Zapewne każdy chciałby, aby jego czworonożny przyjaciel od najmłodszych lat był psem idealnym. Czy jest to możliwe? Oczywiście. Pojawia się jedno ale… szczeniaczek nie nauczy się dobrych manier jeśli mu w tym nie pomożemy. Wszystko zależy od tego w jaki sposób go wychowamy i ile czasu poświęcimy. Na początek trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które wypłyną na to czy nasz podopieczny będzie szczeniakiem na 5, czy też nie.

Wychowanie bez przemocy fizycznej

Podstawą każdej relacji zarówno miedzy ludźmi, jak i miedzy nami, a naszymi czworonożnymi przyjaciółmi jest zaufanie. Karcenie fizyczne psa na pewno go nie zbuduje. Może tylko pogłębić dystans miedzy wami – szczeniaczek zacznie się nas najzwyczajniej bać, co w przyszłości może przerodzić się w agresje lękową wobec nas.
Uzbrojeni w cierpliwość i wyrozumiałość stosujmy system nagradzania za dobre i złe zachowania. Jeśli nasz maluch jest grzeczny wynagródźmy mu to, a jeśli szaleje za bardzo daną nagrodę należy wycofać.

Maluchy są ciekawe świata

Zarówno dzieci jak i szczenięta interesują się wszystkim z nadmierną uwagą. Puszczone wolno na spacerze zajmą się swoimi sprawami i przeciągu chwili znikną nam z oczu. Musimy jednak dać się maluchowi trochę wyszaleć. Wyćwiczmy w nawykach naszego pupila dobre maniery. W jaki sposób? To proste, pozwólmy szczeniakowi zwiedzać świat na długiej lince (np. 10m). Jeśli jesteśmy w parku, zamieńmy zwykłą smycz na długą. Od czasu do czasu przywołajmy go do siebie i dajmy nagrodę. Spowoduje to, że pies chętniej będzie zwracał na nas uwagę i i nie odejdzie za daleko.

Pierwszy spacer

Pierwszy spacer nie musi być długi – kilkanaście minut w zupełności wystarczy. Początki za pewne będą trudne, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość – maluchy same chcą decydować gdzie i którędy mają iść, nie możemy im na to pozwolić. Musimy pilnować, aby nasz pupil trzymał się blisko nas. Pamiętajmy, aby co jakiś czas nagradzać go za jego postępy. Szybko nauczy się jak należy zachowywać się na spacerze.

Od jakiej komendy zacząć

„Zostaw” – przy temperamencie, który drzemie w szczeniakach to dobry początek nauki. Dlaczego i kiedy nam się przyda? Jeśli chcemy aby nasz szczeniak był grzeczny i słuchał się właściciela musimy uświadomić mu co można robić, a czego nie. Kiedy należy poczekać, a kiedy może szaleć. Dzięki tej komendzie możesz szybko np. oduczyć malucha gryzienia określonych przedmiotów czy skakania na ludzi. Podczas spaceru stosując „zostaw” możemy zabrać rzecz którą chce zjeść.

Szczeniaki uczą się chętnie i szybko, dlatego komendy takie jak „siad” i „leżeć” są jednymi z najprostszych do nauczenia. Ich zastosowanie jest bardzo przydatne podczas karmienia naszych pupili. Przed podaniem miski każmy mu najpierw usiąść, a dopiero po wykonaniu komendy dajmy mu jedzenie.

Istotnymi komendami są „stój” i „do nogi”. Przydadzą się ona w późniejszym etapie, gdy nasz podopieczny podczas spaceru bez smyczy będzie chciał się od nas oddalić. W szybki sposób będziemy mogli przywołać go do siebie, lub poinformować, że jest za daleko od nas.

Wychowanie i ułożenie psa w dużej mierze zależy od jego charakteru, usposobienia wynikającego chociażby z jego rasy. Mimo to niezwykle ważne jest podejście właściciela jako opiekuna i nauczyciela szczeniaka, którym zaczyna się opiekować.