Piękna, wiosenna pogoda aż zaprasza na długi spacer z psem! Niestety wraz z nadejściem słonecznej pogody na domowego czworonoga zaczynają czyhać przeróżne zagrożenia… Na co trzeba uważać wiosną?

Żądlące owady

Wśród budzących się do życia na wiosnę zwierząt znajduje się wiele owadów, które stanowić mogą zagrożenie dla domowego czworonoga i jego opiekuna. Skryta w trawie, nadepnięta przypadkiem osa, broniąca gniazda pszczoła czy rozzłoszczony szerszeń mogą dotkliwie użądlić. Owady te podczas ukłucia wstrzykują pod skórę jad, który może wywołać silne alergiczne reakcje – obrzęk okolicznych tkanek, pyska i oczu, a nawet trudności z oddychaniem, które mogą stanowić zagrożenie życia. Jeśli zauważymy u pupila takie objawy, powinniśmy natychmiast zgłosić się z nim do lekarza weterynarii!

Jadowite węże

Większość węży żyjących w Polsce nie stanowi zagrożenia dla ludzi i psów – zaskrońce, gniewosze i węże Eskulapa mogą wprawdzie ugryźć, gdy poczują się zagrożone, jednak nie są jadowite. Niebezpieczna może być natomiast żmija zygzakowata, którą spotkać można w gęstych trawach, lasach, na łąkach czy polnych drogach. Węże te podczas ugryzienia często wpuszczają w skórę jad, który jest szczególnie niebezpieczny dla mniejszych psów. Do oznak zatrucia jadem tego węża należą zmiany koloru skóry i obrzęk w miejscu ugryzienia, osłabienie, ślinienie, wymioty i duszności. Brak udzielenia psu pomocy po ukąszeniu żmii może skończyć się martwicą tkanek, a nawet śmiercią czworonoga.

Opryski traw

Niektóre domowe czworonogi uwielbiają podgryzać młodą, wiosenną trawkę. Trzeba jednak pamiętać, że na terenach miejskich w okresie wiosennym często przeprowadza się opryski traw, podczas których na trawniki rozpylane są chwastobójcze środki chemiczne szkodliwe dla zwierząt. Zatrucie nimi wywołuje zazwyczaj ostre objawy ze strony układu pokarmowego – biegunkę, wymioty i nudności. U bardziej wrażliwych psów wystąpić może także krwawa biegunka, a polizanie bardziej toksycznych chemikaliów może doprowadzić nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych zwierzaka i jego śmierci.

Jeśli zauważymy, że nasz psiak podgryza trawę na miejskim trawniku, powinniśmy natychmiast przekierować jego uwagę na inne zajęcie. Po powrocie ze spaceru zwierzakowi warto natomiast przecierać łapy wilgotnym ręcznikiem, by zmyć z nich resztki szkodliwych substancji chemicznych.

Przegrzanie i udar cieplny

Podczas wiosny temperatury mogą dość gwałtownie wzrastać – słoneczne, gorące dni to dla wielu z nas doskonały czas na długi spacer ze zwierzakiem. Musimy jednak pamiętać, że domowe czworonogi nie potrafią się pocić, co znacznie utrudnia im chłodzenie organizmu. Dłuższa aktywność fizyczna podczas upału może więc stać się przyczyną przegrzania, a nawet udaru cieplnego, który stanowi zagrożenie dla życia psa. Szykując się na spacer w słoneczny dzień powinniśmy zawsze zabierać ze sobą butelkę czystej, chłodnej wody dla psa, a w wyjątkowe upały zrezygnować z długiego spaceru. Zwierzaka warto także dokładnie wyczesać, by usunąć z jego sierści niepotrzebny podszerstek blokujący dostęp świeżego powietrza do skóry.

Hot-spoty

Dla wielu psów moczenie się w kałużach to doskonała rozrywka podczas cieplejszych, wiosennych dni. U psów z gęstą sierścią po kąpieli w zanieczyszczonej wodzie może dochodzić do powstawania hot-spotów – ostrego zapalenia skóry, często o ropnym charakterze. Zmiany takie maja początkowo formę niewielkiego, swędzącego zaczerwienienia skóry. Drapanie się powoduje utratę sierści i uszkodzenia skóry, które staję się podatne na zakażenia bakteryjne. Z czasem rana staje się coraz bardziej rozległa, sącząca i nabiera nieprzyjemnego zapachu. Hot-spoty u psa lokalizują się najczęściej na zewnętrznych stronach ud i w okolicy ogona, ale u psów ze skłonnością do problemów dermatologicznych pojawić się mogą także na policzkach i łapach. Zakażone rany goją się dość długo, a ich leczenie często wymaga podawania psu antybiotyków i leków sterydowych.

By uniknąć problemów dermatologicznych, po każdej kąpieli w kałuży psa należy przepłukać czystą wodą i dokładnie wysuszyć. Czworonoga ze skłonnością do hot-spotów warto także za każdym razem umyć hipoalergicznym szamponem przeznaczonym dla psów.

Kleszcze

Wiosna to czas wzmożonej aktywności przeróżnych pasożytów, które mogą zaatakować domowego czworonoga. Wśród największych wiosennych zagrożeń dla psów znajdują się miedzy innymi kleszcze, czyli niewielkie pasożyty skórne, które mogą przenosić potencjalnie śmiertelne choroby. Wbrew powszechnej opinii te kilkumilimetrowe pajęczaki żyją nie tylko na łąkach i w lasach, psiak może złapać je także w miejskich parkach, czy nawet na przydomowym trawniku. Większość z chorób odkleszczowych objawia się w podobny sposób – osłabieniem i apatią, wysoką gorączką, bladością błon śluzowych i brakiem apetytu – które są skutkiem postępującej anemii i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Niestety w gęstej sierści psa znalezienie małego kleszcza i zdjęcie go z sierści, nim wgryzie się w skórę zwierzaka bywa niezwykle trudne. Z tego względu wszystkie domowe czworonogi powinny być regularnie zabezpieczane przeciw kleszczom przy użyciu skutecznych produktów zawierających owadobójcze substancje.

ULOTKA – Fiprex®  L | ULOTKA – Fiprex® KOT