Popularna rasa, wygląd zewnętrzny, a także cechy charakteru to niektóre z czynników, które wpływają na wybór zwierzaka. Adopcję czworonoga należy dokładnie przeanalizować oraz rzetelnie się do niej przygotować. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na czas, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na opiekę oraz zabawę z pupilem i to na jakim towarzyszu życia nam zależy.

Decyzja o wyborze nowego członka rodziny nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Należy zastanowić się czy jesteśmy gotowi na dodatkowe obowiązki oraz czy posiadamy wystarczającą przestrzeń w domu, którą możemy przeznaczyć dla kolejnego domownika.

Jakie są najczęstsze problemy z kotem, a jakie z psem?

Problemy wychowawcze stwarzają zarówno psy, jak i koty. Głównymi problemami, które możemy napotkać z kotami są podrapane meble oraz zaznaczanie terenu. Jednakże koty w przeciwieństwie do psów samodzielnie dbają o swoją higienę nie wymagając spacerów w celu załatwienia podstawowych potrzeb. Należy jednak zauważyć, że kot oraz pies to zwierzęta futerkowe, dlatego nieuniknione jest, że gubią sierść, którą w zależności od rasy możemy wyczesywać lub nie. Właściciele zwierząt jak najwięcej czasu powinni poświęcać na opiekę i zabawę z pupilem oraz okazywanie mu czułości i zapewnienie bezpieczeństwa. Oczywiste, że psy wymagają od swoich właścicieli większej aktywności niż koty, które rzadko wychodzą z domu, chodzą raczej ,,swoimi ścieżkami”, a bawią się jedynie wtedy, gdy mają na to ochotę. Dodatkowo warto pamiętać, że szczeniaków aż do ukończenia 8-go miesiąca życia nie powinno się zostawać samych w domu, ponieważ mogą czuć się samotne oraz odrzucone. Koty pozostawione same w domu nie mają z tym większych problemów.

Na co zwrócić uwagę wybierając zwierzę?

Wybierając zwierzę powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na nasz styl życia, wolny czas, ale także na koszty utrzymania. Zarówno w przypadku zakupu, czy adopcji psa lub kota ważne jest zapewnienie mu karmy, legowiska oraz akcesoriów do zabawy, a w razie potrzeby także leków. Dodatkowo konieczne jest zabieranie zwierzaka na wizyty kontrolne u weterynarza, szczepienia, jak również zakupienie środków ochronnych . Ważne, aby starannie dobrać zwierzaka do domu w którym np. mieszka małe dziecko czy osoba starsza. Niestety, zwierzęta takie jak psy, czy koty mogą wywoływać uczulenie, dlatego przed adopcją należy wszystkim członkom rodziny wykonać testy alergiczne, aby uniknąć przykrej w późniejszym czasie konieczności znalezienia nowego domu dla zwierzaka. Warto zauważyć, że ważną rolę odgrywa wielkość czworonoga, ponieważ musimy zapewnić mu odpowiednią przestrzeń, możliwość ruchu a także właściwą dietę, dlatego rasa psa, bądź kota powinna być uprzednio sprawdzona pod kątem usposobienia i potrzeb. Pamiętajmy także, że zwierzakowi trzeba poświęcać wiele czasu na zabawę, spacery, dlatego jeżeli prowadzimy aktywny styl życia, a praca zmusza nas do częstych wyjazdów w sprawach biznesowych musimy w tym czasie zagwarantować opiekę naszemu pupilowi.

Opieka nad zwierzakiem wymaga odpowiedzialności, daje poczucie bezpieczeństwa, a także pozwala nam na pozyskanie przyjaciela często wierniejszego niż niejeden człowiek. Przede wszystkim wybór psa albo kota zależy od naszych preferencji, a także trybu życia i potrzeb konkretnego zwierzaka wynikających z jego uwarunkowań genetycznych. Wybierając zwierzę musimy zapewnić mu jak najlepsze warunki oraz komfort i odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących naszych oczekiwań, możliwości zagospodarowania czasu oraz możliwości finansowych. Dokonując trafnego wyboru i wywiązując się w pełni z roli odpowiedzialnego właściciela nie tylko damy naszemu pupilowi szansę na szczęśliwe życie ale także otrzymamy bezgranicznie kochającego nas towarzysza.