Wiele ludzkich przekąsek, dań i słodyczy ma wyjątkowy smak i zapach, który skusi nawet kota. Jednak nie wszystko, co kotu smakuje, powinno znaleźć się w jego diecie. Czego nie mogą jeść koty? Oto 5 najbardziej niebezpiecznych produktów, których nigdy nie wolno podawać kotu!

Mleko

Podawanie kotu mleka to częsty błąd wielu opiekunów mruczków. Większość dorosłych kotów nie trawi laktozy ze względu na brak niezbędnych do tego enzymów. Podanie kotu mleka może więc wywołać silną biegunkę i wzdęcia. Mleko dla kota może stanowić także silny alergen powodujący wysypkę i zaczerwienienia skóry.

Słone przekąski

Zawarta w chipsach, słonych paluszkach i wędlinie sól nie jest wskazana dla kota. Nadmiar soli w diecie czworonoga może spowodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego – przede wszystkim wymioty i biegunki. Silne zatrucie solą u kota może natomiast doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie i zaburzeń neurologicznych. Zbyt częste podawanie kotu słonych przysmaków nie będzie też obojętne dla nerek, wątroby i serca zwierzaka.

Cebula

Cebula to jedno z warzyw, którego nie wolno podawać kotu. Zarówno surowa, jak i gotowana czy smażona cebula może wywołać u zwierzaka rozpad czerwonych krwinek prowadzący do anemii. Niewielkie ilości tego warzywa nie spowodują wprawdzie natychmiastowej niedokrwistości u kota, jednak mogą podrażnić błonę śluzową jego przewodu pokarmowego. Związki siarki odpowiedzialne za takie zatrucia znajdują się także w szczypiorku i czosnku.

Czekolada

Czekolada szkodliwa jest nie tylko dla psów – również koty nie mogą jeść czekolady. Zawarta w tych słodyczach teobromina może uszkodzić przewód pokarmowy kota, a także wywołać zaburzenia pracy układu nerwowego. Zatrucie czekoladą u kota objawiać się będzie biegunką, wymiotami, a w poważniejszych przypadkach także drgawkami i śpiączką. Najwięcej teobrominy zawiera gorzka czekolada, ale mleczna również nie jest jej pozbawiona.

Karma dla psa

Podanie kotu okazjonalnie kilku granulek psiej karmy nie powinno wywołać u niego niestrawności. Trzeba jednak pamiętać, że koty mają inne potrzeby żywieniowe, niż psy – w ich diecie musi znaleźć się znacznie wyższa dawka białka zwierzęcego, tłuszczu oraz poszczególnych aminokwasów, niż zawarta jest w psiej karmie. Długotrwałe żywienie mruczka karmą dla psów jest więc niezwykle niebezpieczne i może wywołać poważne niedobory żywieniowe objawiające się osłabieniem jakości sierści, apatią, biegunką, silnym wychudzeniem, a nawet chorobami serca.

Czym karmić kota?

Najbezpieczniejszym sposobem żywienia kota jest podawanie mu zbilansowanej karmy dostosowanej do wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia zwierzaka. Mruczka można także karmić odpowiednio skomponowaną dietą domową typu BARF. Składające się z surowego mięsa posiłki trzeba jednak uzupełniać o niezbędne składniki mineralne i witaminy. Zdrowym zamiennikiem szkodliwych przekąsem, takich jak wędliny, parówki czy słodycze, będą stworzone dla kotów naturalne przysmaki o wysokiej zawartości mięsa.