Wiosną, kiedy temperatura powietrza jest coraz wyższa, a spacery z naszymi pupilami są jeszcze przyjemniejsze rozpoczyna się zazwyczaj sezon kleszczy.
Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Mogą przenosić różne choroby, które mogą skończyć się śmiercią, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Małe niemałe zagrożenie

Kleszcze zaczynają być aktywne, kiedy wzrasta wilgotność powietrza oraz temperatura podnosi się do 5 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez parę dni. W związku z zachodzącymi zmianami klimatycznymi (ciepłe zimy, wilgotne lata) powinniśmy zabezpieczać nasze zwierzęta przez cały rok, a zwłaszcza po zimie, kiedy liczba kleszczy gwałtownie wzrasta.

Gdzie występują?

Kleszcze można spotkać prawie wszędzie! Uwielbiają przebywać w lasach, zaroślach, krzakach, łąkach, trawach. Wbrew powszechnej opinii można również je spotkać w miejskich ogródkach czy parkach. Najchętniej atakują rano i popołudniu, czyli wtedy, kiedy wychodzimy na spacery z naszymi pupilami.

Jak ochronić nasze zwierzęta?

W związku z wszechobecnością kleszczy nie da się ich uniknąć, ale można się przed nimi ochronić. Na rynku jest dostępnych jest sporo preparatów, które zabezpieczą zwierzęta przed niechcianymi gośćmi. Są to krople na skórę (tzw. spot-on), obroże, preparaty w sprayu, tabletki oraz urządzenia ultradźwiękowe. Jaką więc ochronę wybrać, aby była w pełni bezpieczna skuteczna i mieściła się w rozsądnej cenie? Odpowiedzią jest dostępny w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych Fiprex – linia produktów leczniczych przeznaczona do zwalczania kleszczy, pcheł i wszy u psów i kotów. W skład oferty wchodzą kropelki Fiprex® SPOT-ON do nakrapiania bezpośrednio na skórę oraz Fiprex® SPRAY przeznaczony do oprysk u czworonogów.

Substancja czynna zawarta w preparacie – fipronil, łączy wysoką skuteczność w eliminowaniu kleszczy i pcheł z niską toksycznością dla zwierzęcia i jego otoczenia, a przede wszystkim dla człowieka. Eliminuje większość kleszczy wgryzionych w skórę zwierzaka w ciągu 24-48 godzin od zaaplikowania, natomiast w stosunku do pcheł obecnych i wgryzionych w skórę – działają praktycznie natychmiastowo – zabijając je. Preparat Fiprex® spot on tworzy na skórze zwierzęcia warstwę ochronną skutecznie zabezpieczając przed ponowną inwazją kleszczy do 4 tygodni oraz przed ponowną inwazją pcheł do 8 tygodni. Preparaty nie zabezpieczają przed przyczepieniem się kleszcza do skóry zwierzęcia. Po zabiciu kleszcze zazwyczaj spadają z psa, kota, natomiast te, które pozostaną mogą być usunięte przez delikatne strzepnięcie.

Aby preparaty były skuteczne, przed aplikacją należy przeczytać załączoną ulotkę oraz zastosować się do rad weterynarza.

Jak usunąć kleszcza u Psa, Kota?

Jeżeli nie zapewnimy naszemu pupilowi odpowiedniej ochrony i nie zastosujemy preparatów przeciwko pchłom i kleszczom, może pojawić się konieczność usunięcia pasożyta ze skóry naszego pupila.

Jak to zrobić?

Należy wyciągnąć go jak najszybciej! Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej, jeśli to zrobi weterynarz. Jeśli nie, to wyjmij go sam stosując się do poniższych punktów:

 1. Przygotuj pęsetę lub specjalne kleszczołapki.
 2. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i pewnym ale i delikatnym ruchem wyciągnij go lub wykręć delikatnie w lewą stronę.

RADA – Wykręcanie, wiąże się z mniejszym ryzykiem urwania kleszcza w połowie. Ważne jest, żeby nie zaciskać pęsety na ciele kleszcza, gdyż może to spowodować wprowadzenie jego zawartości pod skórę.

Uwaga! Jeśli podczas wyciągania kleszcza w ciele czworonoga zostanie jego część, musisz wyciągnąć ją w taki sam sposób, ponieważ nawet mały kawałek może spowodować zakażenie od kleszcza.

Choroby odkleszczowe

Kleszcze negatywnie wpływają na nas oraz na nasze czworonogi. Są bardzo sprytne. Podczas żerowania, kleszcze wpuszczają do rany substancje, które działają przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwbólowo, antykoagulacyjnie oraz rozszerzają naczynia krwionośne. Wymienione substancje mogą powodować u zwierzęcia reakcję alergiczną lub zapalenie. Ponadto kleszcze mają również zdolność do przenoszenia bakterii, wirusów, pierwotniaków i nicieni, które wywołują szereg chorób. Choroby te przenoszone są ze śliną kleszcza lub przez jego połknięcie.

Pojedynczy kleszcz może być jednocześnie zakażony/zarażony więcej niż jednym patogenem. W związku z tym może dojść u czworonoga do infekcji kilkoma czynnikami, co zwiększa śmiertelne ryzyko powikłań.

Najczęściej występujące choroby odkleszczowe to:

 • babeszjoza
 • borelioza
 • anaplazmoza
 • hepatozoonoza
 • odkleszczowe zapalenie mózgu.

Objawy tych chorób w początkowym stadium często mogą przypominać przeziębienie. Brak specyficznych objawów powoduje problemy w ich szybkim rozpoznaniu. Więcej na temat chorób odkleszczowych już wkrótce znajdziecie na naszym blogu.

Ciekawostki:

 • Kleszcze potrafią wyczuć swoją ofiarę odległości 20 metrów!
 • Co 3 kleszcz jest nosicielem boreliozy, a 5 % z nich jest zarażonych więcej niż jednym patogenem
 • Kleszcze niczym myśliwy rozpoznają swoją ofiarę z odległości 20 m!
 • Pierwsza para odnóży kleszcza wyposażona jest w narząd Hallera, który rozpoznaje tysiące zapachów, między innymi pot, feromony czy wydychany przez Twojego pupila dwutlenek węgla
 • Kleszczy zarażonych Borelią w Polsce jest średnio 25%, w rejonach endemicznych nawet do 60%

https://www.fiprex.pl/

ULOTKA – Fiprex® L | ULOTKA – Fiprex® KOT 

Borelioza u psa i kota – dowiedź się więcej!