Jednym z powszechnie występujących pasożytów atakujących domowe czworonogi jest tęgoryjec psi. Jak objawia się inwazja tęgoryjca u psa i na czym polega jej leczenie?

Czym jest tęgoryjec psi?

Tęgoryjec psi (Ancylostoma caninum) to pasożyt z gromady nicieni. Atakuje przede wszystkim zwierzęta mięsożerne, takie jak psy, koty, wilki i lisy. Osiągający od 9 do 15 mm robak lokalizuje się w jelicie cienkim i żywi krwią zwierzęcia, pobierając ją przy pomocy aparatu gębowego zaopatrzonego w haczyki.

Samica tęgoryjca składa dziennie do tysiąca jaj, które wydalane są z kałem zwierzęcia. Z jaj już po jednym dniu wylęgają się larwy, które są w stanie przetrwać w glebie lub na meblach i dywanach nawet kilka miesięcy w oczekiwaniu na zjedzenie przez odpowiedniego żywiciela.

Tęgoryjec psi może także przedostać się do organizmu czworonoga przez skórę, wnikając przez mieszki włosowe lub gruczoły łojowe. Pasożytem tym zarazić się mogą również szczenięta w trakcie życia płodowego lub pijące mleko zarobaczonej suki.

Inwazja tęgoryjca u psa – objawy

Bytujące w jelicie cienkim psa tęgoryjce nie zawsze wywołują wyraźne objawy. Problemy zdrowotne u zarażonego psa pojawiają się najczęściej dopiero przy silnym zarobaczeniu i obejmują:

  • obecność krwi w kale,
  • anemię i bladość błon śluzowych,
  • osłabienie,
  • pogorszenie okrywy włosowej,
  • niedożywienie i utratę masy ciała,
  • ból w czasie wypróżnień,
  • uszkodzenie śluzówki jelita,
  • krwotok wewnętrzny.

Tęgoryjec psi, który wniknął do organizmu zwierzęcia poprzez skórę, może także wywołać krwawe wybroczyny na skórze, reakcję alergiczną, zapalenie płuc i uporczywy kaszel.

Inwazja tęgoryjca psiego jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt, u których może dojść do zaburzenia rozwoju, silnego krwotoku wewnętrznego, a nawet śmierci.

Jak leczyć tęgoryjca u psa?

By rozpocząć leczenie należy najpierw zdiagnozować zarobaczenie poprzez wykonanie badania kału u psa. Próbka kału oglądana jest pod mikroskopem w celu wykrycia jaj tęgoryjca psiego.

Psu, u którego stwierdzono inwazję tęgoryjca, należy podawać środki odrobaczające zawierające fenbendazol i pyrantel. Tabletki odrobaczające działają jednak tylko na dorosłe osobniki, dlatego  biorąc pod uwagę cykl rozwoju pasożyta kurację należy kilkukrotnie powtórzyć.

Tęgoryjec psi – zapobieganie

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zarobaczenia u psa jest regularne podawanie zwierzęciu środków odrobaczających zawierających kilka substancji czynnych. Pozwalają one na zwalczenie form dorosłych pasożytów wewnętrznych jeszcze zanim rozwiną się niebezpieczne objawy świadczące o dużej inwazji tęgoryjca psiego.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. | Ulotka – InPar® do pobrania.

U dorosłych psów przebywających w domu tabletki odrobaczające powinny być stosowane co 3 miesiące. Psy żyjące w większych skupiskach i szczenięta należy odrobaczać zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.