W oczach kota możemy wiele wyczytać – są odzwierciedleniem nastroju naszego zwierzaka. Co w takim razie będą oznaczać rozszerzone źrenice u kota?

Rozszerzone źrenice u kota

Kocie źrenice, podobne jak i nasze, zmieniają swoją wielkość pod wpływem otoczenia. Przy dużym natężeniu światła robią się małe, a gdy w otoczeniu kota panuje mrok, znacznie się rozszerzają. Pozwala to na regulowanie ilości światła docierającego do oka zwierzaka – zapobiega oślepieniu i umożliwia lepsze widzenie w ciemnościach. Jednak każdy opiekun mruczka bez trudu zauważy, że to nie jedyna sytuacja, w której źrenice jego pupila robią się ogromne. Dzieje się tak również podczas polowania, zabawy i w chwilach silnego stresu. Dlaczego?

Wielkość źrenic u zwierząt zmienia się także pod wpływem neuroprzekaźników, które odpowiadają za przeróżne stany emocjonalne. Rozszerzone źrenice u kota będą spowodowane pobudzeniem, któremu towarzyszy wydzielanie noradrenaliny i adrenaliny. Tego typu pobudzenie może towarzyszyć zarówno ekscytującej zabawie, w którą zwierzak bardzo się zaangażuje, jak i silnemu stresowi i sytuacji, w której kot poczuje się zagrożony i będzie gotowy do ucieczki lub ataku w samoobronie.

Rozszerzenie źrenic spowodowane silnymi emocjami nie trwa zazwyczaj długo, a oczy mruczka wracają do normalnego wyglądu jak tylko zwierzak się wyciszy. Jednak długotrwale rozszerzone źrenice u kota mogą świadczyć o poważnej chorobie…

Czy rozszerzone źrenice u kota mogą być objawem problemów zdrowotnych?

Jeśli rozszerzone źrenice u kota występują dłużej i bez wyraźnej przyczyny, możemy podejrzewać, że z naszym mruczkiem dzieje się coś złego. Odpowiadająca za taki wygląd oczu adrenalina może wydzielać się w sytuacji, gdy zwierzak odczuwa silny lub przewlekły ból. Domowe mruczki doskonale potrafią ukrywać objawy chorób i nie okazywać bólu, nie mają jednak wpływu na wygląd swoich źrenic. Jeśli podejrzewamy, że nasz pupil odczuwa ból, powinniśmy jak najszybciej zabrać go na kontrolę do weterynarza. Stan ten może być spowodowany przeróżnymi chorobami niewidocznymi gołym okiem.

Rozszerzone źrenice u kota mogą być spowodowane także innymi zmianami w organizmie zwierzaka. Towarzyszyć będą nadciśnieniu, zatruciom, a także chorobom oczu, które powodują osłabienie lub utratę wzroku. Każda z tych sytuacji wymagać będzie odpowiedniego leczenia, które na podstawie wykonanych kotu badań zaleci lekarz weterynarii.