygodniu – w te dni warto zmniejszyć zwierzakowi dzienną porcję karmy o około 10%. Dietę małych kotów można natomiast wzbogacić o żółtka jaj przepiórczych, które są znacznie mniejsze, a równie wartościowe, co żółtka kurze.

Czy kotu można podać całe jajko kurze?

Białko jaja kurzego również może znaleźć się w diecie kota. Jego podawanie wzbudza jednak wśród opiekunów mruczków wiele kontrowersji ze względu na awidynę – substancję ograniczającą wchłanianie biotyny, czyli witaminy niezbędnej do wytworzenia zdrowej okrywy włosowej. Czy naprawdę podawanie kotu całego jajka może zniszczyć mu futro, wywołać łupierz i łojotok?

Awidyna zawarta w białku jaja kurzego zaburza wchłanianie biotyny zawartej w pokarmie. Jednak tyczy się to wyłącznie biotyny spożytej bezpośrednio z tym białkiem – awidyna ulega szybkiej dezaktywacji pod wpływem enzymów trawiennych w żołądku kota. Przy podawaniu jajka jako przysmak między posiłkami unieczynnieniu nie ulega biotyna dostarczana kotu wraz ze zbilansowaną karmą, która powinna być podstawą diety zwierzaka. Podawanie kotu białka wraz z żółtkiem może więc jedynie zmniejszyć przyswajalność biotyny zawartej w tym żółtku (czyli dodatkowej dawki biotyny, która nie jest wymagana do utrzymania zdrowej okrywy włosowej). By zawarta w białku awidyna nie zaszkodziła mruczkowi, całe jajka warto podawać zwierzakowi między posiłkami i nie mieszać go z karmą.

Zarówno surowe, jak i gotowane białko jaja jest zdrowym dodatkiem do diety kota… Zawiera bowiem szereg cennych składników. Są to przede wszystkim niezwykle ważne dla kota aminokwasy egzogenne, a także witaminy z grupy B, sód i magnez. Całe jajko kurze może być jednak zbyt duże dla kota typowej wielkości. Dlatego jeśli chcemy podawać zwierzakowi jajka w całości, warto wybierać jaja przepiórcze.