Pies i kot to zwierzęta, które według wielu osób nigdy nie będą mogły żyć w zgodzie pod jednym dachem. Jednak to, jak będą wyglądać wzajemne stosunki tych zwierzaków, zależeć będzie w dużej mierze od ich opiekuna. Czy da się sprawić, by zostali przyjaciółmi?

Żyć jak pies z kotem

Nie da się ukryć, że psy i koty to zwierzęta, których potrzeby i życie społeczne bardzo się różnią. Koty postrzegane są często przez swoich opiekunów jako samotnicy. Pojawienie się w domu innych zwierząt, a nawet gości, może wywołać u nich silny stres i poczucie zagrożenia skutkujące nawet agresją. Z kolei prawidłowo zsocjalizowane psiaki mogą czerpać ogromną przyjemność z kontaktów z innymi, nawet obcymi psami i ludźmi. Równocześnie wiele psów obdarzonych jest silnym instynktem łowieckim, który skłania je do pogoni za mniejszymi, szybko poruszającymi się zwierzętami. Dlatego nieodpowiednie wprowadzenie psa do domu z kotem (lub odwrotnie) może być przyczyną wielu problemów.

Czy pies i kot mogą się polubić?

Oczywiście. Psiaki, które od szczeniaka miały kontakt z kotami, nie będą widzieć w nich potencjalnych ofiar i łatwiej zaakceptują je jako członków swojej grupy rodzinnej. Podobnie sytuacja będzie wyglądać z kotami mającymi wcześniej styczność ze spokojnymi psami – oswojenie się z towarzystwem niezagrażającego im psa może sprawić, że mruczki staną się bardziej tolerancyjne i nie będą postrzegać psa wyłącznie jako niebezpieczeństwo. Jeśli nasz pupil miał za młodu kontakt z przedstawicielem drugiego gatunku i był w stanie nawiązać z nim przyjacielskie relacje, istnieje duża szansa, że mógłby bez większego trudu zaakceptować takiego zwierzaka w swoim domu. Jednak jeśli nasz psiak widywał koty jedynie na spacerach, a mruczek nigdy nie widział z bliska psa, ich zapoznanie będzie wymagać ostrożności ze strony opiekuna, a często także wsparcia behawiorysty.

Jak bezpiecznie zapoznać psa i kota?

Najbezpieczniejszym sposobem na sprawienie, by pies i kot się polubili, jest równoczesne przygarnięcie kilkutygodniowego szczeniaka i małego kociaka. Dzięki temu zwierzęta będą miały okazję zapoznać się i stworzyć silną relację jeszcze zanim utrwalą się w nich nieporządane reakcje i lęki. Równie dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do domu z dorosłym kotem szczeniaka – nieporadny, ciekawski maluch nie będzie stanowił zagrożenia dla mruczka, co pomoże kotu przyzwyczaić się do jego obecności i ośmielić. Dorosłego psa, którego chcemy zapoznać z kotem, musimy bezwzględnie nauczyć kilku komend, które zapewnią nam kontrolę nad czworonogiem. W takim wypadku warto też, by podczas pierwszych spotkań psiak zawsze był trzymany na smyczy.

Jak zadbać o dobre relacje psa i kota?

Przez pierwsze tygodnie życia pod jednym dachem wszystkie spotkania psa i kota powinny odbywać się pod kontrolą opiekuna. Pozwoli to na zapewnienie zwierzętom bezpieczeństwa i upewnienie się, że ich wzajemne relacje są poprawne.

Mając w domu psa i kota musimy zadbać o zapewnienie im bezpiecznej przestrzeni. Kot powinien mieć możliwość schronienia się przed psem w wygodnej kryjówce pozwalającej mu na obserwowanie otoczenia. Wysoki drapak, umieszczona pod sufitem półka czy kartonowe pudło postawione na szafie będzie doskonałym miejscem odpoczynku dla mruczka, który będzie miał dość natarczywości psiaka.

Musimy także pamiętać, że nie zawsze to pies będzie prowodyrem konfliktów – koty również potrafią być zaczepne i natrętne wobec psów. Dlatego każdy zwierzak powinien mieć zapewnione miejsce, do którego inne domowe czworonogi nie będą miały dostępu.

Konflikty między psem i kotem nie zawsze mają swoje źródło w instynkcie łowieckim i strachu. Domowe czworonogi potrafią walczyć ze sobą także o przeróżne zasoby – uwagę opiekuna, legowiska, zabawki czy jedzenie. Dlatego wszystkim zwierzętom mieszkającym pod jednym dachem należy zapewnić odpowiednią dawkę uwagi oraz swobodny dostęp do kilku wygodnych miejsc odpoczynku. Czworonogi powinny mieć ponadto zapewnione bezpieczne miejsce do spożywania posiłków tak, by podczas jedzenia nie były niepokojone przez inne zwierzęta.