W naszych domach często hodujemy przeróżne kwiaty i rośliny. Niektóre z nich mogą być silnie toksyczne dla mieszkających z nami czworonożnych pupili.

Szkodliwe związki w roślinach domowych

Wybierając nową roślinę do domu często nie zastanawiamy się, czy zawiera ona toksyczne substancje – w końcu nie będzie nam służyła za przyprawę ani przekąskę. Jednak nowo kupiony kwiatek doniczkowy może zainteresować również naszego pupila. W szczególności ciekawskie, lubiące podgryzać trawę koty i biorące wszystko do pyska szczeniaki mogą wpaść na pomysł zjedzenia fragmentu stojącej w mieszkaniu rośliny. Niestety znaczna większość ozdobnych roślin domowych zawiera silnie toksyczne związki i zjedzenie nawet niewielkiego kawałka liścia, czy polizanie kwiatostanu może skończyć się dla czworonoga poważnym zatruciem, a nawet śmiercią. Oczywiście nie musimy od razu pozbywać się z domu wszystkich szkodliwych dla zwierząt roślin – wystarczy, że odpowiednio je zabezpieczymy stawiając na wysokim parapecie lub wynosząc do pokoju, do którego nasz zwierzak nie będzie miał wstępu. Które z popularnych domowych roślin powinny znaleźć się poza zasięgiem czworonogów?

Aloes

Roślina ta ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jej sok zawiera jednak saponiny, które u naszych pupili mogą wywołać silną biegunkę, wymioty, dreszcze i apatię, a w skrajnych przypadkach także objawy neurologiczne. Saponiny znajdziemy także w chętnie podgryzanej przez koty dracenie i w kłączach cyklamenu (inaczej fiołka alpejskiego).

Bluszcz pospolity

To powszechnie spotykane w ogrodach pnącze może być także hodowane jako roślina doniczkowa. Bluszcz jest wyjątkowo niebezpieczny dla psów i kotów – zawiera w sobie kilka silnie toksycznych związków mogących doprowadzić do śmierci czworonoga, który nadgryzie tą roślinę. Soki bluszczu mają także silnie drażniące działanie na skórę, a kontakt z nimi może wywołać podrażnienia i wysypki.

Diffenbachia

Ta niezwykle popularna i efektowna roślina zawiera wiele szkodliwych substancji, w tym kwas szczawiowy i szczawiany wapnia, które mogą wywołać u zwierząt ślinotok, bóle brzucha, a nawet silną reakcję alergiczną prowadzącą nieraz do uduszenia. Podobne działanie na domowe czworonogi będą miały także anturium, syngonium, skrzydłokwiaty i alokazja.

Monstera i filodendrony

Niezwykle modna monstera stanowi poważne zagrożenie dla domowych czworonogów, tak jak i inne rośliny z tej rodziny. Zawarte w niej toksyny powodują u psów i kotów ślinotok i podrażnienie błon śluzowych. Spożycie większej ilości tych roślin może wywołać niewydolność nerek, drgawki, śpiączkę i śmierć.

Poisencja

Popularna w okresie bożego narodzenia gwiazda betlejemska może być przyczyną lekkiego zatrucia u psów i kotów. Jej białe mleczko ma drażniące działanie na skórę i układ pokarmowy, może wywołać wysypkę, biegunkę i wymioty. U wrażliwszych zwierząt jej spożycie może skończyć się trwałym uszkodzeniem nerek. Podobne mleczko wytwarzają także inne wilczomlecze, krotony i fikusy.

Cięte kwiaty

Niebezpieczne dla domowych czworonogów będą również niektóre kwiaty wstawiane do wazonów. Należą do nich między innymi chryzantemy, hortensje, jemioła, konwalie, lilie i żonkile.

Rośliny bezpieczne dla zwierząt domowych

Lista toksycznych roślin jest naprawdę długa i znajdują się na niej niemal wszystkie popularne kwiaty doniczkowe. Dlatego jeśli mamy w domu ciekawskiego czworonoga, który interesuje się naszymi roślinami, powinniśmy wybierać te, które będą dla niego bezpieczne. Znajdzie się wśród nich bambus, chamedora, fuksja, guzmania, hibiskus, lawenda, maranta, paprocie, przeróżne rośliny cytrusowe, storczyki, zielistka oraz różnorodne zioła takie jak bazylia, kolendra, melisa czy rozmaryn. Koty chętnie także skorzystają z zasianej przez nas „kociej trawy”, w skład której mogą wchodzić takie zboża, jak owies, pszenica, jęczmień czy żyto.