Wielu opiekunów przeżywa ogromny stres, gdy ich ukochany pies ucieka z ogrodu. Nic dziwnego – na biegającego samotnie psa może czyhać wiele niebezpieczeństw! Jak zapobiec ucieczkom psa poza teren posesji?

Dlaczego pies ucieka z ogrodu?

By zapobiec ucieczkom psa należy przede wszystkim uniemożliwić mu pokonanie ogrodzenia. Musimy jednak pamiętać, że w większości przypadków chęć wyrwania się poza teren ogrodu ma swoje przyczyny. Do najczęstszych z nich należą:

  • nuda,
  • brak dostatecznego kontaktu z innymi psami lub ludźmi,
  • lęki,
  • instynkt i hormony.

Jeśli rozpoznamy, co motywuje naszego psa do ucieczek, o wiele łatwiej będzie im zapobiec. Co zrobić, by domowy czworonóg nie uciekał z naszego ogrodu?

Zapewnij psu rozrywkę

Niestety nawet w największym ogrodzie nasz pupil może się nudzić. Monotonne środowisko, brak ciekawych zapachów i kontaktu z innymi psami może sprawić, że zwierzak zacznie szukać atrakcji poza terenem naszej posesji. Odizolowanie od świata zewnętrznego i nuda jest bardzo frustrująca, szczególnie dla młodych czworonogów, aktywnych ras i psów stworzonych do współpracy z człowiekiem (owczarki, psy myśliwskie). Zwierzaki te potrafią poświęcić masę energii na wyszukiwanie dziur w ogrodzeniu, robienie podkopów i uważną obserwację otwierającej się bramy.

By zapewnić psom dostateczną ilość wrażeń, które będą zapobiegać nudzie, warto codziennie zabierać je na spacer poza teren ogrodu. Dzięki temu psiak będzie miał zapewniony kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i opiekunem. Wskazana będzie także nauka przeróżnych sztuczek i komend, które nie tylko zwiększą posłuszeństwo czworonoga, ale także pozwolą mu spożytkować nadmiar energii i nawiązanie bliskiej relacji z członkami rodziny. Pobyt psiaka w ogrodzie możemy także umilić zapewniając mu dodatkowe atrakcje w postaci nowych zabawek i zabaw węchowych.

Zabezpiecz lękowego psa

Psiaki, które boją się burzy, fajerwerków i silnego wiatru mogą uciekać z ogrodu przed takim zagrożeniem. Biegający w panice psiak, który będzie próbował przeskoczyć ogrodzenie, może także zrobić sobie poważną krzywdę podczas próby ucieczki. W przypadku takich czworonogów niezwykle ważne jest ustalenie przyczyny lęku oraz zabezpieczenie zwierzaka w domu na czas burzy, Sylwestra lub innych sytuacji mogących wywołać u zwierzęcia panikę. Warto także skonsultować się z behawiorystą, który pokaże, jak pracować z psem, by czuł się bezpiecznie na swoim terenie.

Wykastruj uciekiniera

Niekastrowane psy mogą uciekać z ogrodu pod wpływem instynktu. Zapach mieszkającej w pobliżu suki w cieczce skusi czworonoga do sforsowania nawet najlepiej zabezpieczonego ogrodzenia. Jeśli nasz zwierzak nie jest rasowym psem lub nie planujemy go rozmnażać, powinniśmy rozważyć wykonanie zabiegu kastracji. Nie tylko zapobiegnie ona samczym instynktom, ale także pozwoli uniknąć nieplanowanych szczeniąt.

Nie zostawiaj psa bez nadzoru

Sprawowanie nadzoru nad zwierzakiem przebywającym w ogrodzie jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie psa przed ucieczką. Obserwacja czworonoga pozwoli nam zareagować w odpowiednim momencie i ustalić, gdzie znajdują się dziury, przez które psiak wydostaje się na zewnątrz. Jeśli musimy wyjść na dłużej z domu, możemy umieścić psa w budynku lub odpowiednio zabezpieczonym, przestronnym kojcu.