Bardzo powszechnym problem wśród właścicieli psów jest agresja ich podopiecznych wobec innych zwierząt. Tego typu zachowania naszego czworonoga są bardzo uciążliwe. Każde wyjście na spacer wiąże się z niekomfortowymi sytuacjami. Nerwy i stres, które towarzyszą takim sytuacjom , potrafią zniechęcić najwytrwalszych. Ciągłe rozglądanie się podczas przechadzki, informowanie różnych osób o zachowaniu Twojego psa, unikanie innych spacerujących psów, ciągłe trzymanie psa na smyczy i w kagańcu, nieprzyjemne zajścia i pretensje innych właścicieli…

Niestety jedną z przyczyn oddawania psów do schronisk jest właśnie ich agresja, a raczej nie zrozumienie zachowania psa przez właściciela. Osoby często pozbywają się psów bez rozpoznania problemu pozbywają się psów. Pamiętajmy, że agresja u psa może mieć różne źródła i nie koniecznie jest to dominujący charakter. W niektórych sytuacjach pies broni swojego właściciela, dlatego atakuje każdego innego psa, taktując go jak intruza. W wielu przypadkach wina leży w naszym złym wychowaniu pupila. Niedopilnowanie i brak czasu dla zwierzaka w szczenięcym wieku, potrafi zebrać swoje żniwo, gdy nasz pies dorośnie.

Przed podjęciem pochopnej decyzji należy dokładnie przeanalizować problem – znaleźć przyczynę, a następnie rozwiązanie. Ten artykuł powstał z myślą o osobach, które chcą pracować nad charakterem swojego psa i wyrobić w nim nowe, poprawne nawyki zachowawcze. Zwięźle opiszemy główne przyczyny agresywnych psich zachowań oraz podamy pewne wskazówki, które ułatwią rozpoczęcie działań.

Najpopularniejsze przyczyny agresji

Nie można określić jednej głównej przyczyny, która wywołuje w naszym psie agresje. Ze względu na historie i doświadczenia naszego psiaka da się wymieć wiele różnych powodów. By zawęzić pole poszukiwań, spośród nich wybraliśmy najczęściej powtarzające się.

  1. Złe wychowanie – poważnym błędem wychowawczym jest wychowanie szczeniaka w izolacji od innych zwierząt. Nieprawidłowa socjalizacja, a często jej kompletny brak owocuje agresywnym zachowaniem naszego psa na inne czworonogi. Wśród zwierząt jest to całkowicie naturalna reakcja na nieznane Każdy napotkany pies jest dla naszego pupila intruzem. Jednak te błędy wychowawcze stosunkowo łatwo skorygować, poprzez stopniowe zwiększanie kontaktu z innymi psami.
  2. Nasza reakcja – strach i nerwowe zaciśniecie smyczy podczas spaceru? Odruchowe przyciągnięcie czworonoga podczas mijania się z innym psem i przyśpieszanie kroku? Zapewne jest Ci to znane. Pies doskonale odczuwa Twoje nastroje. Wyżej wymienionymi zachowaniami wysyłasz mu znak, że jego Pan boi się i jest w stresowej sytuacji. Normalną reakcją Twojego wiernego pupila jest stanięcie w Twojej obronie. Napotkanego psa traktuje jak zagrożenie, dlatego może reagować agresją. Wyeliminowanie Twoich złych nawyków powinno szybko rozwiązać problem.
  3. Złe doświadczenia – najczęściej psy ze schroniska, które życie mocno doświadczyło, mają nawyk agresywnej postawy wobec innych psów. Możliwe, że musiały walczyć o jedzenie lub ciepły kąt. Niewykluczone też, że przez długi czas były męczone lub zaczepiane przez inne psy. Zrobienie wywiadu w schronisku będzie podstawowym krokiem. Agresywne zachowana o takim podłożu, bardzo ciężko wyeliminować, ze względu na bardzo głębokie zakorzenienie problemu. Konieczna będzie pomoc specjalisty – behawiorysty.
  4. Ból – przyczyną agresji może być również choroba lub dolegliwość naszego pupila. Gdy pies czuje swoje osłabienie, instynkt każe mu przyjąć postawię obronną wobec jakiegokolwiek zagrożenia. Odstraszenie intruza jest najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji. W takiej sytuacji warto wybrać się do weterynarza, zwłaszcza jeśli Twój pies wcześniej nie przejawiał takich zachowań wobec innych zwierząt.
  5. Obrona zasobów i terytorium – jeśli nasz pies pełni funkcję stróża, normalną reakcją jest szczekanie na inne zwierzęta znajdujące się poza posesją. Ciągłe odstraszanie intruzów może jednak wrobić w nim zły – agresywny nawyk. Gdy niepostrzeżenie nasz obrońca wymknie się za płot, może przysporzyć dużego problemu, a nawet wyrządzić komuś krzywdę. Istnieje duża szansa, że agresja może się przenieść również na ludzi. Zaangażowany w swoją służbę psiak może bez wyjątków zabronić wstępu na posesję, nawet gdy przyjdą mile przez Ciebie widziani goście. Obowiązkiem właściciela psa stróża, jest odpowiednie wyszkolenie go i praca z nim.

Podsumowanie

Jak sami widzimy, bardzo często wina leży również po naszej stronie. Jeśli umiejętnie odnajdziemy źródło psiej agresji, jesteśmy w stanie wyeliminować tego typu nawyki poprzez prace ze swoim psiakiem. W niektórych sytuacjach konieczna będzie pomoc specjalisty, jakim jest behawiorysta (terapeuta zachowań – psi psycholog), który pokaże nam jak wyeliminować napady strachu i nerwów u naszego podopiecznego. Pamiętajmy, że tak jak wśród ludzi, tak i wśród psów duży wpływ na zachowanie ma środowisko, w którym się wychowały oraz doświadczenia, których doznały w trakcie dorastania.