Obecność czworonoga w domu sprawia, że w naszym otoczeniu mogą pojawić się przeróżne pasożyty. Do najbardziej uciążliwych należą niewątpliwie pchły, które żerują nie tylko na zwierzęciu, ale także na ludziach. Co zrobić, gdy zauważymy pchły w domu?

Pchły w domu – po czym je poznać?

Pchły to kilkumilimetrowe, niezwykle skoczne owady, które żywią się krwią swojego żywiciela. Ich ugryzienia powodują świąd, zaczerwienienie skóry, a nieraz także silną reakcję alergiczną. Zaatakowany przez te pasożyty zwierzak będzie uporczywie się drapał, wygryzał sierść, a na jego skórze mogą pojawić się ranki. Ślady po ugryzieniach pcheł na ludzkiej skórze przypominają ugryzienia komara. Pchły roznoszą także wiele groźnych chorób – są między innymi żywicielami pośrednimi dla tasiemca psiego, który po dostaniu się do ludzkiego organizmu może wywołać poważne zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Dlatego obecności tych pasożytów nie wolno lekceważyć!

Czy trudno jest pozbyć się pcheł z domu?

Do rozpoczęcia inwazji tych pasożytów w naszym otoczeniu wystarczy nawet jeden owad przyniesiony przez psa, kota lub na naszym ubraniu. Pchły, które zadomowiły się w naszym domu, są niezwykle trudne do wytępienia. Owady te namnażają się w niezwykle szybkim tempie i rozprzestrzeniają po całym domu. Na zwierzęciu i człowieku bytują tylko dorosłe postacie tego pasożyta. Ich larwy i poczwarki gnieżdżą się przede wszystkim na legowiskach zwierząt, chowają w dywanach i materacach, a także wchodzą w szczeliny i szpary przy podłogach. Chcąc pozbyć się pcheł z domu nie wystarczą więc owadobójcze krople, obroże i szampony dla zwierząt, które eliminują tylko dorosłe osobniki…

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Walkę z pchłami powinniśmy rozpocząć od zastosowania środków przeciwpchelnych u wszystkich mieszkających w domu zwierząt, nawet jeśli tylko u jednego z nich zauważymy te pasożyty. Dzięki temu nie dopuścimy do dalszego rozwoju dorosłych pcheł i złożenia przez nie kolejnych jaj. Preparaty zawierające fipronil mogą być stosowane zarówno w przypadku inwazji pcheł, jak i w celu ich zapobiegania. Dlatego warto jest stosować je regularnie i przez cały rok dbać o zabezpieczenie czworonoga przed atakami pcheł.

Równie ważnym krokiem w walce z pchłami jest usunięcie z domu ich jaj, larw i poczwarek. Dokładne odkurzenie i wypranie dywanów, legowisk i zabawek zwierząt, pościeli i materacy może być jednak niewystarczające, jeśli pasożyty te zagnieżdżą się w trudno dostępnych szczelinach. Walka z pchłami powinna obejmować także zastosowanie odpowiednich środków larwobójczych  i jajobójczych. Dobrym  rozwiązaniem będą  preparatów zawieraje w składzie (s)- Metopren, ponieważ ta substancja zwalcza niedojrzałe formy  pcheł – larwy i poczwarki.

Na kleszcze dla psaULOTKA – Fiprex® Duo L | ULOTKA – Fiprex® Duo KOT 

Pamiętajmy by dbać o pupila oraz o otoczenie w którym przebywa. Pozbycie się pcheł z domu nie jest łatwe dlatego lepiej stosować środki zapobiegawcze i nie dopuścić do uciążliwej inwazji tych pasożytów.